Yıllara meydan okuyan emektar oyunlar

Giriş Tarihi: 4.7.2015
Yıllara meydan okuyan emektar oyunlar
Bir tiyatro sezonu daha geride kaldı... Birbiri ardına yeni oyunlar sahnelendi. Alternatifler çoğaldı ama seyirci bazı oyunları seyretmekten hiç sıkılmadı. Bu hafta, tiyatro sahnesinde yıllardır seyirciyle buluşan emektar oyunları araştırdım... Bu alanda başı; 'Testosteron', 'Alevli Günler', 'Kibarlık Budalası', 'İstanbul Efendisi' ve 'Profesyonel' çekiyor. Yıllardır devam eden oyunların komedi ağırlıklı olması önemli bir detay. Buradan seyircinin kendisini güldüren, komik öğeler barındıran oyunları tercih ettiği sonucunu çıkarabiliriz. İşte yıllar geçmesine rağmen seyircinin rağbet gösterdiği emektar oyunlar:

YEDİ YILDIR ARALIKSIZ SAHNEDE

Tiyatro dünyasının duayen ismi Haldun Dormen, Tiyatro Kedi tarafından sahneye konan Moliere'in ölümsüz eseri 'Kibarlık Budalası'yla aralıksız olarak yedi yıldır seyirci karşısına çıkıyor. 17'nci yüzyıl Fransa'sında geçen oyunda Dormen'e; oyunun yönetmenliğini de üstlenen Hakan Altıner, Göksel Kortay, Damla Cercisoğlu ve Efe Deprem eşlik ediyor.

'ALEVLİ GÜNLER' HİÇ ESKİMİYOR
İstanbul Halk Tiyatrosu'nun 2009'da perdelerini açtığı 'Alevli Günler', dolu dizgin sürüyor. Irmak Bahçeci'nin yazıp Yıldıray Şahinler'in yönettiği oyunda Cem Davran, Yıldıray Şahinler, Bahtiyar Engin, Selin Yeninci ve Erkan Can rol alıyor.

'ASİ KUŞ' UÇMAYA DEVAM EDİYOR
Usta sanatçı Ali Poyrazoğlu'nun Fransız besteci Georges Bizet'in 'Carmen Operası'ndan yola çıkarak sahneye koyduğu 'Asi Kuş', dört yıldır izleyicilerle buluşuyor.

'TESTOSTERON'A DEVAM
Oyun Atölyesi'nin yedi sezondur devam eden 'Testosteron' oyunu hâlâ yoğun ilgi görüyor. Polonyalı yazar Andrzej Saramonowicz'in yazdığı, kadın erkek ilişkilerine dair önemli mesajları olan oyun; 2008'de Kemal Aydoğan'ın rejisiyle, Metin Coşkun, Fırat Tanış, Emre Karayel, Mert Fırat, Timur Acar, İnan Ulaş Torun ve Tuna Kırlı'dan oluşan oyuncu kadrosuyla sahnelenmişti. Değişik mesleklerden yedi erkeğin iptal edilmiş düğün sonrası bir restoranda oturup hayatı sorguladıkları oyun, 2012'de kadro değişikliğine gitti. 'Testosteron'; Celal Kadri Kınoğlu'nun yönettiği, Orhan Aydın, Ruhi Sarı, Bülent Şakrak, Gökçer Genç, Gökhan Yıkılkan, Emre Altuğ ve Gürkan Uygun'lu kadrosuyla sahnelenmeye devam ediyor. (Oyun Atölyesi'nin 15 yıl önce sahnelediği ilk oyunu 'Dolu Düşün Boş Konuş'un da bu yıl yeniden perdelerini açtığını belirtmek isterim.)

ALTI SEZONDUR 'PROFESYONEL'
İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunlarından 'Profesyonel'; iki usta oyuncuyu buluşturuyor. Bülent Emin Yarar ile Yetkin Dikinciler'in harikalar yarattığı oyunun biletleri internette satışa çıkar çıkmaz tükeniyor. Duşan Kovaçevic'in 1991'de yazdığı, Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği oyun, perdelerini açtığı 20 Ocak 2010'dan beri seyirciyle buluşmaya devam ediyor. 2013 yılındaki Afife Tiyatro Ödülleri'nde Yılın En Başarılı Oyunu seçilen, yönetmeni Mehmet Birkiye'ye de Yılın En Başarılı Yönetmeni ödülünü kazandıran İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunu 'Sessizlik' de 28 Aralık 2012'den beri devam ediyor. Oyundaki performanslarıyla Funda Eryiğit ve Süleyman Atanısev'in de birkaç kez ödüllendirildiğini ekleyeyim. İstanbul Devlet Tiyatroları'nda dört sezondur devam eden 'Michelangelo' ve bol ödüllü 'Çehov Makinası' da uzun süredir izleyiciyle buluşan oyunlardan.

LEYLA'NIN EVİ'NE İLGİ BÜYÜK
Zülfü Livaneli'nin 2006 yılında basılan 'Leyla'nın Evi' adlı romanı Tiyatro Kare tarafından 2009'da tiyatroya uyarlandı. Başrol oyuncusu Ayça Varlıer'e bolca ödül kazandıran 'Leyla'nın Evi', yakın zamanda 500'üncü oyununu ve altıncı sezonunu geride bırakarak Tiyatro Kare'nin en uzun süre devam eden oyunu olarak rekora gidiyor.

SAHNELERİN EFENDİSİ
Şehir Tiyatroları'nda Engin Alkan'ın yönetip başrolünü oynadığı 'İstanbul Efendisi', 3 Ekim 2008'den beri perdelerini açmaya devam ediyor. Musahipzade Celâl'in yazdığı oyunda, kızına uygun bir damat adayı bulmak için yıldız fallarına bel bağlayan İstanbul Kadısı Savleti Efendi'nin başına gelenler müzikal bir anlatımla seyirciyle buluşuyor. Oyun, 24 kişilik oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Ankara Şehir Tiyatrosu'nda sahnelenmeye başlayan, sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Tiyatrosu'nda devam eden 'Kerbela' da 11 Mart 2009'dan beri izleyiciyle buluşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıllara meydan okuyan emektar oyunlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN