Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi kahve pişirmenin 7 altın kuralı

Dillere destan lezzette kahveler hazırlamak ister misiniz? Bunun için; her fincana iki tatlı kaşığı kahve kullanın. Çekirdekleri, kahve makinenize uygun incelikte öğütmeyi unutmayın. Türk kahvesini ise pudra kıvamında öğütün

Giriş Tarihi: 23.10.2015
İyi kahve pişirmenin 7 altın kuralı
Lezzetli bir fincan kahve eşliğinde sevdiklerinizle sohbet etmenin tadını başka hiçbir şeyde bulamazsınız. İşte kendiniz ve sevdikleriniz için kahve hazırlarken en iyi sonuca ulaşmanızı sağlayacak yedi altın kural:

1 Kalan filtre kahveyi asla tekrar ısıtmayın. İçmek istediğiniz zaman içeceğiniz kadarını hazırlayın. Kahve, aromasını en iyi 85 C'de korur. Kahve makinesinde 20 dakikadan fazla bırakmayın. Gerekirse bir termosta saklayın.

2 Kahve yaparken musluktan akan soğuk suyu kullanın. Musluğun suyunda garip bir tat varsa, suyu filtreleyin veya şişelenmiş su kullanın.

3 Pişirilmiş kahveyi tekrar kullanmayın. Kahvenin aromasız ve tadı olmayan acı kısmının filtrede kaldığını unutmayın.

4 Her fincan için yaklaşık iki tatlı kaşığı kahve kullanın. Bu ölçüyü zevkinize göre uyarlarken her seferinde hazırladığınız fincan miktarından bağımsız olarak, oranı sabit tutun.

5 Türk kahvesi pudra kıvamında öğütülmüş olmalıdır. Kısık ateşte pişirilmeli ve ilk kabarmada üzerinde biriken köpük fincana alınıp ikinci kez kabardığında kahve fincana aktarılmalıdır.

6 Kahve öğütüldükden sonra yavaş yavaş aromasını ve tadını kaybeder. Uygun saklama yöntemleri ile kahvenin tazeliğini ve özelliklerini koruduğu süre uzatılabilir. Kahve iki hafta içerisinde tüketilecek ise; ağzı iyice kapatılarak serin bir yerde veya buzdolabında saklanabilir. Vakumlu poşet kullanımı önerilir.

7 Kavrulmuş çekirdek kahve henüz öğütülmediyse, aromasını ve tadını çok daha uzun süre muhafaza eder. Ev tipi küçük bir değirmenle istenilen miktarda öğütülebilir. Kahveyi, kullanılan makineye uygun incelikte öğütmek gerektiği unutulmamalıdır. Siz de internette araştırma yaparak, makinenize uygun öğütme ölçüsünü kolayca öğrenebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi kahve pişirmenin 7 altın kuralı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN