Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşar Kemal'in ruhu şarkılarla şad olacak

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Yaşar Kemal'in ruhu şarkılarla şad olacak
TEKFEN Filarmoni, 30 Kasım'da Lütfi Kırdar'da, şef James Judd yönetiminde Yaşar Kemal'e saygı konseri verecek. Konser, önceki gün gazeteciler için verilen bir davetle tanıtıldı. Davete Tekfen Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Nihat Gökyiğit, Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban ve piyanist İdil Biret katıldı. Tekfen Orkestrası'nın kardeşlik ve kültürel zenginlik mesajı verdiğini söyleyen Nihat Gökyiğit, "Yaşar Kemal'in de bu değerlere çok önem verdiğini biliyoruz. Bizim orkestramızın vereceği konserle ruhu şad olur diye düşünüyoruz" dedi. Gökyiğit, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu programı oluştururken, Yaşar Kemal'in Toroslar'dan, Çukurova'dan ağıtlar topladığını öğrendik. Konsere Emre Gültekin'in bağlamasıyla başlayacağız. Ardından 'Yer Demir Gök Bakır' filminin müziğiyle devam edeceğiz. Tek sesliden çok sesliye geçeceğiz."

'O BİZİM MUCİZEMİZ' DERDİ
Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban, ünlü edebiyatçının İdil Biret'in müziğini ve görüşlerini çok beğendiğini belirterek devam etti: "Yaşar, İdil Biret için 'O bizim mucizemiz' derdi. Sağlık sorunları olsa bile konserlerini kaçırmamaya çalışırdı." Konserde Beethoven'dan besteler çalmaya hazırlanan İdil Biret ise şunları söyledi: "Yaşar Kemal ile Beethoven'ı birbirine çok yakın görüyorum. İkisinin de sınır tanımayan bir ilhama sahip olduğuna inanıyorum. Bu nedenle Yaşar Kemal'e saygı konserinde Beethoven çalacağım. Bu arada bana bir gün Çukurova yöresinin havalarını ve şarkılarını söylemişti. O gün yanımda bir teyp olmamasına çok üzüldüm. Derin bir dilbilgisi ve çok da güzel bir sesi vardı."

AĞITLAR VAR
Konserde, Yaşar Kemal'in gençliğinde derlediği ağıtlardan Zülfü Livaneli tarafından bestelenen film müziği 'Yer Demir Gök Bakır'a kadar birçok eser çalınacak. Gecede ayrıca Yaşar Kemal'in ilk kez 1967'de yayımlanan ve Çukurova'da yaşayan bir kaymakamın mücadelesini konu aldığı romanı 'Teneke'nin, La Scala için Fabio Vacchi tarafından bestelenen operasından da kesitler yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşar Kemal'in ruhu şarkılarla şad olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN