Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarruf bilincini aşılayan oyun

Akbank Çocuk Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu 'Aile Ağacı' isimli oyun; çocuklara tasarruf konusunda bilinç ve farkındalık kazandırmayı hedefliyor. Oyun, iki yılda 6 ilde sahnelendi ve 10 bin çocuğa ulaştı

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Tasarruf bilincini aşılayan oyun
Akbank Çocuk Tiyatrosu, 42 yılı geride bıraktı. İlk kez 1972 yılında Erol Günaydın'ın yazıp sahneye koyduğu 'Elma Dersem Çık' adlı oyunla çocuklarla buluşan Akbank Çocuk Tiyatrosu; bugüne kadar milyonlarca çocuğa tiyatro sevgisi aşıladı. 1972-74 yıları arasında İki sezon boyunca 266 kez sahnelenen oyunun kadrosunda; Zeynep Tedü, Perran Kutman, Erol Günaydın, Hayrettin Arslanoğlu, Bülent Kayabaş, Ali Tara, Kerem Yılmazer, Alpay İzer gibi Türk tiyatrosunun birçok usta ismi yer almıştı.
Tiyatronun yıllar geçmesine rağmen adından bahsettiriyor olmasında her oyunda profesyonel tiyatroculardan oluşan sağlam oyuncu kadrosunun yer almasının payı çok büyük. Nitekim biraz önce saydığım o ilk oyunda yer alan isimlerden sonra; Tacettin Diker, Göksel Kortay, Nilgün Belgün, Suat Sungur gibi ünlü tiyatro sanatçıları, yıllar içinde çocuk oyunlarında rol alıp çocuklara tiyatroyu sevdirdi.

45 DAKİKALIK OYUN
Akbank Çocuk Tiyatrosu; Erol Günaydın, Selim Naşit Özcan ve Tacettin Diker tarafından 1982 yılında, uğur böceğine dönüştürülmüş bir Volkswagen'in çektiği karavanla Anadolu ve Avrupa'da turneye çıkıp bir ilke imza atmıştı. Akbank Çocuk Tiyatrosu, 2012'de hayata geçirdiği Ekonominin Kahramanı Çocuklar projesi kapsamında geçtiğimiz Nisan ayından beri 'Aile Ağacı' adlı oyunu sahneliyor.
Çocuklara tasarruf konusunda bilinç kazandırtıp farkındalık yaratmayı hedefleyen oyun, geçtiğimiz haftalarda altı ili kapsayan Anadolu turnesi yaptı.
Turnenin ilk durağı olan Trabzon'daki gösteriyi ben de çocuklar ve Akbank yetkilileriyle birlikte izledim. Yaklaşık 45 dakika süren oyun; Akbank Sanat oyun yazma atölyelerine katılan çocukların senaryolarından ve yönetmen Jonathan Lloyd'un bir öyküsünden uyarlanmış. Rachel Barnett tarafından kaleme alınan oyunu; Mehmet Ergen Türkçe'ye çevirmiş. Lerzan Pamir'in yönettiği 'Aile Ağacı'nda; Defne Kasapoğlu, Burcu Afşin, Kubilay Çamlıdağ ve Baran Güler rol alıyor.
Oyun; 'Penny'nin ailesinin tasarruf yapmadan yaşamasıyla gelişen olaylar anlatılıyor.
Geleceği hesaplamadan rastgele harcamalar yapan ailenin babası işini kaybedince her şeyin hızla değişiyor. 'Penny' ve ailesi paranın neleri alıp alamayacağını anlayıp birbirlerinin gerçek değerini hatırlıyor.
İlk kez tiyatro seyreden çocukların oyun sırasında ve sonrasında gösterdiği reaksiyonlar görülmeye değerdi.
Çocukların oyundan sonra kendilerine dağıtılan uğurböceği kumbarasıyla mutlulukları daha da arttı.
Trabzon'dan başlayan turne hafta boyunca Ordu, Samsun, Amasya, Ankara ve Kayseri'de devam ederek, 12 temsilde 10 bine yakın çocuğu tiyatroyla buluşturdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarruf bilincini aşılayan oyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN