Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evde hayvan besliyorsanız daha dikkatli olmalısınız

Evde hijyen sağlamak, ailenizin sağlığını korumak için büyük önem taşıyor. Bunun için, mutfak ve banyo gibi çabuk kirlenen alanların sık sık temizlenmesi gerekiyor. Evcil hayvan sahipleri de hijyene ekstra özen göstermeli

Giriş Tarihi: 16.1.2015
Evde hayvan besliyorsanız daha dikkatli olmalısınız
Hastalıklardan korunmanın yolu hijyenden geçiyor. Son yıllarda yapılan birçok araştırma, yaşanılan mekanlarla birlikte el ve vücut temizliğine önem verenlerin daha az hasta olduğunu gösteriyor. Etkili bir hijyen sağlamak, tüm ev halkının sağlığını korumak için büyük önem taşıyor. Bunun için de rutin temizlik konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ve alınması gereken önlemler bulunuyor. Dr. Eren Eroğlu, kişisel temizlik ve yaşam alanlarındaki hijyenle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı:

KADINLAR DAHA DİKKATLİ
Genel olarak kadınlar, erkeklere oranla hijyene daha çok dikkat ediyor. Ama tabii ki, bu kişiden kişiye değişiyor. Kadının da, erkeğin de pisi ve temizi olabilir. Ama Türkiye genelinde kadınların hem bireysel, hem de genel (ev ve eşya) temizliğine erkeklere oranla daha fazla önem verdiği tartışılmaz bir gerçek...

ÇOCUKLAR EVE MİKROPTA ŞIR
Sanılanın aksine, eve en fazla mikrobu yetişkinler değil, çocuklar taşıyor. Bakteriler, çocuklar arasında daha kolay bulaşıyor. Onlar da eve geldiklerinde ebeveynlerine bulaştırıyor. Bakterinin en fazla yayıldığı mekan ise ev... Bu yüzden iyi ve yeterli bir ev temizliği yapmak şart.

TEMİZLİK SAPLANTI OLMAMALI
Aşırı hijyenik mekanlarda yaşamanın bağışıklık sistemini zayıflattığı yönündeki düşünce yanlıştır. Hijyenin bağışıklığı zayıflatması diye bir şey söz konusu değildir. Ancak hastalanmayı bir korku, temizliği de bir saplantı haline getirmemek gerekir. Hastalıklardan korunma düşüncesiyle sürekli olarak ellerimizi veya vücudumuzu çeşitli kimyasal maddelerle yıkamak ve bunu saplantı haline getirmek, sağlıklı bir davranış değildir. Böyle hallerde cildin tahriş olması, kullanılan temizleyici maddelere bağlı olarak alerjik reaksiyonlar gelişmesi söz konusu olabilir.

HER GÜN BANYO YAPILMALI
Kişisel hijyen konusunda ise; yetişkinlere her gün banyo yapmalarını öneriyoruz ancak aynı şey bebekler için geçerli değil. Bebeklerin her gün yıkanmasına gerek yoktur; gün aşırı yıkanması daha sağlıklıdır. Çünkü vücutları hassas olabilir ve sabuna karşı duyarlılık gösterebilir.

TOPLUMSAL ANLAYIŞ GELİŞMELİ
Bireylerin kendi hijyenlerine özen göstermesinin yanı sıra toplumda da hijyen anlayışının gelişmesi çok önemlidir. Bu anlamda kişisel veya toplumsal hijyen, diğerinden öncelikli düşünülemez. Temizlik kavramının gelişmediği, hijyenik önlemlerin yetersiz olduğu bir toplumda, bireysel hijyene dikkat eden bir kişi risk altında kalmaya devam edecektir. Ayrıca bireysel hijyene önem vermeyen bir kişi bile çevresindekiler için hastalık riski oluşturur.

SOKAKTAN MİKROP TAŞIYABİLİR
Eğer evinizde bir veya birden fazla hayvan besliyorsanız, hijyen konusuna daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kedi ve köpek gibi sokak hayvanları, sürekli yer ve mekan değiştirir. Yani bir anda sokaktan eve gelip hijyeni bozabilirler.

ELLERİNİZİ BOL SU VE SABUN İLE YIKAYIN
Tuvalet sonrası hijyen için elleri sadece su ile yıkamak yeterli değildir; mutlaka bol su ve antibakteriyel sabun kullanılmalıdır. Ayrıca bizim toplumumuzda tuvaletten önce el yıkamanın da büyük yararı vardır.
Temiz olmadığını bildiğiniz halde, temas etmek zorunda kaldığınız nesnelere dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız.

ETKİLİ ÜRÜNL ERİ TERCİH EDİN

Günlük hayatta hastalıklardan korunmak için bazı genel hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor:
Yaşanılan ortamlarda oluşan atıkları ve çöpleri, bekletmeden ve en uygun yöntemlerle uzaklaştırmalıyız.
Bulaşıcı hastalığı olduğunu bildiğimiz kişilerle temastan kaçınmalı, temas ettiğimiz takdirde de koruyucu önlemler almalıyız.
Akşam yatmadan önce ve sabah kahvaltıdan sonra dişlerimizi mutlaka iki dakika boyunca fırçalamalıyız.
İçme ve kullanma sularının ve tüketilen gıda maddelerinin temiz ve güvenli olduğundan emin olmalıyız.
Kirli olduğunu bildiğimiz zeminlere asla gıda maddesi koymamalıyız.
Yaşadığımız mekanlardaki, çabuk kirlenen ortam ve zeminleri uygun ve etkili temizlik maddeleri ile sık sık temizlemeliyiz.
Evimizin ve iş yerimizin havasını temiz tutmalı, saat başı ortamı havalandırmalıyız.
Gözle görünmeyen organizmaları uzaklaştırmak için çarşaf, yorgan ve yatak örtülerini haftada bir değiştirmeliyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evde hayvan besliyorsanız daha dikkatli olmalısınız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN