Ben ayık müşteri eğlendiririm sarhoşu başkası eğlendirsin

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Ben ayık müşteri eğlendiririm sarhoşu başkası eğlendirsin

Artık sadece özel gecelerde sahneye çıktığını söyleyen Ferda Anıl Yarkın: Sabah 04.30'a kadar şarkı söylemem. Akşam 21.00-24.00 arası müşteriler ayıkken ben eğlendireyim, sarhoşken sabaha kadar diğerleri eğlendirsin

Ferda Anıl Yarkın, 90'lı yıllarda müzisyen ve besteci olarak başladığı kariyerine, rahmetli Onno Tunç'un teşvikiyle yorumcu olarak devam etmişti, hâlâ da ediyor. Tabii diğer yeteneklerini kullanmaktan da hiçbir zaman vazgeçmedi. Zaten bugün şöhret olan birçok popüler ismin markalaşmasında onun bestelerinin önemi büyük. Hatta Türkiye'de klip çekme mantığının yeni yeni oturmaya başladığı yıllarda, 'Aşkın Yetmez' şarkısına öyle bir klip çekti ki... Kendisi şarkı söylerken Tarkan, Nazan Öncel, Fatih Erkoç ve Grup Vitamin'in üyeleri arkasında dans ederek klipte yer aldı. Bu isimleri bırakın bir klipte oynatmayı, artık yan yana getirmeniz bile neredeyse imkansız. Hiç unutmam; çocukluğumda Şebnem Dönmez'e hayrandım, gerçi hâlâ hayranım ama Ferda Anıl Yarkın ile eskiden büyük bir aşk yaşamıştı. Yani benim platonik aşkımın, gerçek aşkıydı Ferda Anıl Yarkın. Şimdi gün bugün, o günleri sormadan olur mu hiç? Ferda Anıl Yarkın ile kuaför Muzaffer Özçelik'in salonunda buluştuk ve dünden bugüne hakkında merak edilenleri konuştuk...
Uzun zamandır bir şeyler yapmadınız, bunun eksikliğini hissediyor musunuz?
İnsanlar yüzünüzü bir kere tanımışsa, bir daha sizi hayatta aklından çıkaramaz. Bu arada, kim diyor uzun süredir hiçbir şey yapmıyorum diye!
arAbesk albüm hazırladım

Mutlaka yaptığınız şeyler vardır ama eskisi kadar konuşulmamasının bir sebebi var mı? 'Ben kendimi çektim' mi diyorsunuz?
Bu benim şahsımla alakalı bir durum değil. Sanatın nereye geldiğine bakmamız lazım bir kere. Kim, kime neden albüm yapıyor? Albümlerinde herkes parasını kendisi mi verip yapıyor, sadece dağıtımını mı veriyor yapımcıya? Şekil biraz bunlara döndü. Başka sanatçılar için yaptığım arabesk parçaları kendi sesimden bir albüme topladım, önümüzdeki kış piyasaya çıkacak.
Arabesk konsept iddialı bir işe benziyor...
Ben, işe 'Müzik yapıyorum' diye bakıyorum. Arabesk albüm dışında sadece keman çaldığım enstrümantal bir albüm de hazırlıyorum.
Aynı zamanda besteci olduğunuz için işin üretme tarafına daha takılıyorsunuzdur...
Evet; yıllarca Cengiz Kurtoğlu, İbrahim Tatlıses, Nilüfer, Mustafa Sandal gibi insanlara şarkılar yaptım. O bestelerle insanlar albüm satıp hit oldu. Beste yapmak ayrı bir şey; Allah'ın verdiği bir duygu bu.
Uzun süre de Mustafa Sandal ile çalıştınız, değil mi?
O dönem hepimiz aynı şirketteydik, bir arada olunca da güzel şeyler üretiliyor. Mustafa bir müzik bulmuştu, "Buna söz yazsana" dedi, 'Hatırla Beni' çıktı ortaya. Sonra başka yaptığı müziğin üstüne 'Suç Bende'nin sözlerini yazdım.
Sanki işin mutfağında kaldınız...
Kimse memnun değil, siz gazeteciler de gelip bizi suçluyorsunuz.
Suçlamak değil bu!
Kimsenin boş bıraktığı falan yok piyasayı. Ne verirsen onu alırsın. Müzik sektörünü bu hale getiren kimse ağlamasın. Sonra 'Aman bizi kurtarın' demesinler. Sadece şu var; aranjörler DJ oldu, piyasada aranjör kalmadı.
Gece mekanlarda sahne alırken de pek göremiyoruz sizi...
Genellikle özel davetlerde sahneye çıkıp iki-üç tane şarkı söylüyorum; ne kendimi yıpratıyorum, ne de sarhoş eğlendiriyorum. Çok şık oluyor. Sabah 04.30'a kadar şarkı söylemem. Saat akşam 21.00-24.00 arası müşteriler ayıkken ben eğlendireyim, sarhoşken sabaha kadar diğerleri eğlendirsin.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ben ayık müşteri eğlendiririm sarhoşu başkası eğlendirsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN