'Sahtekarlığa karışanları esefle karşılıyorum'

Samsun Demir'in başında olduğu Doğan Music Company'ye bağlı NetD platformunda yayınlanan kliplerin izlenme oranlarında sahtecilik yapıldığı iddiası, müzik dünyasını ayağa kaldırdı. Yapımcılar isyanda

Giriş Tarihi: 22.5.2015
'Sahtekarlığa karışanları esefle karşılıyorum'
YouTube; Doğan Holding bünyesindeki Doğan Music Company'ye bağlı NetD platformunda sahte tıklama yapıldığı gerekçesiyle sayfanın onayını kaldırmıştı. Müzik yapımcısı Polat Yağcı, yaptığı açıklamada şöyle demişti: "Bu durumu ben geçen yıl söylemiştim ama dinleyen olmadı. Şimdi, o dönem kendini aklamaya çalışanlar ne yapacak çok merak ediyorum." Müzik dünyasını ayağa kaldıran bu iddia yüzünden Doğan Music Company ve NetD patformunun başındaki Samsun Demir'e tepki yağdı...
Dokuz Sekiz Müzik'in sahibi Ahmet Çelenk:
"Eğer bu iddialar doğruysa; sektörü zor duruma, bizi de kamuoyu gözünde küçük düşürecek faaliyetlerdir. Her türlü hak yeme, dolandırıcılık gibi hareketleri yapanları lanetliyorum. Bu durumlara karşı yapımcıların dikkatli olması gerekiyor."
Yaşar Plak'ın patronu Mustafa Kekeva:
"
Genelde plak şirketi değil, sanatçılar bu işlere giriyor. Sanatçı kendi prestiji için bu çalışmaları yapıyor. Ancak bu demek değil ki plak şirketi bu durum karşısında sanatçısına sessiz kalsın. Yapımcının, o suça alet olmamak için sanatçısına engel olması gerekiyor. Benim sanatçım böyle bir manipülasyona dahil olmaya çalışsa, kontratımda da yer aldığı gibi gereğini yaparım."
Sony Müzik Genel Müdürü Şemsettin Göktaş:
"İnşallah doğru değildir. Rahatsız edici bir durum; sanatçıları da, şirketi de mağdur eder."

'ŞARKILAR SOKAKTA ÇALIYORSA EYVALLAH'

NetD platformunda yayınlanan iki klibi ile listeye giren Demet Akalın:
"Ben bu tür tıklama oranlarına paye vermiyorum. Çünkü benim için önemli olan şarkının önünü görmemdir. Gerçek rakamlar, gidilen konserlerden anlaşılır. Ben 'Türkan'la ortalığı kavurduğum yıl bile 50 milyona zor ulaştım. O tarz rakam yükseltmeler kendini kandırmaktır. Şarkılar sokakta çalıyorsa eyvallah, yoksa sıkıntı."

'MÜZİK VE SANATÇILAR ADINA ÇOK ÜZGÜNÜM'

Emre Plak'ın sahibi Hüseyin Emre:
"Şok oldum, böyle bir sonuç beklemiyordum. Eğer bu iddialar doğruysa çok üzücü. Müzik ve sanatçı adına çok üzgünüm. Ne gerek var bu tarz oyunlara? Sanatçıya da yazık, yapımcıya da yazık... Zaten bitmiş bir sektörün içindeyiz. Böyle büyük bir firmanın böyle bir olaya karışmış olmasını esefle karşılıyorum. Tarifi mümkün değil, çok üzgünüm."

NETD PLATFORMUNDA İLK 10'A GİREN ŞARKILAR

NETD platformunda yayınlanan kliplerden oluşan müzik listesinde yer alan sanatçılardan sadece Hadise DMC'ye bağlı değil.
İrem Derici-'Kalbimin Tek Sahibi'-125 milyon 255 bin tık
Ece Seçkin-'Hoşuna mı Gidiyor'-85 milyon 24 bin tık
Hadise-'Prenses'-69 milyon 600 bin tık
Tuğba Yurt-'Sakin Ol'-59 milyon 852 bin tık
İrem Derici-'Bir Miyiz'-54 milyon 303 bin tık
Gülşen/Murat Boz-'İltimas'- 54 milyon 449 bin tık
Demet Akalın-'Koltuk'-55 milyon 469 bin tık
Sinan Akçıl-'Tabii Tabii'-48 milyon tık
Hadise-'Neredesin Aşkım?'-42 milyon tık

Ravi İncegöz-'Şeker'-40 milyon tık

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sahtekarlığa karışanları esefle karşılıyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN