'Hayat sadece giyinmekten ibaret değildir!'

Giriş Tarihi: 15.11.2014
'Hayat sadece giyinmekten ibaret değildir!'
Türk sinemasından bahsedip Türkan Şoray'dan bahsetmemek mümkün olamaz. 2012'de bir kısmı kendi diktiği film kostümlerinden oluşan bir sergi açan Şoray; hülyalı bakan iri siyah gözleri, aralık dudakları, kabarık uzun siyah saçları ve balık eti vücudu ile zamanının güzellik simgesiydi.

MAHALLENİN KIZI
Öpüşmemek ve sevişmemek gibi 'Sultan' kurallarını sinemaya getiren Şoray; 'Vesikalı Yarim'de pavyon kadınını, 'Ateş Parçası'nda ağzı bozuk fırlama 'Azize'yi canlandırsa da mahallemizin hanım kızıydı. Yeşilçam'ın yükseliş döneminde; kirpikleri örgü desenlerine adını veriyor, gittiği modaevleri sükse yapıyordu. 1966'ya ait bir röportajında; en ünlü terzilere diktirdiği kıyafetlerinde pembe ve sarının ağırlıklı olduğundan, Fransa'dan ithal kumaşlardan dikilmiş siyah tayyörü ve fildişi rengi pardösüsünün dönemin en moda parçaları olduğundan söz ediliyor. Şoray röportajında; moda dergilerini karıştırmayı sevse de, fakir bir kızı canlandırması gerektiğinde basma entari giymeyi ve başörtüsü takmayı da sevdiğini belirtiyor. 'Sultan' bu kıyafetleri daha sonra fakirlere dağıttığını da sözlerine ekliyor. Her zaman kendine yakışanı giymeye dikkat ettiğini belirten 'Sultan', röportajını "Unutulmamalıdır ki; hayat sadece giyinmekten ibaret değil" diyerek alçak gönüllülükle bitiriyor. Zaten onu sinemamızın Sultan'ı yapan da; bu alçak gönüllülüğü ve samimiyeti olmuştur.

Nişantaşı'nın yeni havalısı açıldı


Yıllardır farklı projelerde ve hep en büyük moda dergilerinde beraber çalıştığım, bana göre Türk moda camiasında önemli bir yere sahip, işlerini çok beğendiğim Ferhan İstanbullu'nun, online satış sitesi Shopigo'yla işbirliği yapması beni çok heyecanlandırdı. Tam bu haberin üzerine bir de sitenin konsept mağazasının açıldığını duyunca; Nişantaşı Mim Kemal 17 numaraya uğramak şart oldu. Markanın kreatif direktörü; uzun yıllar Beymen'in de kreatif direktörlüğünü yapmış ve Altınyıldız erkek koleksiyonunu hazırlamış olan Murat Süter. Ferhan ise Shopigo kapsamında yürütülen pazarlama, iletişim ve markaya yönelik projeleri takip ediyor ve bir nevi danışmanlık yapıyor. Shopigo No.17 mağazasında, beni Ferhan karşıladı. Mağazaya girer girmez anlıyorsunuz; konsept mağaza diye boşuna denmiyor. Evet ağırlıklı olarak konfeksiyon tabii ki ama mağazada kıyafet ve aksesuvarların dışında bisikletten müzik sistemine, ev tekstilinden kaykaya kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Hatta 'Ben her zaman, en kötü şartlarda dahi havalı olmalıyım' diyen beylere tasarım kriko bile var. Hem sitede, hem sokak mağazasında; hep özgün markalara, modayla sanatı neredeyse iç içe geçirmiş tasarımcılara yer veriliyor. Geniş çaptaki marka ve ürün seçenekleriyle erkek müşterileri de çok mutlu ettiklerini söylüyorlar. Sattıkları her şeyin yalın ve sofistike olduğunun üstüne basa basa vurguluyorlar. Benim siteden ve mağazadan etkilenmemin başlıca sebepleri ise; gerçekten çok tarz parçalara, ismini az duyduğumuz ama özellikle Avrupa'da bilinen marka ve tasarımcılara ulaşabiliyor olmam. Modayla ilgili okumak istediğim birçok kitabı da siteden alıyorum. Sokak mağazası açmalarının en önemli sebebi de; online alışverişten kaçınan kitleyi de kendilerine yaklaştırabilmek. Bu sokak mağazası sayesinde sitede satılan markaları yakından tanıyıp ölçülerini öğrenen ve markaya alışan müşteriler, daha sonra kolayca online alışverişe yönelebiliyorlar. Kısacası herkeste olmayanı giymek, takmak, yani farklı olmak isteyenler; aradıklarını geniş bir ürün ve fiyat yelpazesiyle Shopigo'da bulabilirler. 'Yok efendim ben internet alışverişine hâlâ alışamadım' diyorsanız; Türkiye'nin en havalı insanlarının bir kısmı tarafından yönlendirilen Shopigo No.17 mağazası sayesinde istediğiniz farklı stillere kavuşabilirsiniz. Mağazaya gittiğinizde girişteki dürbünden bakmayı da ihmal etmeyin. Tatlı ve yaratıcı bir sürpriz sizi bekliyor. Nişantaşı'nın yeni havalısı hayırlı olsun.

Tasarımın en deri hali

9. İstanbul Deri Fuarı, 18-20 Kasım tarihlerinde Tüyap'ta gerçekleşecek. Fuar olmanın ötesinde bir deri festivali sayılan etkinlik süresince sizleri de çeşitli aktiviteler bekliyor. Mesela her gün, saat 14.00'de Derimod, Punto by hakan Yıldırım, Adamo gibi önemli deri markalarının defileleri olacak. Sanat ve modayı birleştirmeyi de amaçlayan fuarın 'Art Meets leather' kısmında, Nevzat Sayın'ın küratörlüğünde bir sergi düzenleniyor. Sergide önemli sanatçıların deri ile ürettikleri sanat eserleri yer alıyor.

GENÇ YETENEKLER

Deriden aksesuvar, giyim ve mücevher tasarlayan tasarımcıların bir arada bulunacağı 'Fashion lab'ta; Emre NY, Misela, Mehry Mu gibi başarılı markaları göreceğiz. Derinin birbirinden yaratıcı kullanım alanlarının sergileneceği 'Design lab' bölümünde ise genç tasarımcıların parçaları yer alacak. Bu fuar kaçmaz...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hayat sadece giyinmekten ibaret değildir!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN