Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'12. Gece'ye farklı bir yorum

Giriş Tarihi: 14.11.2015
'12. Gece'ye farklı bir yorum
Shakespeare'in en sevilen komedilerinden biri olan '12. Gece', İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın yeni oyunu olarak seyiriciyle buluşmaya devam ediyor. İlk kez 1920'lerin sonlarında Muhsin Ertuğrul tarafından sahnelenen oyun, daha sonra 1950'lerde Ankara Devlet Tiyatrosu'nda Cüneyt Gökçer tarafından sahneye konulmuştu. Yolculuğuna, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde kapalı gişe olarak başlayan '12. Gece'de; Bennu Yıldırımlar, Özge Özder, Tolga Yeter, Senan Kara Tutumluer ve Levend Öktem gibi tanınmış oyuncular rol alıyor.

GÖRSEL BİR ŞÖLEN

Geçen yıl Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından 'Yılın Tiyatro Oyunu' seçilen 'Savaş'ı yöneten Serdar Biliş'in yönettiği oyun, tam anlamıyla görsel bir şölen sunuyor. Video art yöntemiyle kameranın da kullanılması ve bu görüntülerin ekrana yansıtılması oyuna zenginlik katıyor. Su altı görüntülerinin de kullanıldığı oyunda; balık adam kostümü ve devasa bir balığın yanı sıra kocaman kaktüsler, hareketli aynalar, renkli kostümler, bir anda ringe dönüşen sahne, tek perde ve 100 dakika süren oyunu görsel açıdan zenginleştiriyor. Yönetmen Biliş'in bu cümbüşü çok başarılı şekilde yansıttığı oyunda; bir gemi kazasından sonra ikiz kardeşinin öldüğünü sanan 'Viola'nın, Illyria dükü 'Orsino'nun hizmetine girebilmek için erkek kılığına girmesiyle gelişen olaylar anlatılıyor. 'Olivia' karakterini canlandıran Bennu Yıldırımlar'ın hayranlık uyandıran performansına, 'Feste' rolünde Özge Özder, tutucu hizmetkar 'Malvolio' rolünde Levend Öktem ve 'Viola' ile 'Sebastian' adlı iki kardeşi canlandıran Senan Kara Tutumluer'in de başarılı oyunculukları eklenince, ortaya müthiş bir oyun çıkmış. Oyuncular söyledikleri şarkılarla ve danslarıyla da büyük alkış alıyor.

ŞİMDİDEN ÖDÜLE GÖZ KIRPIYOR
Kimlik yanılması ve karşılıksız bir aşk hikayesi üzerinden gelişen olaylarla eğlenceli bir seyirlik sunan oyunu dilimize Zeynep Avcı çevirmiş. Çiğdem Erken'in yaptığı müziklerin, Gamze Kuş imzalı kostüm ve sahne tasarımının, Cem Yılmazer imzalı ışık ve video tasarımının da oyuna katkısı oldukça fazla. Oyunculukları, dekor, kostüm, sahne ve ışık tasarımıyla beğeni toplayan ve sezonun en iddialı yapımları arasında yer alan oyun, daha şimdiden birçok dalda ödüle göz kırpıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'12. Gece'ye farklı bir yorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN