Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biz 300 milyon kişiye müzik yapan bir grubuz

Dört yıl aradan sonra yeni bir şarkı çıkaran Ayna grubunun solisti Erhan Güleryüz: Biz bugüne kadar yüzlerce ülkede konser verdik. Dünyada 300 milyona yakın Türkçe konuşan insan var. Biz ayrım yapmadan 300 milyona müzik yapıyoruz

Giriş Tarihi: 9.8.2015
Biz 300 milyon kişiye müzik yapan bir grubuz
Ayna grubu 'Sevmek' adlı single çalışması ile dört yıl aradan sonra yeniden müzikseverlerin karşısına çıktı. Grubun solisti Erhan Güleryüz soruları yanıtladı...

Neden müziğe bu kadar ara verdiniz?
Bunda tabii ki müzik sektörünün de etkisi var; az ürün üretilmesiyle alakalı. Ben de bu kadar uzun ara verilmesini istemiyorum ama hepimizin ayrı ayrı yaptığı işler, çalışmalar var. 'Sevmek' adlı şarkı, bizim için farklı bir başlangıç oldu. İlk kez bir şarkıyla çıkıyoruz; bugüne kadar hep albümle çıkmıştık. 15 gün içerisinde yeni bir şarkı daha sunacağız. Eylül ayı içerisinde albümü tamamlamış olacağız.

20'nci yıla doğru gidiyorsunuz. Grup olmak zor mu?
İnsanın kendisiyle bile 20 yıl boyunca çeliştiği bin tane şey olur. Ama biz birbirimizi çok iyi tanıdık ve tolere etmeyi öğrendik. Birlikte turnelere ve konserlere çıkmayı, stüdyo çalışması yapmayı seviyoruz. Bence aramızda şansa dayalı bir uyum var. Tabii ki zaman zaman küçük çatışmalar oluyor ama bu da olmazsa olmaz. Özel hayatımızdaki sorunlarımızı da birlikte çözebiliyoruz.

SİNEMAYI SEVİYORUM

Aranızdan ayrılan bir arkadaşınız oldu...
Cemil Özeren'i iki yıl önce kaybettik. 2002'de gruptan ayrılıp başka bir grup kurdu ama bizim için hep vardı. Onu özlüyoruz.

20 yıllık bir müzik geçmişiniz var. Bu sürede müzik sektöründe neler değişti?
Bizim için müziksiz hayat olmuyor. Beraber yola çıktığımızda hayalini kurduğumuz ilk şey; tüm Türkiye nüfusuna müzik yapmaktı. Meğer orada kurduğumuz cümle çok darmış. Biz sadece ülkemizle kalmadık, yurt dışına da çıktık ve yüzlerce ülkede konserler verdik. Bu sayede kendi dilimizin ve müziğimizin ulaşabileceği sınırları gördük. Dünyada 300 milyona yakın Türkçe konuşan insan var. Bu nedenle artık 'Biz ayrım gözetmeksizin 300 milyona müzik yapıyoruz' diyoruz. Durum böyle olunca kendinizi geliştirmek zorunda kalıyorsunuz. Dünya müziklerini; Anadolu müziğiyle bir arada, başka bir yapıyla sunmaya çalışıyoruz. Yıllar önce grup müziğinin, pop müziği kurtaracağını iddia ediyordum ve pek yanılmadığımı gördüm. Ülkemizde geçmişe göre çok fazla grup var. Söyleyecek sözleri olan gençler çok iyi müzikler yapıyorlar.

Bir de film projeniz var...
Filmimizi çektik, bitirdik. Sinema sektörünün mevsimle alakalı sorunlarından dolayı filmi kenarda tutuyoruz. Ben sinemayı seviyorum. 20 yıl önce Los Angeles'a gittiğimde, stüdyoları dolaştığımda moralim bozulmuştu. 'Biz böyle filmler çekemeyiz' demiştim. Şimdi ülkemizde de sinema teknolojisi çok gelişti.

ÇANAKKALE SAVAŞI'NIN ACISINI DÜNYAYA ANLATACAĞIZ
Gruplar zaman zaman tazelenmeye, yenilenmeye ihtiyaç duyar. Siz de böyle bir şey yaşadınız mı?
Biliyorsunuz bu yıl Çanakkale Savaşı'nın 100'üncü yılı. Bununla ilgili şefimiz Orçun Orçunsel ile birlikte bir senfonik eser hazırladık. Eylül'den itibaren savaşın acısını ve senfonisini tüm dünyaya anlatmak istiyoruz. Ayna, 45 dakikalık senfoninin içinde yaklaşık üç dakika bulunacak. Biz popüler müziği seviyoruz ama klasik müzik de çocukluğumdan beri içinde olduğum ve sevdiğim bir tür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biz 300 milyon kişiye müzik yapan bir grubuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN