Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dönemin en iyi filmi 'Kış Uykusu'

Giriş Tarihi: 30.11.2014
Son dönemin en iyi filmi 'Kış Uykusu'

2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin jüri üyeleri arasında yer alan Belçim Bilgin Erdoğan'dan Türk sinemasına dair tespitler: Yeşilçam, bizim için bir hediye ama artık başka bir sinema var. Son dönemin en iyi filmi tartışmasız 'Kış Uykusu.' Yeni oyuncular çok entelektüel; her şeyi takip ediyorlar

'Kelebeğin Rüyası', 'Gergedan Mevsimi' ve 'Aşk Tesadüfleri Sever' gibi filmlerle sinema kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Belçim Bilgin Erdoğan, şimdilerde 'Çalsın Sazlar' isimli yeni filminin heyecanını yaşıyor. Jüri üyesi olduğu 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde buluştuğumuz güzel oyuncu ile projelerini, Türk sinemasını ve eşi Yılmaz Erdoğan'ın da rol aldığı Russell Crowe'un 'The Water Diviner' filmini konuştuk...

2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali nasıl geçti?
Festival uzun, yorucu ama bir o kadar da keyifli, heyecanlı ve dolu dolu geçti. Bütün festival organizasyonlarına katılmaktan uykusuz kaldım, çok değerli bir ekiple çalıştım. Onlarla bu serüveni yaşamak benim için keyifti.

Festival seçkileri nasıldı bu yıl?
Çok şaşırdığım ve sevindiğim animasyon filmler vardı. Bizden animasyon film çıkacağını beklemiyordum ve birçoğu ödül almış filmler. Dolayısıyla güzel bir seçki oldu.

EKSİKLERİMİZİ HIZLA KAPATIYORUZ

Festivaller sinema dünyasına ne katıyor?
Festivaller, sanatla insanı yakınlaştırıyor. Seyircinin istediği zaman sinema konuşabileceği, istediği zaman da film izleyebileceği bir platform oluşturuluyor. Kısa film ve seyirci arasındaki mesafenin kalkması önemli bir unsur.

Türk sinemasının bugün bulunduğu nokta sizi mutlu ediyor mu? Sizce Türk sinemasının eksiği ne?
Türk sinemasının bulunduğu durumla alakalı teşhis yapmak benim alanım değil ama eksik kısımları her geçen gün hızla kapattığımızı düşünüyorum. Elbette eksikler oluyor; tam iyi bir şey olacakken, oyunculukla alakalı bazı eksikler, kurguda veya görüntüde bazı ıskalamalar olabiliyor. Küçük bir durumdan bazı eksikler doğabiliyor ama bazen ortaya 'Kış Uykusu' gibi filmler çıkıyor. Hem ülkemiz, hem de sinemamız adına gurur verici sonuçlar aldığımız zamanlar oldu.

Peki yeni sinema, Yeşilçam'dan kopuk mu?
Yeşilçam, bize bir sinema hediye etti ama başka bir sinemanın ortaya çıktığı da kesin. Yönetmenlerin kendi anlatıcılıklarını ortaya koyarak ön plana çıktıkları örnekler izliyoruz. Bu durum sinemamızı daha da zenginleştiriyor aslında.

YİNE İKİ ERKEK ARASINDAYIM

Bugüne kadar oynadığınız filmlerden hangisi sizi en çok etkiledi?
Çok zor bir soru; 'Hangi çocuğunuzu daha çok seversiniz?' gibi bir soru bu. (Gülüyor) Ama kalite bazında bakacak olursak, 'Kelebeğin Rüyası'; performans alanım sınırlı olmasına rağmen, oyuncu olarak filme yaklaşım biçimimin bambaşka olduğu bir filmdi. Çalışma kalitesi olarak 'Kelebeğin Rüyası' diyebilirim ama yaşanmışlık ve anı olarak hiçbirini ayıramam.

'Çalsın Sazlar' nasıl bir film?
'Çalsın Sazlar'; hem dramatik, hem komik, hem de ironik bir film oldu. Bunların dışında yönetmenimiz Nesli Hoca'nın (Çölgeçen) sıcak dünyasını yansıtan bir film çıktı ortaya. Seyircinin 'Çalsın Sazlar'ı derinden hissedeceğini düşünüyorum.

Filmde iki erkek arasında kalıyorsunuz. Daha önce 'Aşk Tesadüfleri Sever'de de benzer bir durum vardı.
O durum, 'Kelebeğin Rüyası'nda da yaşandı. (Gülüyor) Öyle bir durum söz konusu ama oynadığım karakterler ve onların dinamikleri bambaşka.

Son dönemde çekilen filmlerden en çok hangilerini beğeniyorsunuz?
Tartışmasız 'Kış Uykusu'.

Son dönemde en beğendiğiniz kadın oyuncular kimler?
Gerçekten çok isim var ve çok mutlu oluyorum. Yeni nesil kendine katabileceği ne varsa katarak geliyor. Her şeyi takip ediyorlar, entelektüeller ve bu oyunculuklarına yansıyor.

Hayatınız film olsa adını ne koyardınız?
Belçim'in Çılgın Dünyası veya Hepsi Bir Arada... (Gülüyor) Bir sürü film ismi verebilirim ama Belçim'in Dünyası olurdu herhalde ya da BB'nin Günlüğü...

BU FİLM HOLLYWOOD'A GİRİŞ KAPIMIZ OLACAK
'The Water Diviner'ın vizyona girmesine az kaldı. Bize biraz ipucu verir misiniz; izleyiciyi nasıl bir film bekliyor?
Filmle ilgili gerçekten hiçbir şey bilmiyorum. Sadece görüntülerin çok etkileyici olduğunu söyleyebilirim. 'The Water Diviner'ın bizim için gerçek anlamda Hollywood'a giriş kapısı olacağını düşünüyorum. Bu kadar büyük bir yapımın içinde kendi oyuncularımızı görmek tüyler ürperticiydi. Bu film, bence mihenk taşı olacak.

Sete gittiniz mi?
Sete gidemedim; onlar Türkiye'deki sahneleri çekerken ben kendi filmimin çekimlerindeydim. Avustralya'daki çekimlere de, oğlum Rodin'i bırakıp gitmem çok zor olacaktı.

EZGİ MOLA, DOĞRU BİR KARAR
'Kocan Kadar Konuş' kitabının filmi çekiliyor ve sizin başrolünde oynayacağınız konuşuluyordu. Bu doğru mu?
Ben mi düşünülüyordum? (Gülüyor) 'Kocan Kadar Konuş' kitabını okudum ve hemen projenin yapımcısı Necati Akpınar'ı aradım. Rolle ilgilendim ve elimden geleni yaptım ama başka bir filmin ortaya çıkmasına karar verildi. Çok da doğru bir karar oldu. Başrol için Ezgi Mola ile anlaşıldı. Ezgi'yi çok seviyorum ve çok güzel bir film ortaya çıkaracağını düşünüyorum.

Sizin de oynayacağınız bir film vardı, o hangisi?
Yeni bir kısa filmde oynayacağım; festival sürecinin sonunda kısa filmde oynamak benim için çok iyi olacak. Bu kadar çok kısa film izledikten sonra, oraya bambaşka şeyler katacağımı düşünüyorum. Festivalden önce olsaydı, benim için bu kadar verimli olmayabilirdi belki de.

AŞK OLMAZSA OLMAZ

Bu kelimeler sizin için ne ifade ediyor?
Hatırla Sevgili:
Romantizm, devrimci duygular, güzel arkadaşlıklar.
Aşk: Olmazsa olmaz.
'Kelebeğin Rüyası': Aşk.
Beren Saat: Candır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dönemin en iyi filmi 'Kış Uykusu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN