Kırmızı seremoni

Türkiye'nin Oscar'ı Uluslararası Antalya Film Festivali'nde önceki akşam görkemli bir kırmızı halı töreni yapıldı. Tören, dünyaca ünlü oyuncular ile sinemamızın yıldızlarının şıklık yarışına sahne oldu. Halk da alkışlarla ünlü isimlere eşlik etti

Giriş Tarihi: 1.12.2015
Kırmızı seremoni
Antalya'da değişim mayası tuttu

52. Uluslararası Antalya Film Festivali, yaşadığı vizyonel değişimi ilk gününden gösterdi. Festival; Catherine Deneuve, Jeremy Irons gibi dünya yıldızları ile Türkan Şoray, Erden Kıral gibi Türk sinemasının ustalarını aynı sahnede buluşturdu

Daha uçağa binmeden önce bu yıl farklı bir Antalya Film Festivali yaşayacağımızın emareleri belirmişti. Önceki yıllarda küçük bavullarla festivale gelen konukların çoğu bavullarını büyütmüştü. Sebebi; festivalin Ekim ayından bugünlere ertelenmesiydi. Kasım-Aralık ayında festival demek; bavula parmak arası terlik, şort, tişört, mayo yerine pantolon, kazak, ceket, gömlek, hırka koymak demekti. Hal böyle olunca bavullar büyüdü. Bavulların büyümesinin bir diğer sebebi de; bu yıl açılış töreninde şık olma gayretiydi. Malum Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, açılış ve kapanış törenlerine katılacak konuklardan şık olmalarını rica etmişti. Önceki akşam Cam Piramit'teki açılış törenine gidenlerin şıklığı, Türel'in ricasının davetlilerde karşılık bulduğunu gösteriyordu. Herkes genel olarak şıktı denilebilir. A Haber'den canlı yayınlanan töreni izleyenler fark etmiştir; törene genel resmi bozacak şekilde tişörtle, yırtık kotla falan katılan olmadı. Hatta papyon takan erkekler de çoktu.

SAKİN AMA TEMPOLU
SABAH'ın ana medya sponsoru olduğu festivalin açılış töreni, eskisi gibi uzun ve sıkıcı değildi. Kimse 'Sayın valim...' ile başlayan cümleler kurmadı. Bu tür protokol selamlarından vazgeçildiği için kime teşekkür etsek azdır. Töreni iki kelime ile özetlersek; hızlı ve sakin diyebiliriz. Önceki yıllardaki gereksiz uzunluk törpülenmiş; süre, benzeri törenlerin ideal süresi olan bir saate indirilmiş. Burcu Esmersoy'un sunduğu törenin tam da olması gerektiği ölçüde sakin bir temposu vardı. Görkemliydi ama abartıya da kaçılmamıştı. Festivalin ilk gününde Catherine Deneuve'ün Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü Türkan Şoray'ın elinden alması, gecenin tarihe kalacak en net fotoğrafı oldu. Çünkü Deneuve ne kadar Fransa demekse, Türkan Şoray da o kadar Türkiye demekti. İşte Antalya, bu önemli iki divayı aynı sahnede buluşturdu. Bir başka unutulmayacak olayın kahramanı ise Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü alan Jeremy Irons'tı. Konuşmasına Türkçe başlayıp "Antalya'da olmaktan çok mutluyum" demesi, güzel bir hoşluktu. Aslında bunlar tesadüfi değil; festivalin uluslararası sularda yüzmek için yaptığı ciddi vizyonel hamlelerin sonucu.

IŞILTILI BİR DÜNYANIN EV HANIMI GİBİ

Festivalin ilk günü Antalyalılar'ın gözü genelde Türk sinemasının güzide sinemacılarını arar. O nedenle insanlar, festivalin ilk günü karşılarında Catherine Deneuve'ü görünce şaşırdılar. Deneuve'ün yüzünde, ortamın bütün havasını değiştiren gülümsemesi belirince kaynaşma başladı. Sanırım 60 yaş üstü bir kadın seyircinin Denevue ile ilgili tespiti en güzeliydi: "Işıltılı bir dünyanın kadını ama sanki ev hanımı gibi." O; hem ulaşılması zor, hem de içimizden biri gibi. Sizden aldığı enerjiye göre biri veya diğeri olabiliyor.

Otelde yaşanan bir olaydan bahsetmeden geçemeyeceğim. 35 yaşlarında bir adam, sigara içmekte olan bir kadına yaklaşıp "Ateşiniz var mı?" diyor. Kadın sigarasını uzatıyor, adam "Eyvallah" diyor. Kadın kim peki? Catherine Deneuve!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı seremoni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN