Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sette tüm gün ağlayıp normal hayata dönmek zor

Giriş Tarihi: 4.11.2015
Sette tüm gün ağlayıp normal hayata dönmek zor

atv'nin yeni dizisi 'Analar ve Anneler'de iki acılı anneyi oynayan Sinem Kobal ile Hazar Ergüçlü: Ağlama sahnelerinde şişen gözlerimizle barışmaya çalışıyoruz. Normal hayata dönmek biraz zor oluyor

İki güzel oyuncu Sinem Kobal ile Hazar Ergüçlü, atv'nin iddialı dizisi 'Analar ve Anneler'de aynı çocuk için savaşan iki acılı anneyi canlandırıyor. Kobal dizide, eşi ölen ve tek umudu bebeği olan üniversite öğrencisi 'Zeliha'ya, Ergüçlü ise sevdiği adamın babası tarafından tecavüze uğrayıp yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalan 'Kader' karakterine hayat veriyor. Dizide ikilinin yolu, doğum yaptıkları hastanede kesişiyor. Bebeği ölen 'Kader', 'Zeliha'nın oğluna annelik yapmaya başlıyor. İlk kez anne rolünde izleyici karşısına çıkan Kobal ve Ergüçlü, GÜNAYDIN'a konuştu...

SİNEM KOBAL

'Analar ve Anneler'le 70'li yıllara gitmek nasıl bir şey?
Dönem işleri her zaman beni heyecanlandırmıştır. Başka bir zamana yolculuk yapmak, o dünyayı keşfetmek heyecan verici. Zor bir dönemi konu alsak da, aslında her zaman herkesin başına gelebilecek olayları anlatıyoruz. Tüm bunları dönemin dekoru, kostümü ve büyüsü içinde deneyimlemek benim için keyifli.

ANNELİK SADECE HİSSEDİLİR

İlk kez bir anne rolünde izleyici karşısındasınız. Acılı bir anneyi canlandırmak size ne hissettirdi?
Evet, ilk kez bir anneyi canlandırıyorum. Annelik duygusu gerçekten anlatılamayan, sadece hissedilebilen nadir duygulardan bence. 'Zeliha'yı canlandırırken bunu olabildiğince hissetmeye çalışıyorum.
İlk bölümde bebeğinizi kaybediyorsunuz ve üst üste çok acı şeyler yaşanıyor...
'Zeliha' çok ağır şeyler yaşıyor, çok acı çekiyor. Annesi öldükten sonra, babasının üvey annesini tercih etmesi 'Zeliha'yı evlenerek o evden çıkmaya sürüklüyor. Kocası da, aslında o dönemin hiçbir siyasi akımına ait olmayan 'Zeliha'yı dönemin gerginliğinin içine atıyor. Okulda yaşanan olaylar karşısındaki şaşkınlığının sebebi de bu... 'Murat'ın birini öldürmesiyle de evliliğini sorgulamaya başlıyor. Kayınvalidesi, hatta kendi babası bile, 'Murat'ın seçtiği yolda başına gelenlerden ve bu yolu seçmesinden onu sorumlu tutuyor. 'Zeliha', baba evinden başlayan savruluşuna darbeler alarak devam ediyor. Son olarak da bebeğinin ölümüyle iyice yıkılıyor. Genç, tecrübesiz, oradan oraya savrulan bir kız, bir de içine bebeğinin yaşadığına dair bir şüphe düşünce, bambaşka bir yolculuğa sürükleniyor. 'Zeliha'nın hikayesi gerçekten çok üzücü ve kalbime dokundu. Hiç kimse böyle şeyler yaşamayı hak etmiyor.
Bebeğinin 'Zeliha'nın elinden alındığı sahneyi oynarken neler yaşadınız?
Gerçekten kabullenmesi zor bir durum; büyük bir acı. Hayatı boyunca ne baba evinde, ne koca evinde hiçbir yere kendini ait hissetmemiş ve sevilmemiş olan 'Zeliha', hamileliği boyunca polisten kaçarak yaşamak zorunda kalmış. Tek umudu ve tek bağ kurduğu şey bebeğiydi. Belki de kendisine sahip çıkılmadığı kadar, sahip çıkmak istediği bebeği... Yeni bir hayat kurmasına bir gün kalmışken, bebeği elinden alınıyor. Gerçekten zor sahnelerdi.
Sete gittiğinizde 'Zeliha'nın o hüzünlü hali sizi başka bir dünyaya mı götürüyor?
Bir süredir her anım 'Zeliha' ile geçiyor ve tabii ki ondan etkilenmemek mümkün değil. Tüm gün sette ağır sahneler çekip ağlamak zorunda kaldıktan sonra normal hayata karışmak biraz zor oluyor. Ağlama sahnelerinden sonra şişen gözlerimle barışmaya çalışıyorum! (Gülüyor.)

HAZAR ERGÜÇLÜ

70'li yılları hep merak etmişimdir

Dizide 70'li yıllarda yaşanan bir hikaye anlatılıyor. O dönemi araştırdınız mı?
Tabii araştırma yaptım. Ama bizim hikayemizin zamanla ilgisi pek yok. Anlatılan hikayeyi günümüzde de insanlar yaşayabiliyor. Dönem ve dönemin olaylarıyla pek sınırlı değil.
Yaşamadığınız bir dönemde olmak size ne hissettiriyor?
Çok iyi hissediyorum; 70'li yılları her zaman merak etmişimdir. Çok acı çeken bir kadını oynuyorum ama yine de dönem işlerinde olmayı hep istemişimdir. Bunun da çok farklı bir keyfi var.
'Kader' sevgilisinden ayrılmak zorunda kalıyor. Bu yaşananlara rağmen hâlâ birlikte olma şansları var mı sizce?
Ben şans olduğunu düşünüyorum. Gerçek sevgi emek ister. Ben de şu an tekrar birlikte olup olmayacaklarını bilmiyorum. Hep birlikte göreceğiz ilerleyen bölümlerde.
'Kader' tecavüze uğruyor ve hamile kalıyor. Bebeği doğumda ölmeseydi, 'Kader' ona nasıl yaklaşırdı sizce?
Bir tecavüz çocuğu olsa da doğacak çocuk neticede 'Kader'in çocuğu olacaktı.
'Kader' ile 'Zeliha'nın yolları hastanede kesişiyor. 'Zeliha'nın kayınvalidesi ona sahip çıkmıyor ama başka bir kadına yani 'Kader'e evini açıyor. Bunu nasıl açıklarsınız?
Tam anlamıyla çaresizlikten diyebiliriz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sette tüm gün ağlayıp normal hayata dönmek zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN