Elimin altında 800-900 yeni fikir var!

Pop müziğin son 20 yılına damga vuran isimlerden Kenan Doğulu, hiç durmadan üretmeyi sürdürüyor. Ünlü şarkıcı, "Elimde 800-900 yeni fikir var. Bunlardan 100 tanesi beste aşamasına gelmiş çalışmalar. Hepsi telefonumda saklı" diyor

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Elimin altında 800-900 yeni fikir var!
5 yaşında piyano çalarak müzik serüvenine başlayan Kenan Doğulu, bugün söylediği şarkılar ve yaptığı bestelerle gerçek bir pop yıldızı. Son olarak 'Unutursam Fısılda' filminin müziklerini hazırlayan Doğulu, Ses dergisi için İzzet Öz'ün sorularını yanıtladı...

Çok popüler olan şarkılarını hangi duygularla yazıyorsun?
Şarkılar yaşattıkları andaki duygularla bir anda geliyorlar. Bazen kendin yaşıyorsun, bazen eşinin dostunun yaşayıp paylaştığı şey seni etkiliyor. Yani her şarkının kendi özelimle ilgili bir yeri yok. O yüzden değişebiliyor o duygu. Herhangi bir şarkıyı söyleyip şunu şöyle yazdım demek benim için mümkün değil.

20 yıldır müzik sektörünün içindesin. Teknolojinin sana en önemli katkısı ne oldu?
İlk albümümü yaptığımda CD yeni yeni doğuyordu. Sadece kaset vardı; kasetlerimiz yüzbinlerce, milyonlarca satıyordu. 10 sene sonra 'Festival' albümümü yaparken 'Kaset de basalım mı?' diye sordular. Bu soruyu duyduğumda çok şaşırmıştım. Bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin başladığının sinyalleriydi bunlar. Tüm yeniliklere ayak uydurmak zorundayız. Eskiden aklıma bir beste geldiğinde eve gidip hemen şarkımı bitirmek için çalışıyordum. Şimdi artık elimin altında durabilecek notlar alıyorum. Bu yüzden telefonum benim vazgeçilmezim.

Yani telefonun fikirler ve bestelerle mi dolu?
Evet, 800-900 tane fikir var. Bunlardan 100'e yakını da beste aşamasına gelmiş çalışmalar. Sosyal medya da teknolojinin bana kazandırdıklarından en önemlisi diyebilirim. Hayranlarla kurduğum ağ, sosyal medya ile daha da yakınlaştı. Twitter, Facebook ve Instagram'da aktif olarak bulunuyorum.

BAZI ŞARKILAR HİT DOĞAR


Gelelim Ankara'da açacağın mekanın Bis'e...
Restoran, kafe, bar ve insanların performans sergiledikleri bir yer açıyoruz. Kısacası performans merkezi diyebiliriz. İçinde söyleşilerin olacağı, resim ve heykel sergilerinin, konserlerin olacağı, üniversiteli gençlerin kendilerini gösterme fırsatı bulacağı bir yer olacak. Ocak ayında açmayı düşünüyoruz. 'Düşün, yarat, ilham ver' konseptiyle yarattığımız bir yer. Ankara'ya yeni bir soluk getirecek, sonrasında da Türkiye'nin değişik illerine yayılacak çok keyifli ve yeni bir proje.

Tüm işlerin başarıyla devam ediyor. Şarkıların da öyle... Bir şarkının hit olacağını nasıl öngörebiliyorsun?
Bazı şarkılar daha oluşurken kendini hissettiriyor. Bu da zaman içinde oluşmuş bir şey. Dinleyicimiz evinde ve arabasında şarkıyı duyduğunda bir şeyler hissediyorsa, o şarkının hit olabileceğini düşünüyorum. Kısaca bir insan uyandığında ve yatarken bir şarkıyı dinliyorsa ya da mırıldanıyorsa, işte o şarkı hittir. Çok fazla düşünüp güzel şarkı yapmaya çalıştığın zaman olmuyor. Bir şarkının hit olacağı varsa doğuştan oluyor.

PLAK HASTASIYIM

Son olarak Çağan Irmak'ın 'Unutursam Fısılda' filmi için güzel parçalar ürettin. 'Gel ya da Git' çok sevildi. Nasıl bir çalışma oldu? Soundtrack albümümüz ve dijital platformlarda şarkılarımız büyük ilgi görüyor. Şarkılar için çok vaktimiz yoktu; bu yüzden yoğun bir çalışma ortamımız oldu. Enstrümantal şarkıların yanı sıra 10 yeni bestenin de içinde olduğu çok zengin bir albüm hazırladık. Vokal koçu Cihan Okan, Farah Zeynep Abdullah, Çağan Irmak, Gözde Çığacı ve Hümeyra müthiş bir iş çıkardı.

Ben, müzik dinlerken plaktan çıkan sese bayılıyorum. Sen çalışmalarını nasıl yürütmeyi seviyorsun?
Ben de plak hastasıyım; koleksiyonum da var. Amerika'daki evimde de orada hâlâ var olan plakçılardan aldığım plaklarım var. Plak dinlemeyi çok seviyorum. O yüzden kendi albümlerimin de plaklarını bastırıyorum. Albümlerimi plağa dönüştürerek sanatsal değerini artırdığımı düşünüyorum. 'Aşka Türlü Şeyler' ve 'Ex Aşkım' albümlerimin plağını bastırdım. Her albümümü plak olarak bastırmayı düşünüyorum.

BEREN TİTİZ VE ÇOK ZEVKLİ BİRİ

Amerika'daki düğününde birbirinden güzel gruplar sahneye çıktı. Biraz o geceden bahseder misin?
Çocukluğumdan beri Big Band hastasıydım. Frank Sinatra'lar, Dean Martin'ler, Mel Torme'ler dinleyerek büyüdüm. Ayrıca her zaman ciddi bir caz dinleyicisiyim. O gece Frank Sinatra'nın orkestrasının sahne almasını çok istedik. Los Angeles'ta olmanın avantajını da kullanarak onlara ulaştık. Düğün baştan sona bir müzik festivali gibiydi. Sekiz saat boyunca çok keyifli canlı müzikler çalındı. Çeşit çeşit gruplar, değişik tarzlarda müzikler yaptılar. Romantik, sade, kaliteli bir müzik olsun istedik. Misafirlerimiz de oldukça memnun kaldı. Soul müzikle eğlenip bol bol dans ettik. Ben de sahneye çıkıp onlarla birkaç parça söyledim. Beren; titiz, detaycı ve zevkli biri. Her şey kusursuz olsun istedik ve her ayrıntıyla kendimiz ilgilendik. Çok romantik, masal gibi bir düğün oldu.

ŞEBNEM'LE SES YARIŞMASI SUNACAĞIZ

Kenan Doğulu, yakında Şebnem Ferah'la birlikte bir ses yarışması sunacaklarını söyledi: " Şebnem Ferah'la yeni bir televizyon projesi yapacağız. Programın ismi; 'Ve Kazanan'. Yarışmacılar; hem bireysel, hem de grup olarak programa katılabilecek. Sesine, enerjisine ve karizmasına güvenen herkesi bu yarışmaya bekliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elimin altında 800-900 yeni fikir var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN