Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin İbiza'sı: Gümbet

Altı yıldır Gümbet'te sahneye çıkan DJ Suat Ateşdağlı: Gümbet Türkiye'nin İbiza'sı oldu. Buraya daha fazla yatırım yapılması ve hizmet getirilmesi lazım çünkü Bodrum'a giden insanlar artık Türkbükü ve Yalıkavak'taki mekanlardan sıkıldı

Giriş Tarihi: 8.8.2015
Türkiye'nin İbiza'sı: Gümbet
Bodrum'un yükselen yıldızı Gümbet her geçen gün popülaritesini artırıyor. Yıllardır yabancı turistlerin ilgi odağı olan belde, yeni açılan mekanlarıyla yerli turistler de gözdesi oldu. Bu mekanlarda sahneye çıkan Demet Akalın, Gülşen, Serdar Ortaç, Hande Yener, Hakan Altun ve Yıldız Tilbe gibi isimler; Gümbet'i Bodrum'un İbiza'sına çevirdi. Posh ve Sultans Pasha gibi mekanlar; yaptıkları yatırımlarla binlerce kişiyi her gece sabahlara kadar eğlendiriyor. Gümbet'te yaklaşık altı senedir DJ'lik yapan Suat Ateşdağlı ile hem Gümbet'in yükselişini, hem de kariyerini konuştuk. Suat Ateşdağlı'ya sahneye çıktığı Posh gece kulübünün sahibi Metin Dönmez de eşlik etti.

Bu yaz nasıl bir sezon geçiyoriyorsunuz?
SUAT ATEŞDAĞLI:
Bu yaz Bodrum Gümbet'teki Posh'da sahneye çıkıyorum. Ayrıca Çeşme'de Zilli'de, Kuşadası ve Marmaris gibi birçok yazlık yerde DJ'lik yapıyorum. Bu sezon hareketli geçiyor.

GÜMBET BAMBAŞKA BİR DÜNYA

Son dönemde Gümbet'e büyük yatırımlar yapılıyor. Bu yöre hakkında ne düşünüyorsunuz?
S.A.:
Gümbet'te ilk çıkan Türk DJ benim. Burası aslında bambaşka bir dünya. Posh ilk açıldığında sahneye çıktığımda; buradaki gençliği ve kalabalığı görünce ateşin yakıldığını görmüştüm. Gümbet'in, Bodrum'un diğer yörelerinden geri kalmasının nedeni kendisi; burası dökülüyordu, Türkler gelmezdi ve güvenlik sorunu vardı. Şimdi ise adeta Türkiye'nin İbiza'sı oldu. Buraya daha fazla yatırım yapılması ve hizmet getirilmesi lazım çünkü Bodrum'a gelen insanlar artık Türkbükü ve Yalıkavak'taki mekanlardan sıkıldı.

Bodrum'da gece kulübü eskiden daha çoktu fakat şimdilerde daha az var. Gümbet, Bodrum'un gece hayatı yükünü çekebilir mi?
S.A.:
Kesinlikle çeker, buraya gelmeyen de büyük eğlence kaçırır. Bir dönem Bodrum'un dış koylarında eğlence vardı; hem fiyat yüksekti, hem de herkes yeni bir eğlence yeri arıyordu. Yan yana mekanlar, saat sorunu yoktu ve eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyordu.

Posh isimli mekanınızı Gümbet'te açtınız, neden?
METİN DÖNMEZ:
Mekanı açtığımızda Suat Ateşdağlı büyük destek verdi. Biz daha sonra Demet Akalın, Gülşen, Berkay ve yabancı olarak Milk and Sugar gibi birçok isim getirdik. Gümbet'in yükselmesini ben konserlere bağlıyorum. Bu durum rekabeti artırdı. Rekabet de Gümbet'i Bodrum gece eğlencesinin merkezi haline getirdi.

BODRUM AÇIK ARA ÖNDE

Her sene Bodrum ve Çeşme rekabetinden bahsedilir. Sizce bu rekabet bu sene ne durumda?
S.A.:
Bence açık ara Bodrum önde. Çeşme'de yaz sezonu 45-50 gün sürer. Bodrum'da ise sezon 23 Nisan'da başlayıp 1 Ekim'de biter. Bodrum'un merkezi, kış aylarında bile yoğun olur. Çeşme, Bodrum kadar eğlenceyi bilen müşteriye sahip değil.

Son zamanlarda herkes Bodrum'un pahalı, Yunan adalarının ise daha ucuz olduğunu idda ediyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
S.A.:
Öyle bir şey yok. Bodrum'da bir fiyat politikası var. Dengesiz para harcarsan sana her şey pahalı gelir. Mikonos'ta bir barın bir kenarında birkaç içkiyle 100 dolara çıkabilirsiniz. Ama benimle gel Mikonos'a, bir gecede ufak bir servet harcatabilirim sana. Bunlar bence buradaki turizmi bitirmeye yönelik laflar.

Bir çift, burada Suat Ateşdağlı'yı dinlemeye geldiğinde bir gece kulübünde ne kadar harcar?
S.A.:
Bir çift 200 liraya eğlenebilir. Çok pahalı pir partiye girip şampanya açtırırsan tabii ki büyük hesaplar ödersin.

Bu yazın hit şarkıları sizce hangileri? Beğenmediğiniz bir şarkı hit olursa çalar mısınız?
S.A.:
'Mecburcu' dediğimiz bazı şarkıları tabii ki çalıyorum ama elimden geldiği kadar bunların içinde dönmemeye çalışıyorum. Bence bu yaz Demet Akalın, Gülşen, Ediz ve Ece Seçkin gibi isimler çok iyi. Bu meslekte 'Seviyorum' ya da 'Sevmiyorum' diye bir ayrım yapamayız.

Bir sanatçı dostunuz iyi olmayan bir şarkısını çalmanızı istese, çalar mısınız?
S.A.:
Hayır çalmam, benden torpil alamaz!

ÖNÜMÜZDEKİ KIŞ ÇOK YOĞUNUM

Artık şarkıcılar, DJ'ler ile prodüksiyon yapıp tek single ile yaz geçiriyor. Sanatçılar tembelleşti mi?
S.A:
Bunu ilk kez Bengü ve Demet Akalın'la yaptık. Fakat yurt dışında bunu yapan DJ'ler uzun süre bu meslekte pişip daha sonra prodüktör oluyor. Ama Türkiye'de tam tersi; genç biri pat stüdyoya girip albüm yapmaya çalışıyor.

Sizin yeni projeleriniz nelerdir?
S.A:
Bir single çalışmam var. Yeni bir sanatçı ama sesine çok güveniyorum. Single Eylül'de çıkacak. 'Bosphorus Night 6'yı hayata geçireceğim. Önümüzdeki kış bayağı yoğun bir dönem beni bekliyor. Seneye yaz da 'Posh Geceleri' adlı bir CD çıkarmayı planlıyorum.

Son olarak müzik dünyasında youtube skandalı patladı. Bu skandal için yorumunuz nedir?
S.A:
Ben sanatçılara, menajerlere ve şirketlere sesleniyorum: Bırakın bu tık'lanma işlerini. Bir şarkının nasıl ilerleyeceğini halk belirliyor. Bence tık'lanmanın hiç kimsenin gözünde değeri yok. Gerçek liste bizde, biz çalıyoruz her gece en iyi şarkıları.
M.D.: Tık'lama olaylarının etkili olduğunu sanmıyoruz. Biz iyi şarkıların hangileri olduğunu kulüpte görüyoruz. Bu şarkıları kulüpte bin 500 kişi hep bir ağızdan söylüyor.

'ÖNCE KASAYA BAKARIM'

DJ kabinindeyken sizi en çok mutlu ve mutsuz eden olaylar neler?
Beni mutlu eden şey; çaldığım yerin iş yapması ve para kazanması. Çünkü ben çaldığım gün kendimi oranın ortağı olarak görüyorum. Bana 'Çok iyi DJ'sin' deseler memnun olurum ama ben önce kasaya bakarım.

Birçok oyuncu ve televizyon yıldızı DJ kabinine geçiyor. Bu sizi rahatsız ediyor mu?
Şu anda rahatsız etmiyor. Ama gençleri rahatsız ediyor. Çünkü yeni başlayan gençlerin yerini alıyorlar. DJ'ler de şov değil, müzik yapmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin İbiza'sı: Gümbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN