Karadayı dizisi sayesinde Türkçe öğrendiler

Giriş Tarihi: 1.8.2015 14:51 Güncelleme Tarihi: 22.8.2016 15:45
Karadayı dizisi sayesinde Türkçe öğrendiler

Haziran ayında final kararı alan, başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Bergüzar Korel’in paylaştığı Karadayı dizisi, dünyanın dört bir yanındaki gençleri Türkçeye hayran bıraktı. Şimdi o gençler Türkçe öğrenmek için Türkiye’de…

Ukrayna'dan, Kosova'dan, Rusya'dan, İran'dan ve dünyanın daha birçok farklı ülkesinden diziyi takip eden birçok genç dizi karakterlerinin diksiyonundan ve Türkçeden etkilenerek Türkçe öğrenmeye karar verdi. Yunus Emre Enstitüsü'nün bu yıl 6. kez düzenlediği "2015 Türkçe Yaz Okulu Programı" sayesinde şimdi o gençler İstanbul'da… Ülkemizde Türkçe eğitimi alan gençler aynı zamanda dizide gördükleri ve hayranı oldukları İstanbul'u gezme fırsatı da yakaladı. O gençlerden Fatijona ve Sara, Karadayı dizisini izledikten sonra Türkçeye ve Türkiye'ye olan hayranlıklarını anlattı.

Adınız nedir? Hangi ülkeden geldiniz?
Fatijona Bajraj Kosova'dan geldim.

Türkçe dili size ne ifade ediyor?
Bence Türkçe dili dünyanın en güzel dili. Türkçe bütün dünyayı kapsayabiliyor bunun için dünyada en çok konuşulan 5. dil.

"TÜRK DİLİNE HAYRAN KALDIM"

Türkçeye olan ilginiz nasıl başladı, bu dili nasıl keşfettiniz?

Türkçe ile ilgili hiç fikrim yokken Karadayı dizisini izledim. Kenan İmirzalıoğlu'nu çok seviyordum. Dizideki rolü de beni çok etkiledi. Hayran kaldım ve Türkçe öğrenmek istedim. Diziyi izlerken yanıma defter kalem aldım. Türkçe sözleri yazmaya başladım ve yavaş yavaş kelime kelime yazarken sonra cümle cümle sonra paragraf olarak yazdım. Çok iyi değildim. Yavaş yavaş öğrendim ama şimdi daha iyiyim.

O zaman Türkçe yolculuğunuz Karadayı dizisi ile başladı diyebiliriz…
Evet. Karadayı dizisiyle Türkçe öğrenmeye karar verdim. Türkiye'ye ve Türkçeye bu diziyle hayran kaldım. Karadayı çok iyi bir diziydi. Kenan İmirzalıoğlu bana bir örnek oldu. Ondan hep umut ve güç aldım. Onun dizideki karakteri Mahir Kara'dan çok şey öğrendim. Adaleti sağlayan güçlü, hırslı biriydi. Karadayı dizinde adalet sonunda yerine buldu ve ben de Türkçe öğrendim. Türkçe ve Türkiye benim en büyük rüyamdı ve artık gerçekleşti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Karadayı dizisi sayesinde Türkçe öğrendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN