Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eda Taşpınar'dan at kılı fırçası davası

Giriş Tarihi: 13.11.2014 16:36
Eda Taşpınar'dan at kılı fırçası davası

Eda Taşpınar, kendi adını kullanılarak haksız kazanç sağlamak isteyenlere dava açtı.

Bir televizyon programında güzellik tavsiyeleri sorulan Eda Taşpınar, 'at kılı fırçası' kullandığını açıklayınca bundan faydalanmak isteyen iki kişi, 'atkilifircasi.org' isimli bir internet sitesi kurdu. Taşpınar'ın videolarının yer aldığı sitede, "Asla vazgeçemediğim at kılı fırçası ile sabah ve akşam beş dakika bacaklarımı ve kalçamı aşağıdan yukarıya tarıyorum. Bu fırça sayesinde her zaman sıkı bacaklara sahibim" şeklinde reklam yapıldı.

Bu siteden ulaşılan başka sitelerde ise cinsel içerikli ürünler ile elektronik sigara reklamının yapıldığını belirten Eda Taşpınar, izinsiz adını kullanan, açıklamadığı halde kendisinin sözleriymiş gibi tavsiye niteliğinde reklam yapan ve at kılı ürününü satan O.K. ve M.K'ye dava açtı. Müvekkilinin siteden adının ve kendisine ait olmayan yazıların çıkarılmasını isteyen Taşpınar'ın avukatı, miktarı belirsiz alacak davasının kabulüne karar verilmesini istedi.

EDA TAŞPINAR'IN AÇIKLAMASINI FIRSAT BİLDİLER

Yetkisizlikle İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne gönderilen dava dilekçesindeki iddialara göre Eda Taşpınar modacı kimliği ile kamu nezdinde tanınmış, itibar gören bir kişiydi. Eda Taşpınar geçmiş tarihte bir televizyon programına katıldı. Kendisine güzellik tavsiyeleri sorulan sosyetik güzel de herhangi bir ürün ya da marka ismi vermeden 'at kılı fırçası' kullandığını açıkladı. O.K. ile M.K. adlı kişiler de Eda Taşpınar'ın bu açıklamasını fırsat bilip 'atkilifircasi.org' adlı bir internet sitesi kurarak at kılı fırçasından yapılan ürünü satmaya başladılar. Site açıldığında Eda Taşpınar'ın videoları ile sanki onun ağzından söylenmiş gibi tavsiye niteliğindeki konuşmaları yer aldı. Sitenin her sayfasında Eda Taşpınar'ın ürünü satan kişiyle işbirliği içinde olduğu ya da satılan ürünün Taşpınar tarafından tavsiye edildiği izlenimi verildi. At kılı fırçası satan sitenin başlık bölümünde, "Asla vazgeçemediğim at kılı fırçası ile sabah ve akşam beş dakika bacaklarımı ve kalçamı aşağıdan yukarıya doğru tarıyorum. Bu fırça sayesinde her zaman sıkı bacaklara sahibim. Eda Taşpınar" , "Eda Taşpınar öneriyor! Eda Taşpınar güzel bacaklarının sırrını bu videoda anlatıyor. Mutlaka izleyin" yazıları yazılarak Eda Taşpınar'ın hem izinsiz adı hem de videolarına yer verildi.

MÜVEKKİLİN ADINI KULLANARAK GÜVEN YARATMAK İSTEDİLER

Eda Taşpınar'ın adının, site sahiplerinin yürüttüğü ticari faaliyetin ana öğesi haline getirildiğini dava dilekçesinde anlatan Taşpınar'ın avukatı Görkem Peksöz ile Serdar Peksöz, "Davalılar, müvekkilimizin kamu nezdinde kabul görmüş ve güven yaratmış ismini kullanmak suretiyle tüketici nezdinde güven yaratmaya çalışmaktadırlar. Sitede iki telefon numarası verilmiştir. Bu telefon numaralarıyla internette yapılan aramalarda elektronik sigara ile cinsel içerikli ürünler satan başka sitelere ulaşılmaktadır. Açıkça müvekkilimizin ismini kullanarak tüketici nezdinde gerçeğe aykırı beyanlar ile güven oluşturmaya çalışan davalılar, müvekkilimizin adını lekelemekte ve itibarsızlaştırmaktadırlar. Müvekkilimizin adının haksız olarak kullanımına son verilmesini, ayrıca maddi ve manevi zararlarının giderilmesini istiyoruz. Adı geçen internet sitesine erişimin engellenmesini ve maddi ve manevi zararımızın mahkemece tespit edilmesini talep ediyoruz" dediler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eda Taşpınar'dan at kılı fırçası davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN