Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne adaylarına ve annelere ilaç önerilmemeli

Oyunculuk da yapan Gül Süral, Mommiesbook.com adlı blog'unda, annelerle deneyimlerini paylaşıyor. 1.5 yaşında bir kızı olan Süral, internette hamilelere ilaç önerilmesine karşı çıkıyor: Kemoterapi ilacı öneren bile var. Anne ve çocuğun günahına giriyorlar

Giriş Tarihi: 22.6.2015
Anne adaylarına ve annelere ilaç önerilmemeli
Mommiesbook.com'un yazarı 28 yaşındaki Gül Süral, annelik deneyimini blog'unda anne adayları ve annelerle paylaşıyor. 24 yaşında evlenip 26 yaşında bebeğini dünyaya getiren Süral, "Her şeyi kendim öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyorum" diyor. Süral'ın en tahammül edemediği şey ise, internetten annelere veya anne adaylarına ilaç önerilmesi... İşte evlenmeden önce sağlık sektöründe çalışmış bir annenin blogu ve yaşadıkları...
Biraz sizi tanıyabilir miyiz?
28 yaşındayım, 24 yaşında evlendim. 1.5 yaşında Zeynep Derin adında bir kızımız var. Üniversitede işletme okudum. Oyunculuk, hayatımda hep vardı. İş hayatına başladığım zaman hobi olarak Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde tiyatro eğitimi aldım. 'Muhteşem Yüzyıl'dan bir teklif geldi. Dört bölüm dizide 'Nadya' karakterini oynadım.

YATAĞINA KOYUP VİDEO ÇEKTİM


Oyunculuk kariyer tercihleriniz arasında değil miydi?
Sadece hobi olarak yapıyordum. Set ortamı ve oyunculuk zor ortamlar. Ben çalıştığım hastanede beyin ve sinir cerrahisi bölümündeydim, hekim-hasta ilişkilerinde görevliydim. Tedavi olacak hastaların operasyonlarını yapıyordum, tedaviye uygunlar mı değiller mi diye. Diyaliz merkezinde de böbrek hastaları ile çalıştık. Sonra işten ayrıldım. Çocuk planımız oldu. Zaten oyunculuk da bir bakıma askıya alınmış gibi oldu. Şu anda çalışmıyorum. Sadece blog'um ile ilgileniyorum. Tüm enerjimi insanlara faydalı olabilmek, onlarla bir şeyler paylaşabilmek adına bu işe verdim.
Blog yazmaya nasıl başladınız?
Zeynep'i uyutamıyordum. Ayağımda sallıyorum, omuzuma alıyorum, yok. Bir gün boyunca tüm uyku eğitimlerini araştırdım. Sonra "Ben çocuğuma uyku eğitimi vereceğim" dedim. Bunu veren merkezler var ama ben bunu kendim yapabilirim dedim. Okudum, çalıştım. "Çocuğumu başkası değil ben uyutmak istiyorum" dedim. Yöntemleri okudum, öğrendim ve kendim uygulamayı tercih ettim. Zeynep'i yatağına koydum. Telefonu elime aldım, Instagram'ı açtım ve şöyle dedim; "Zeynep şu an yatağında, uyku eğitimine başladım, doğru mu yapıyorum, bilmiyorum." Bu kadar. Bundan sonra o videonun altına o kadar çok yorum, soru ve takip isteği geldi ki... Blog yazmamı tetikleyen, uyku eğitimidir yani.
Diğer bloglardan farkı ne?
Göz, pediatrik kardiyoloji, kadın doğum uzmanı ve çocuk doktorlarından, Amsterdam Üniversitesi'nden alanında uzman hekimlerden röportajlar var blog'umda.
Forumları veya Facebook'taki grupları takip ediyor musunuz?
Ediyorum ve bazen çıldırıyorum. Öyle şeyler oluyor ki! Dayanamıyorum ve yazıyorum. "Siz bir hamileye nasıl ilaç tavsiyesinde bulunursunuz, benim bunu aklım almıyor" diyorum. "Benim eşim doktor" diyor. "Eşiniz o zaman internetten muayene etsin" diyorum. Hamile, mide bulantısı var, kemoterapi ilacı öneriyor! Benim bunu aklım almıyor. Sen o çocuğun, o annenin günahına nasıl girersin? İlaç öneremezsin.

ÇALIŞAN BİR ANNE DE EVDE KÖFTE YAPABİLİR

Hamburger tarzı yiyeceklerle tanıştı mı Zeynep?
Asla, tanışmadı. Hamburger ile bizim bile işimiz olmamalı. Evde kendin yap köfteni, ye.
Ya tempolu çalışma hayatına geri dönseydiniz? Niye yapamayayım ki?
Yoğurt yapmak yarım saatlik iş. Sütü kaynatıyorsun, mayalıyorsun bir kaşık yoğurtla. Beş saat sonra yoğurt hazır.
'Çalışıyorum' demek bahane mi?
O kadar çok çalışan ve ekmeğini, yoğurdunu evde yapan anneler var ki. Bence 'Çalışıyorum, yapamam' bahane. Böyle bir bahane olmamalı. Yapabilirler; bir hafta sonunu alır sadece. Annelik o kadar kolay olmamalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne adaylarına ve annelere ilaç önerilmemeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN