Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saç kurutma makinesi ile izler yok olsun

Ahşap mobilyanızın rengi, üzerine koyduğunuz bardak veya tabak yüzünden solmuşsa veya üzerinde izler oluşmuşsa; dert etmeyin. Saç kurutma makinesini lekenin üzerine doğru tuttuğunuzda, lekenin kaybolduğunu göreceksiniz

Giriş Tarihi: 27.1.2015
Saç kurutma makinesi ile izler yok olsun
Kaplamasız ahşap mobilyalar, bakımı ve tamiratı zor olan eşyalardır. İster evinizde, ister işyerinizde mobilya olarak ahşap ürünleri tercih ediyorsanız; onları uzun süre kullanabilmek için düzenli ve bilinçli bir temizlik yapmalısınız. İşte dikkat etmeniz gerekenler:
Toz, ahşap mobilyaların en büyük düşmanlarından biridir. En az haftada iki kez nemli bir bezle (ıslak olmayan) toz almalısınız. Kuru bezle toz almak ahşap mobilyanıza uzun vadede zarar verecektir. Çünkü kuru bez ile ahşap arasında kalan toz zerrecikleri mobilyanızın çizilmesine ve renk kayıplarına neden olur.

SU VE SABUN CİLAYI BOZAR

Su ve sabun; temizliğin vazgeçilmezlerinden olsa da söz konusu ahşap olunca durum tamamen farklıdır. Su ve sabun, ahşap mobilyanızın cilasına ve hatta içine işleyerek yapısına da zarar verir. Üzerine dökülen herhangi bir sıvı da aynı etkiyi yapar. Aynı şekilde üzerine konulan sıcak tabak ya da bardak, boyasına zarar verir ve kabarmasına yol açabilir. Bu nedenle böyle şeyleri mobilyalarınızın üzerine koyarken mutlaka altlık kullanmak gerekir.
Ahşap mobilyanın üzerine koyduğunuz bardak veya tabaktan dolayı rengi solan mobilyalarınız için saç kurutma makinenizi kullanabilirsiniz. Makinenizi lekenin üzerine doğru tuttuğunuzda, lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.
Eğer mobilyalarınızdaki vernik ya da cila dökülmeye/ soyulmaya başladıysa; düzgün yapılacak bir zımparalama işleminden sonra bir kat vernik atmak mobilyanın ömrünü uzatacaktır.
Mobilyalar en çok taşınmalar sırasında zarar görür. Bu nedenle ev taşırken onlara çok özenli davranmak gerekir.
Nemli ortamlarda mobilyaların iskeletlerinde zamanla kaymalar oluşabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka işini iyi bilen bir kişiden destek almalısınız çünkü bilinçsizce yapacağınız tadilatlar, mobilyalarınıza geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Eğer mutfak gibi nemli bir ortamda ahşap mobilya kullanmak durumundaysanız; nem konusunda çok daha fazla dikkatli olmak zorundasınız. Ocak yanında buhara maruz kalan ahşap mobilyaların ömrü çok kısa olacaktır. Mobilya üzerinde buhar birikmemesini sağlayın. Bu da sürekli kontrol ve temizlik demektir. Bu yüzden mutfak gibi nemli olabilecek ortamlarda ahşap mobilya kullanımı önerilmez. Ahşap yüzey üzerine yapıştırılan selobant, etiket gibi maddeler de mobilyalarınız için zehir niteliğindedir. (nasılkolay.com)

LEKE OLUR OLMAZ TEMİZLEYİN
Deri mobilya ya da deri kaplama diğer ürünler için asla güçlü kimyasallar içeren kumaş ve yüzey temizlik malzemelerini kullanmamalısınız. Derinin çizilmesine yol açabilecek sert fırçaların kullanımından ve bastırarak ovma gibi işlemlerden uzak durmak; derinin doğal renginin korunması açısından önemlidir.
Koltuk minderi aralarını temizlemek için elektrikli süpürgelerin çoğunda bulunan yumuşak fırça ucunu takarak koltuğun ya da hangi deri kaplı yüzeyi temizleyecekseniz oranın genel tozunu alarak bakım işlemine başlayabilirsiniz.
Genel toz alma işlemini tamamladıktan sonra yüzeyde bulunan kiri almak için tiftik bırakmayan bir toz bezi bulmalısınız. Derinin genel temizliğini sağlamak adına bu bezi bol suya batırıp çok fazla sıkmadan yüzey üzerinde kullanabilirsiniz. Eğer sık kullanılan bir alansa, haftada bir kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
Deri; özellikle koltuk, sehpa gibi ev içerisinde kullanılan ürünlerdeyse, derinin kuruyup çatlamaması için bu mobilyaları kalorifer peteklerine en az 10 santim uzaklıkta yerleştirmelisiniz. Tüm bu ısı kaynakları; derinin kurumasına, kolay çizilmesine ve çatlamasına neden olur. Aynı şey güneş ışınları için de geçerlidir.
Eğer deri mobilyalarınız direkt güneş ışığına maruz kalıyorsa; renkleri solar ve çatlamaya başlar. Güneş ışığı dışında yerleştirecek başka bir alan bulamıyorsanız; en azında gündüz saatlerinde üzerine kumaş örtüp korumaya alabilirsiniz. Benzer durum araba içi deri kaplamalar için de geçerli. Eğer aracınızı güneş alan bir yere park edecekseniz, mutlaka güneşlik kullanın.
Deri kaplama yüzeyler için diğer önemli bir nokta da; leke olur olmaz temizlemektedir. Böylece deri, sıvıyı iyice emmeden müdahale etmiş olursunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saç kurutma makinesi ile izler yok olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN