Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayrımcılığa karşı duran en iyi filmler ödül aldı

Giriş Tarihi: 23.10.2015
Ayrımcılığa karşı duran en iyi filmler ödül aldı

Bu yıl ayrımcılığa dikkat çeken 5. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında; kısa film kategorisinde 'Disiplin', uzun metrajda ise 'Üç Pencere ve Bir Ölüm' adlı filmler ödül kazandı

5'inci Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nde ödüle layık görülen filmler, önceki akşam Beyoğlu Atlas Sineması'nda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Sunuculuğunu oyuncu Yosi Mizrahi'nin yaptığı geceye; Lucie Bader, Selman Dursun, Serdar Akar, Engin Ertan ve Ozan Güven gibi sektörün ünlü isimleri de katıldı.

TACİZE UĞRAYANLAR İÇİN ALDI
İki kategoride dağıtılan ödüllerde; 'Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü'nü 'Üç Pencere ve Bir Ölüm' alırken, 'Uluslararası Altın Terazi Kısa Film Yarışması En İyi Film Ödülü'nü ise 'Disiplin' kazandı. 'Üç Pencere ve Bir Ölüm' filmi; cinsel saldırı mağdurlarına yapılan ayrımcılığı özgün bir hikayeyle yansıtması nedeniyle ödüle layık görüldü. Ödül, yönetmeni Isa Qosja'ya iletilmek üzere oyuncu Donat Qosja'ya takdim edildi. Qosja ödülü; "Savaş sırasında tacize ve mağduriyete uğrayan kadınlar adına alıyorum" dedi. 'Disiplin' filminin ödüle layık görülme gerekçesi olarak ise; festivalin bu yılki teması olan ayrımcılığı ve onun kökenindeki hoşgörüsüzlüğü ve ötekileştirmeyi toplumun tüm katmanlarındaki haliyle ve iyi bir sinema diliyle işlemesi gösterildi. Ödülü, yönetmen M. Sabre'ye iletilmek üzere Festival koordinatörü Prof. Dr. Bengi Semerci aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayrımcılığa karşı duran en iyi filmler ödül aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN