Rafet El Roman kaderimin dönüm noktası gibi oldu

İlk albümü 'Liman'ı, üç yıl vokal yaptığı Rafet El Roman prodüktörlüğünde çıkaran Azeri şarkıcı Ezo Genç: Rafet El Roman hayatıma dolu dolu girdi. Sihirli bir değneği yok ama sihirli bir yüreği var. O, benim için çok güvenilir bir omuz ve kaderimin dönüm noktası

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Rafet El Roman kaderimin dönüm noktası gibi oldu
Türkiye'nin, Rafet El Roman ile 'Aşka Sürgün' şarkısına yaptığı düetle tanıdığı genç Azeri şarkıcı Ezo Genç, nihayet kendi albümünü eline aldı. Beş yıldır Türkiye'de yaşayan Genç, Rafet El Roman'ın prodüktörlüğünde hazırladığı albümü 'Liman'ı ve oyunculuk hedeflerini anlattı...

Türkiye ve Rafet El Roman, sizin için 'liman' mı oldu?
Evet, Rafet El Roman benim için güvenilir bir omuz, Türkiye de ayrılmak istemeyeceğim bir liman oldu.

Beş yıldır Türkiye'desiniz ve ilk kez kendi albümünüzü yaptınız. Sizce biraz geç mi kaldınız, yoksa 'Tam zamanı' mı diyorsunuz?
Doğru işi ve doğru zamanı bekledik açıkçası. Geçen beş yıl zarfında sürekli kendimi geliştirmek için çalıştım. Diksiyon ve şan dersleri aldım. Üç yıl Rafet El Roman'a vokal yaptım. Kendimi hazır hissetmem benim için çok önemliydi ve şu anda tüm bunlar için kendimi hazır hissediyorum.

Türkler, Azeriler'i çok sever; sizi benimsemeleri de kolay olmuştur sanırım...
Azeriler de Türkler'i çok sever. Zaten kardeş ülkeleriz. Hatta benim Azeri olduğumu çoğu insan bilmiyor. (Gülüyor)

Rafet El Roman sizin hayatınıza değen sihirli bir değnek miydi?
Evet, öyleydi. Rafet hayatıma dolu dolu girdi. Sihirli değneği yok elinde ama sihirli yüreği var. O, benim kaderimin dönüm noktasıdır. Birçok değerli insanla tanışmama vesile oldu. Hayatıma, bana değerli insanlar kazandırdı; onlardan biri de menajerimiz Züleyha Doğanay.

İNŞALAH ŞANS GETİRECEK

Albümde birçok önemli isimle çalışmışsınız; onların size şans getireceğine inanıyor musunuz?
Çıkış şarkım 'Liman', müzisyen kimliğine hayran olduğum Gökhan Tepe ile Şebnem Sungur'un imzasını taşıyor. Slow şarkıların en önemli ismi Zeki Güner'e ait 'Saf Kalbim' isimli bir şarkımız var. Rafet El Roman'ın daha önce seslendirdiği 'Anlamsız Fırtına' şarkısına kendi yorumumu kattım. Sözleri Ahmet Selçuk İlkan'a, müziği Sezgi Keskin'e ait olan 'Hançer' şarkımız var. Destan Hakan'dan 'Hasret Çiçeğim', Nezih Üçler'den 'Git Diyemem' şarkılarını okuduk. Albümün benim için en anlamlı şarkılarından biri de çok değerli Azeri müzisyen Reşhid Behbudovun yıllar önce seslendirdiği 'Uzun Geceler'... Bu kadar değerli isim bir araya geldi, inşallah bana da büyük şans getirecek.

Sizi daha çok seslendirdiğiniz balatlarla tanıdık, çıkış şarkınız 'Liman' ise hareketli bir parça; hangi tür sizi daha çok yansıtıyor?
Aslında ikisi de beni yansıtıyor. Beyonce, Rihanna da dinliyorum; Ella Fitzgerald, Etta James de... Bazen deli dolu, şen şakrak, bazen de çok içine kapanık, hüzünlü olabiliyorum. Aslında biraz da hepimiz gibiyim.

Artık hep Türkiye'de misiniz, yoksa bir ayağınız Azerbaycan'da mı?
Beş senedir İstanbul'da yaşıyorum ve burada olmayı çok seviyorum. Ailem ise Azerbaycan'da, dolayısıyla sık sık oraya da gidiyorum. Arada mekik dokuyorum yani.

Rafet El Roman albümünüzün her aşamasına karıştı mı; sonuçta patronunuz?
Biz sürekli fikir alışverişi yapıyoruz. Onun tecrübelerine ve sezgilerine çok güveniyorum. Mesela kendisiyle düet yaptığımız 'Kalbine Sürgün' şarkısını istemeden, ağlayarak okumuştum. Kendisi ise şarkının hit olacağına inanıyordu; sonuçta yanılmadı. Müzik konusunda hiç yanıldığını görmedim.

GÖZÜMÜ ŞÜKRÜ ÖZYILDIZ'A DİKTİM

Bildiğim kadarıyla oyunculuk dersi alıyorsunuz; oyunculukla ilgili planlarınız ne?
Yıllardır hayranlıkla oyunculuğunu takip ettiğim çok değerli hocam Vahide Gördüm'ün Akademi 35 Buçuk Sanat Evi'nde müthiş bir disiplinle eğitim sürecinden geçiyoruz. Altan Gördüm, Gürol Tonbul, Murat Atıl, Gürhan Elmalıoğlu gibi çok değerli hocaların yer aldığı bu okulda olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Ayrıca okulda çok değerli arkadaşlıklar da edindim, hatta sağ olsunlar beni kırmayıp klibimde bile oynadılar.

Peki oyunculukta 'Bir gün mutlaka birlikte oynayacağız' diye gözünüzü diktiniz bir aktör var mı?
Gözümü Şükrü Özyıldız ile oynayacağım diziye diktim; biliyorum bir gün olacak. Şükrü Özyıldız'ın duruşunu, oyunculuğunu ve enerjisini çok beğeniyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rafet El Roman kaderimin dönüm noktası gibi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN