Haberim yokmuş gibi çek kanka!

Yıllar sonra mezuniyet albümünüze baktığınızda, ne kadar güzel göründüğünüzü düşünüp gülümsemek istersiniz değil mi? İyi mezuniyet fotoğraflarının sırrı; özel poz vermemek ve objektiflerin karşısında rahat olmaktan geçiyor

Giriş Tarihi: 4.6.2015
Haberim yokmuş gibi çek kanka!
Mezuniyet gecesinin en önemli konusu; sosyal medyada paylaşılacak ve eskimeyen albümlerde yerini alacak fotoğraflar... Fotojenik olmadığınızı düşünüyorsanız, aslında poz verme taktiklerini bilmiyorsunuz demektir. Fotojenik olduğunu düşündüğünüz kişilerin fotoğraflarını incelediğinizde, ilk gözünüze çarpan şey ne kadar rahat göründükleri olacaktır. İşte mezuniyet fotoğrafınız için objektife gülümsemeden önce bilmeniz gerekenler:
Poz vermeyin; poz verirseniz kötü çıkarsınız. En azından poz vermemiş gibi görünmeye dikkat edin. İşte iyi fotoğrafın öncelikli püf noktası bu.
Eğer özel bir çekimdeyseniz; sabit değil, hareket halinde olun. Fotoğrafçı arada doğal pozlarınızı yakalayacaktır.
Alkol aldıysanız, üçüncü kadehten sonra fotoğraf çektirmeyin. Alkollüyken, kontrolünüzü kaybetmeye başlarsınız ve flaş ne kadar parlak olursa olsun, gözleriniz düşük görünecektir.

'333'E VEDA EDİN
Fotoğraf sanatçısı Patti Wood, uzatarak söylenen 'İ' harfinin, dudak kenarlarını yukarı kaldırdığını söylüyor. Bu sebeple objektife bakarak 'Money' demenizi tavsiye ediyor. 'Money' derken göz çevrenizde oluşan mimik çizgileri, içten gelen bir gülümseme hissini verecektir. Yani artık, '333'e veda edebilirsiniz.
Dış çekimlerde gün batımını tercih edin. Ünlü fotoğrafçı Jack Guy, gün batımı ışığının poz veren kişiyi çok güzel göstereceğini söylüyor. Bu ışıkta, aşağıya doğru daha az gölge oluşacağından, gözaltlarınızdaki torbalar görünmeyecek.
Güneş ışığı, göz altındaki bölgeyi aydınlatır ve her zaman daha zinde görünmenizi sağlar.
Dilinizi dişlerinizin arkasında tutarak gülümserseniz, yüzünüzün gergin görünmesini önlemiş olursunuz.
Olduğunuzdan daha kilolu görünmek istemiyorsanız ve doğal görünüm elde etmek istiyorsanız, dik durarak kollarınızı vücudunuzun yanında tutun ancak kesinlikle vücudunuza yapıştırmayın.
Gıdınızın belli olmaması için, çenenizi yukarıda tutarak objektife gülümsemelisiniz.
Fotoğraf makinesini boyunuzdan yukarısında tutarak yapılan çekimlerle daha ince, aşağıdan yapılanlarda daha uzun görünürsünüz. Direkt açılı çekimlerde ise, duruşunuzda bozukluk varsa ya daha kilolu ya da daha kısa görünebilirsiniz.

ENİNE ÇİZGİDEN KAÇININ
Duruşunuz, direkt objektife dönük olmamalı. Hangi profilden daha güzel göründüğünüze karar verin ve küçük açılı bir yan duruş sergileyin.
Kendinizi ferah hissetmek ve bu ifadeyi doğru yansıtabilmek için, gözlerinizi çekimden önce biraz kapatıp çekim esnasında açın. Aradaki farkı göreceksiniz.
Enine çizgili ve bol kesimli tasarımlardan kaçının. Bunlar sizi kısa ve olduğunuzdan kilolu gösterecektir. Yüksek belli tasarımlar, fotoğraflarda daha uzun ve zarif görünmenizi sağlar.
Fon rengine dikkat edin. Kıyafetinizle aynı tonlardaki ya da rengi boğacak mekanlardan uzak durun.
İmaj danışmanları, böğürtlen tonlarında ışıltılı bir rujun herkese yakışacağını söylüyor. Flaş patladığında sizi donuk gösterecek nude tonlardan ve sert gösteren aşırı parlak renklerden uzak durun.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haberim yokmuş gibi çek kanka!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN