Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pencereleri sonuna kadar açın, nemli bez kullanın

Giriş Tarihi: 29.4.2015
Pencereleri sonuna kadar açın, nemli bez kullanın

Evinizde hijyeni sağlamak için düzenli temizlik yapmanız şart! Doğru ürünler ve tekniklerle yapacağınız temizlik; sağlıklı bir yaşam sürmenin de anahtarı... Temizlik sırasında pencerelerinizi sonuna kadar açıp evi havalandırın. Fazla ıslak olmayan nemli bezler kullanın

Yapacağınız temizlik hataları hem size, hem ailenize zarar verebilir. Bunun için önce temizliği bilinçli ve doğru yapmaya özen gösterin. İşte temizlik yaparken özellikle dikkat edilmesi gerekenler şunlar:

PENCERELERİ AÇIN:
Temizlik yaparken her şeyden önce mutlaka evinizi havalandırmanız gerekir. En önemli noktalardan biri budur. Çünkü temizlik yaparken çıkan tozlar, kullanılan temizlik maddelerinden soluduğunuz bazı içerikler sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle temizlik yaparken tüm pencereleri, hava soğuk bile olsa açın ve temizlik bitene kadar da kapatmayın. Özellikle temizlik sırasında tuz ruhu ve çamaşır suyu kullanıyorsanız, mutlaka tüm pencereleri açın.

KILAVUZLARI OKUYUN:
Temizlik maddelerini suyla karıştırarak kullanın. Günümüz teknolojisinde üretilen çamaşır suları, dezenfektanlar çok yoğun halde oluyorlar. Zaten bunların kullanım kılavuzlarında çoğu zaman sulandırılarak kullanılmaları gerektiği yazıyor. Bu kılavuzları okuyup malzemeleri mutlaka yönlendirmelere uygun olarak kullanın.

ÇOCUĞA EL YIKAMAYI ÖĞRETİN:
Çocuklarımıza el yıkama kültürünü vermemiz gerekir. Özellikle çocuklarda el temizliği hayati önem taşır. Tüm mikropları, bakterileri ellerinden alma riskleri var. Bu nedenle onlara sık sık ellerini yıkamaları gerektiğini öğretin.

ÇOCUKTAN SONRA TUVALETİ TEMİZLEYİN:
Çocuklar tuvalete girip çıktıktan sonra siz de girip üzerinden tuvaleti kontrol edip temizleyin. Özellikle musluk ve lavabo bakteri oluşumunun hızlı olduğu alanlardır. Bu alanları çocuklardan sonra çok iyi temizleyin.

KÜVETLERDE MANTARA DİKKAT!:
Küvetlerin ve duşakabinlerin temizliği de çok önemli. Bu alanlarda çok detaylı bir temizlik yapılmazsa, küf mantarı oluşur. Astergilloz adı verilen bu mantar çeşidi özellikle ayak, el ve vücut mantarlarının oluşumuna neden olabilir. Duşakabinlerin ve küvetlerin; en az iki-üç haftada bir çok iyi dezenfekte edici maddelerle temizlenmesi gerekir.

NEMLİ BEZLE TOZ ALIN:
Temizlik bezlerinin kir tutmayan özellikte olması, fazla ıslak olmasından ziyade nemli olması daha sağlıklıdır. Toz alırken nemli bez kullanın. Ayrıca toz alırken çok küçük bir miktar çamaşır suyu da ekleyin ki mikrop ve bakterileri de öldürsün. Ama sonrasında mutlaka duru suyla üzerinden geçip kuru bezle de toz aldığınız alanı kurutun. Toz aldığınız alanları, zararlı olduğu için nemli bırakmayın.

YERLER PARKE HALINIZ İPEK OLSUN

Yatak odasında hijyen çok önemlidir. Bunun için aşağıdakilere dikkat edilmesi gerekir:

İŞE YATAKTAN BAŞLAYIN:
Güne dinç uyanmanızı sağlayacak, bütün günün yorgunluğunu atacak bir yatak seçmeniz lazım. Bu yatağın ortopedik olmasına ek olarak muhakkak anti-bakteriyel olması, yani mikrop tutmaması şart. Polen tutmayan bir kumaşla kaplı olması da gerekir.

HALI KOYMAYIN:
Yatak odasına kesinlikle halı koymayın. Eğer konulacaksa da muhakkak toz tutmayan ipek halılar tercih edilmelidir. Yani halıda biraz maddi şartları zorlayıp pahalı da olsa ipek halı alınmalıdır. Son yıllarda moda olan tüylü halılar sağlımız için tehdit oluşturur.

YER DÖŞEMELERİNE DİKKAT:
Yatak odasının yer döşemelerinde parke ve seramik tercih edilmelidir. Bunlar, daha kolay temizlenebildikleri için daha sağlıklıdır. Ancak parke seçerken de bunların sağlığa uygun olup olmadığına dikkat edin, tercihinizi ona göre yapın.

DERİ KOLTUK BAKTERİ NEDENİ:
Oturma odası ve salonda en önemli unsur üzerinde uzun süre geçirdiğimiz koltuklardır. Koltuklar, sert ve rahat olmadır. Ayrıca deri olmamalı. Çünkü deri kışın soğuktur, yazın ise sıcaktır ve terletir. Ter lekeleri koltukta bakteri oluşumuna neden olacağı gibi koku da yapar.

HALI TEMİZLERKEN DİKKAT

Elektrik süpürgesi ile halı temizlerken aşağıdaki önerilere kulak verin: t Ağır eşyaların altında kalan hav ipliklerinin ezilmesi durumunda bu bölgedeki hav iplikleri tercihen önce fırçalanmalı daha sonrada dövme işlemi yapan elektrik süpürgesi ile süpürülmeli. t Halı üzerinde biriken tozların, hav iplikleri arasına ve tabana yerleşmesine engel olmak için elektrik süpürgesi ile belli aralıklarla süpürerek bakım yapılmalı. t Süpürme işlemi elektrik süpürgesi ile halının hav ipliklerinin süpürme yönünde ve yavaş hareketlerle yapılmalı. t Halı temizlenirken fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalı. t Halı kesinlikle yıkanmamalı; şampuan ile temizlendikten sonra su ile silinmeli ve acilen kurutulmalı. t Oluşan leke öncelikle elektrik süpürgesinin yüksek kademesinde emilmeli, daha sonra az miktarda su ve halı şampuanı ile süpürme yönünde yapılacak hareketlerle temizlenmeli. Temizleme işleminden sonra kalan nem elektrik süpürgesi ile veya nem giderici bir bez ile tamponlanarak alınmalı. t Leke çıkarma işlemi; öncelikle leke çıkarmada kullanılacak kimyevi bir madde ile halının görünmeyen bir yerinde mutlaka denenmeli. t Temizleme işleminin yapıldığı bölgede bulunan hav iplikleri, dik duracak şekilde fırça ile taranmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pencereleri sonuna kadar açın, nemli bez kullanın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN