Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ye 'Kahpe Bizans' şoku

ile ’ın 'nin ‘' filmini çekmemesi için açtığı davada mahkeme kararını verdi.

Giriş Tarihi: 27.5.2015 16:46 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 16:54
Gani Müjde'ye 'Kahpe Bizans' şoku
4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, 250 bin TL teminat yatırılması şartıyla ihtiyati tedbiri kabul etti. Mahkeme, yapımı duyurulan '' filminin tanıtımlarında ve reklamlarında "Kahpe Bizans" adının kullanılmasının tedbiren önlenmesini kararlaştırdı.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmada, davacılar Arzu Film, Özen Film ve senarist Kenan Ergen'in avukatıları ile davalı yönetmen hazır bulundu. Duruşmada söz alan Gani Müjde, senaryonun gruplar halinde yazıldığını, bu gruplar içerisinde editörler, danışmanların da bulunduğunu belirterek, "Bunların senaryoda görev alması, onları hak sahibi yapmaz. Filmin çekiminden önce senaryoyu ve filmi tescil ettirdim. Söz gelimi 'Hababam Sınıfı Üç Buçuk' filminde davacı Kenan Ergen'in senarist olarak adı geçmektedir. Ancak eser sahibi, fikir sahibi Rıfat Ilgaz'dır. Kendilerine gittim. Filmin devamının çekileceğini söyledim. Arzu Film çekebileceğimi söyledi. Özen Film'in sahibi ise bundan dolayı küçük bir bedel talep etti. Ben vermeyince de bu dava açıldı" dedi.

"TEDBİR TALEBİNİN REDDİNİ TALEP EDİYORUM"

Gani Müjde'nin avukatı Leman Özkan ise, müvekkilinin fikir sahibi ve eser sahibi olduğunu belirterek "Müvekkilim eser sahibi olarak 'Kahpe Bizans' ismini kullanma hakkında sahiptir. Tedbir talebi yerinde değildir. Reddini talep ediyorum" dedi.

'KAHPE BİZANS' ADININ KULLANILMASINA TEDBİR

Hakim , 250 bin TL teminat yatırılması şartıyla ihtiyati tedbir kararını kabul etti. Mahkeme, yapımı duyurulan 'Kahpe Bizans 2' filminin tanıtımlarında ve reklamlarında "Kahpe Bizans" adının kullanılmasının tedbiren önlenmesine karar verdi. Hakim, bir hafta içerisinde 250 bin TL'nin yatırılmaması halinde tedbirin kendiliğinden kalkmış sayılacağını hatırlattı. Mahkeme, isim hakkının kullanılmasına ilişkin nihai kararını yapılan yargılama sonucunda verecek.

DİLEKÇE

'Kahpe Bizans' filminin ilki Arzu Film ve Özen Film ortaklığı ile çekilmişti. Davacılar ilk filme dayanarak, Kahpe Bizans 2' isimli filmde de hak sahibi olduklarını gerekçe göstererek dava açmıştı.

GANİ MÜJDE'DEN HÜRRİYET'E JET YANIT!

Mahkeme kararı haberinin yayınlanmasında dakikalar sonra Gani Müjde Twitter hesabından, önce filmin kadrosunu paylaştı sonra da hurriyet.com.tr'ye esprili bir biçimde yanıt verdi. Müjde, haberde kullanılan fotoğraf için "Bu haberle ilgili olarak yaşadığım tek "şok" pijama desenli iğrenç gömleğimle çektirdiğim bu resmin kullanılması:))" derken filmde yer alacak oyuncu kadrosunu da hesabından tek tek paylaştı. Müjde, oyuncu kadrosunu açıklarken her tweet'inde "Kahpe Bizans" ismini kullanarak filmin adını değiştirmeyeceğini vurguladı.

İşte Gani Müjde'nin resmi hesabından yaptığı açıklama;

"Kahpe Bizans 2 için geri sayım başladı. Gonca Vuslateri, Bizans Kraliçesi Kiltorya'yı canlandıracak.

Büyük rollerin mütevazı oyuncusu Gürkan Uygun; Gazi Magosa Rolünde...

Kahpe Bizans 2'de Tolgahan Sayışman'ı yakışıklı Bizans prensi Adonis olarak izleyeceksiniz.

Ufuk Özkan aslanları tek eliyle deviren yiğit kahramanımız Vurkaçoğlu olacak Kahpe Bizans 2'de.

Benim mezuniyet filmimin başrolüydü Altuğ Yücel. Filmimde iyi kalpli Bizans Kralını oynayacak.

Kahpe Bizans'2 de Tuvana Türkay Güzelliği ile Adonis'in kalbini çalacak. Sizin de...

Başınızı ağrıtmamak için son isim Ünal Yeter...O kadar yetenekli ki izleyince anlayacaksınız. Adı Muhteris olacak.

Bu haberle ilgili olarak yaşadığım tek "şok" pijama desenli iğrenç gömleğimle çektirdiğim bu resmin kullanılması:))

Bu bir tedbir davası... Mahkemeyi kazanır ve bana ait olan Kahpe Bizans ismini çatır çatır kullanırım. Ama değer mi?

Bana Kahpe Bizans ismini kullandırmayarak ne geçecek ellerine anlamadım ki? Beni mağdur edince boyları mı uzayacak? Değer mi?

Hazır mahkeme kararını vermemişken bol bol söyleyeyim bari:)))) Kahpe Bizans 2 haziranda çekiliyor.Kahpe Bizans 2 içimizde...Kahpe Bizans..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gani Müjde'ye 'Kahpe Bizans' şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN