Soğuk havalarda kuruyan cildinize nem sağlayın

Kışın gelmesiyle birlikte iyice soğumaya başlayan havalar cildinizi kurutup kızarmasına ve çizgilenmesine neden olur. Bunun için kış aylarında da cildinizi çok iyi nemlendirmeniz gerekir

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Soğuk havalarda kuruyan cildinize nem sağlayın
Soğuk ve rüzgar gibi kötü hava şartları; cildiniz normalse kurumasına, kuruysa daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Soğuk havalarda dışarı çıkınca kızarabilir ve hareler şeklinde renk değiştirebilirsiniz. Sürekli bir gerilme hissi sizi gün içinde rahatsız edebilir. Yanaklarınızda çok ince, olağan dışı çizgiler görebilirsiniz. Bunun sebebi cildinizde yeterli oranda nem bulunmadığında kırışıklıkların daha belirgin hale gelmesidir. Bu kırışıklıklar, nemlendirici krem ve losyonlar uygulandıktan çok kısa bir süre sonra ciltten kaybolur. Kuruluk, yeterli düzeyde sebum ya da yapısal lipit olmaması veya her ikisinin de eksikliği halinde ortaya çıkar. Bu yüzden soğuk, rüzgarlı ve kuru havalarda cildinize daha iyi bakmalı ve daha sık ve etkili bir nemlendirme sağlamalısınız.

SUYU TUTMALI

Her temizlemeden sonra hemen nemlendirici sürmek; cildi yapısal lipitlerle donatacak, yüzeydeki sert ve kuru hücreleri yumuşatacak ve cilt bariyerini güçlendirecektir. İyi bir nemlendirici; içeriğinde hem su çeken, hem de su tutan etken maddeleri bulundurur. Genelde kadınlar daha kıvamlı nemlendiriciler, erkekler de kalınlaştırıcı madde içermeyen losyonlar kullanmayı tercih eder. Ancak bir losyon da krem kadar nemlendirici olabilir. En popüler nemlendiricilerden biri ne bir losyon ne de bir krem olmayabilir. Bu ürün sadece su çekici doğal nem faktörleri ve su tutucu lipitlerin bir karışımından ibaret olan kıvamlı bir sıvı olabilir. Hafiftir ve cilt tarafından hızla emilir. Yağlı cildi olanlar da dahil olmak üzere herkesin nemlendirici kullanması gerekir. Doğada nemlendirici özelliği bulunan pek çok madde vardır. Bunlardan en bilinenleri ve kozmetikte en çok kullanılanları E vitamini, avokado ve shea yağlarıdır. E vitamini potansiyel bir antioksidan olmasının yanı sıra mükemmel bir yumuşatıcıdır ve epidermis üzerindeki su kaybını önler. Bu sebeple de nemlendiricilerde sıklıkla kullanılır. Avokado yağının nemlendirici özelliği oldukça yüksektir. İçerdiği A, B, D ve E vitaminleri ile cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Shea yağı ise çok iyi bir nemlendiricidir ve cilde çok kolay nüfuz eder. Tahriş azaltıcı özelliği vardır. Ciltteki çatlaklara, pullanmalara ve kırışıklara karşı etkili olduğu bilinir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk havalarda kuruyan cildinize nem sağlayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN