Amacım para değil okur kazanmak

Giriş Tarihi: 13.12.2014
Amacım para değil okur kazanmak

Oyunculuk ve modelliğin ardından yazarlığa adım atan Tuğba Sarıünal: İki kitap yazdım. Amacım para kazanmak değil; kitapları çok konuşulan, merakla beklenen bir yazar olmak

Son olarak 'İncir Reçeli 2' ile izleyicinin karşısına çıkan, Best Model'de derecesi bulunan Tuğba Sarıünal, yazarlığa adım attı. İlk kitabı 'Nakil'i geçen yıl çıkaran Sarıünal, 'Sanrı' adlı ikinci kitabını da geçtiğimiz hafta okuyucularla buluşturdu. Sarıünal, sorularımızı yanıtladı...
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunusunuz. Oyunculuk maceranız nasıl başladı?
Okul bittikten sonra hastanede çalışırken oyunculuk okuluna kaydoldum. Ortaokuldan beri tiyatrolara metin yazarlığı yapıyordum. Yazdığım amatör senaryolar vardı. O dönemde Drama İstanbul Senarist Geliştirme Okulu'na başvurdum ve kabul edildim. Oyunculuk üzerine de bir şeyler yapmak istiyordum. İyi bir oyuncunun senaryoya hakim olması gerekir. Oyunculuk eğitimi almaya başlayınca hastaneyi bıraktım.
Best Model 2012'de 'En İyi Vücut' seçildiniz. Mankenliğe neden devam etmediniz?
Fiziksel görünümüm iyi olduğu için mankenliğe yönelmemi söylediler. Mankenlik eğitimi aldım. Bir ay sonra defilelere çıkmaya başladım. Bir sene sonra da Best Model yarışmasına katıldım. İstanbul Fashion Week'e de çıktım ama devam etmedim. Podyuma çıkmak farklı bir histi; bunu yaşamak istedim. Podyum bana duruş ve zarafet kattı. Ama eskisi gibi işler yok. Ben de bu yüzden mankenlikten uzaklaştım.
Oyunculuğa ara verdiğiniz süreçte neler yaptınız?
İki yılda iki kitap çıkardım. İlki 'Nakil'di, ikinci kitabım 'Sanrı' da geçtiğimiz hafta çıktı. Bu süreçte senaryolara da yoğunlaştım. Gelen teklifleri değerlendirdim. 'İncir Reçeli 2'de oynadım. Bundan sonra kendi filmimde oynamak istiyorum.
'Sanrı'da polisiye unsurlarla birlikte gerçeklik, zaman ve mekan kavramlarını sorgulamışsınız. Neden kitabın adını 'Sanrı' koydunuz?
'Sanrı' sanmaktan geliyor; var olmayan bir durumu var gibi algılamak. Polisiyeye yakın bir türde yazdım. Yolları bir olayla birleşen insanlar var. Okuyucu kime inanacağına kendisi karar veriyor.
Sizce okuyucular neden bu kitabı okumalı?
Kitapta insanların kendisinden bir şeyler bulacağını düşünüyorum. Karakterler hayat kadar gerçek. Hikaye çok sürükleyici.
Okuyucuların yorumları nasıl?
Kitapla ilgili geri dönüşler çok iyi. İlk kitabı okuyup ikinci kitabımı alanlar var. Ne kadar fazla kişiye ulaşırsam, benim için o kadar güzel.
Kısa süre içinde birçok farklı meslek yapmak yorucu olmadı mı?
Oyunculuk ve mankenliği tam anlamıyla yapmadım; benim için deneyim oldu. Senaristlik ve yazarlık anlamında kendimi bilerek ilerliyorum. Okuyucusuna ulaşan, konuşulan bir yazar olmak istiyorum. Amacım para kazanmaktan öte, insanların takdirini kazanmak. Sabırla bu yolda ilerleyeceğim.

RUHLARIMIZ ANLAŞIYOR

Geçtiğimiz yıl Sinan Çalışkanoğlu ile evlendiniz. 'İncir Reçeli 2'de de birlikte oynadınız. Eşinizle aynı sette olmak nasıldı?
Eşimle 'Türk'ün Uzayla İmtihanı' dizisinde çalışırken tanışıp evlendik. Sonrasında 'Sürekli birlikte oynayalım' gibi bir düşüncemiz olmadı. Eşim, 'İncir Reçeli'nin ilk filminde de rol aldı. İkinci film için bana sonradan teklif geldi. Bu sefer iki sevgiliyi oynadık. Sinan sete girdiği anda beni tanımıyor! Bana oynadığım karaktere göre davranıyor. Bu tutum bana da geçti. Sette eş değiliz.
Evlilik nasıl gidiyor?
Çok güzel... Rahat ve özgürüz, birbirimizi her konuda destekliyoruz. Eğer ruhlarınız anlaşıyorsa, işiniz kolaylaşıyor. Yazarlıkta hakettiğim yere geleceğime inanıyor. "Edebiyat böyle bir yazar kazanmalı" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amacım para değil okur kazanmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN