Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daha çok zeytinyağı tüketin sağlık ve zindeliğe kavuşun

Yeni yapılan araştırmalara göre; saf zeytinyağında bulunan antioksidanlar, zararlı hücre oluşumunu engelleyerek pek çok kanser türüyle savaşıyor

Giriş Tarihi: 17.10.2015
Daha çok zeytinyağı tüketin sağlık ve zindeliğe kavuşun
Saf zeytinyağı üzerinde yeni yapılan araştırmalar, bu mucize yağın daha fazla övgüyü ve ilgiyi hak ettiğini ortaya koyuyor. Yapılan laboratuvar araştırmalarına göre; bazı saf zeytinyağlarının bileşiminde yer alan bir antioksidan içerik, mucizevi bir şekilde kanser hücreleriyle savaşma kapasitesine sahip. Rutgers Üniversitesi'nden Profesör Paul Breslin, bu sonucun şaşırtıcı bir gelişme olduğunu vurguluyor. David Foster da, bu çalışmayı kaleme alan bir diğer profesör olarak, "Elde edilen bulgulara göre; zeytinyağındaki antioksidanların, hücre içine nüfuz ederek kanser hücrelerini öldürdüğü ispatlandı" diyor. Antioksidan açısından zengin olan zeytinyağı içinse Yunanistan'ın Korfu adasını adres gösteriyor. Çalışmada kullanılan 50 mililitrelik zeytinyağı miktarı için Foster, bir kişinin günlük olarak rahatlıkla tüketebileceğini ekliyor. Tabii ki zeytinyağında keşfedilen antioksidan, kanserle savaşma yolunda umut vâdeden farklı bileşimlerden sadece biri. Yapılan yeni bir araştırma, yeşil çayın içeriğindeki bir maddenin ağız kanserindeki zararlı hücre oluşumunu önlediğini, sağlıklı hücre oluşumunu ise desteklediğini ortaya koydu. Başka bir araştırma ise, zerdeçaldaki aktif içeriklerin meme kanseri başta olmak üzere pek çok kanser tipiyle savaşmada önemli role sahip olduğunu gösterdi.

MAYDANOZ ETKİSİ
Ana yemeklerde dekoratif özelliğiyle tanınan maydanozu da hafife almamak gerek. Missouri Üniversitesi'nde uygulanan bir araştırmaya göre; maydanoz ve kereviz sapı içeriğindeki maddelerin, meme kanseri ve tümör oluşumuna karşı savaştığı bildirildi. Bir diğer örnek de California Üniversitesi'nde fareler üzerinde uygulanan bir araştırmayla ilgili. Araştırmaya göre; ceviz ve ceviz yağı, prostat kanserinin yayılma riskini önlüyor. Brokoli ve turp ailesine ait sebzelerin içeriği ve etkileri hakkında daha fazla kanıta ihtiyaç duyulsa dahi bu sebzelerde yer alan mucize içeriklerin meme, mesane, kolon ve mide kanserinin oluşumunu önlediği söyleniyor.

AKDENİZ TARZI BESLENME
Ne yazık ki, laboratuvarda gözlemlenen sonuçlar ve gerçek hayattaki etkileri arasında bir uçurum var. Dolayısıyla, bir kişinin bu bileşenleri hangi miktarda tüketmesi gerektiği konusunda bir belirsizlik söz konusu. Yine de tüm bu bilgilere ve araştırma sonuçlarına dayanarak, zeytinyağının kanser üzerinde kuvvetli bir önleyici olduğunu söylemek mümkün. Uzmanlar, yiyecekler içerisindeki bileşenlerin bu denli güçlü bir etkiye sahip olduğunun farkına varmamız ve bu etkiden faydalanmamız gerektiğini söylüyor. Tüm bu bileşenlerin sahip olduğu ortak özellik; hepsinin Akdeniz beslenme tarzına ait olması. Ve hatırlatmak gerekir ki Akdeniz, kanser oranının en düşük olduğu ve uzun yaşam koşullarının hakim olduğu bir bölge. Sonuç olarak kendinize çıkarmanız gereken ders; bol bol taze meyve ve sebze, yağlı balık tüketmek, yeşil çay içmek, işlenmiş gıda ve etlerden uzak durmak ve tabii ki zeytinyağı kullanımını artırmak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daha çok zeytinyağı tüketin sağlık ve zindeliğe kavuşun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN