Sorumluluklarım olmasa dizilerde oynamam

Ünlü oyuncu Hakan Bilgin, mesleğiyle ilgili konuştu: Ailem olmasaydı belki dizilerde rol almazdım. Çünkü ekonomik derdim ve sorumluluğum olmazdı; sadece tiyatro yapardım

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Sorumluluklarım olmasa dizilerde oynamam
Hakan Bilgin, bugüne kadar pek çok dizide hep yan rollerde oynadı. En son 'Küçük Ağa' dizisinde Zeki Alasya ile birlikte kamera karşısına geçen ünlü oyuncu, ayrıca tiyatroda yönetmenlik de yapıyor.
Hakan Bilgin, hakkında merak edilenleri anlattı...
Yoğun çalışıyorsunuz, kendinize ve ailenize nasıl vakit ayırabiliyorsunuz?
Hayatımı planlı yaşıyorum ama her zaman yoğunum. Boş durmayı da sevmem, mutsuz olurum.

TELEVİZYON TİCARETHANE

Ailenize zaman ayıramadığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
Bu yoğunluk içinde aileme zaman ayıramadığımda gerçekten canım yanıyor. Allah'a şükür bugüne kadar çocuğumun bana ihtiyaç duyduğu her an yanında oldum.
İstanbul dışındaki projelerde de yer alıyorsunuz, o zaman ne yapıyorsunuz?
Bugüne kadar şehir dışında kaldığım en uzun süre 1.5 aydı. O dönemde bile sık sık ailemin yanında olmaya özen gösterdim.
Tek başına yaşıyor olsaydınız, daha mı farklı olurdu?
Tabii ki. Ailem olmasaydı belki dizilerde rol almazdım. Çünkü ekonomik derdim ve sorumluluğum olmazdı; sadece tiyatro yapardım.
Diziler ve TV'ye bakış açınız nedir?
Televizyon, ekonomi yaratmak için yaratılan bir ticarethane. TV yapımcıları, bir tiyatronun genel sanat yönetmeni değil ki; reyting'lere bakıp karar veriyorlar. Bunu böyle kabul etmek lazım.
Oyuncu olarak sömürüldüğünüzü düşünüyor musun?
Hayır. Bir garson restoranda çalışırken ne kadar sömürülüyorsa, ben de o kadar sömürülüyorum. Ben bir işçiyim, orası da bir işyeri; kuralları neyse ona göre çalışırım.

YAPIMCILIĞI DÜŞÜNMÜYORUM

Oyuncular çalışma şartlarından hep şikayetçi.
Öyle isyan ederler ama dizi bitince de "O şartlarda da olsa keşke dizi bitmeseydi, her şeye rağmen çalışırdık" derler. Üç sene sendikada yöneticilik yaptım. Bu konuyu birçok sanatçı arkadaşımla konuştum, vallahi kimse şikayette bulunmadı.
Başrol takıntınız var mı?
Hiçbir zaman "Başrol oynamalıyım" ya da "Ben bir aktörüm, ben bir tiyatro oyuncusuyum; şu televizyona çıkmış çocuğun nesi varmış da hem başrol oynuyor, hem de benden fazla para alıyor. O çalışsın, ben evde otururum" demedim.
Yapımcılığı düşünüyor musunuz?
Hayır, hiç düşünmüyorum. Çünkü ben haddimi biliyorum. Yapımcılık para ile alakalı. Çok iyi bir kalemim olsaydı belki kendi hikayemi yazmak için bir tane sinema filmi yapmayı isterdim. Benim tek yeteneğim ve enstrümanım; oyunculuk. Bunu yapmaya, başarmaya çalışıyorum. Bu beni mutlu ediyor. Ayrıca tiyatroda yönetmenlik yapıyorum.
Yapımcılıkla uğraşan oyuncular var. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Türkiye'de tarih yazmak için yapımcı olacaksam, bu işe soyunurum ama sadece para kazanmak için yapacaksam ben zaten kazanıyorum! Ne yazık ki bazı oyuncu arkadaşlarımız oyunculuktan direk yapımcılığa soyundu. Bana sanki çok para kazanmanın derdindelermiş gibi geldi.
Oyuncu olmasaydınız ne olurdunuz?
Aşçı ya da turizmci olurdum. Ama benim içimde garson ruhu var, hizmet etmeyi seven biriyim.
Bundan sonraki en büyük hayaliniz ne?
Alaçatı'da bir nalbur dükkanı açıp kapının önünde yandaki pastanenin garsonu ile tavla oynamak istiyorum. En büyük hayalim bu. Ayrıca oğlumu en güzel şekilde okutup kimseye muhtaç etmeden onu büyütmek...

ÇALIŞTIĞIM ŞİRKET BATMASAYDI İNŞAAT SEKTÖRÜNDE OLURDUM

Ünlü olmadan önce ne iş yapıyordunuz?
Ben aslında işletme mezunuyum. İnşaat sektöründe uzun yıllar çalıştım. Askerden geldikten sonra bir seramik firmasında yedi-sekiz yıl çalıştım. Mağaza müdürlüğü ve kafe işletmeciliği de yaptım.
Nasıl oldu da seramik satarken birden bire ünlü bir adam oldunuz?
Amatörce tiyatroda oynadım. O çalıştığım şirket iflas etti. Tiyatroya da ciddi mesai harcayınca kendimi oyunculukta yetiştirdim. Çalıştığım şirket batmasaydı bugün inşaat şirketlerini dolaşan bir adamdım.

URFALILAR ŞİVEME TAM NOT VERİYOR

Karadenizli'siniz. Urfalı birini oynamak, özellikle o şive ile zor olmuyor mu?
'Küçük Ağa' dizisinde böylesi bir karakteri bana oynatmaları çok büyük bir riskti. Bu şive için Urfalı Kartal adında bir arkadaşla çalıştım. Kulağımda Karadeniz şarkıları ve şivesi var ama birden Urfa hikayesi dinlemeye başladım. Urfa şivesinde başka bir gırtlak, başka bir ses var. Çok ciddi bir mücadele verdim, çok zorlandım. Şu an Urfalı arkadaşlardan tam not alıyorum artık. Bu da beni mutlu ediyor.
Zeki Alasya ile karşılıklı oynadınız. Peki, bir projede Metin Akpınar ile de oynamak ister miydiniz?
Tabii çok isterdim. Kendimi eskiden Metin Akpınar zannederdim. Kendini Metin Akpınar zanneden biri, yıllar sonra onun partneri Zeki Alasya ile oynama şansını buluyor. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Metin Akpınar'ı çok seviyorum. Benim için çok özel bir insandır. Onun oyunculuğundan çok etkilenmişimdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorumluluklarım olmasa dizilerde oynamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN