Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya bu yıl zoru başardı yıldızları topladı

52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde yaşanan değişimi, organizasyonun direktörü Elif Dağdeviren anlattı: Antalya'da bu yıl zoru başarıp dünyaca ünlü yıldızları konuk ettik. Gelen büyük yıldızlar, evlerine döndüklerinde şehri ve festivali anlatacak

Giriş Tarihi: 5.12.2015
Antalya bu yıl zoru başardı yıldızları topladı
Yaklaşık bir haftadır 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'ndeki değişimi kanlı canlı yaşıyoruz. Antalya, gerçekten uluslararası sularda sağlam kulaç atmaya başladı. Aslında tek bir fotoğraf bu değişimi özetliyor. Açılış gecesinde Türkan Şoray'ın Catherine Deneuve'e ödül verdiği fotoğraftan bahsediyorum. Amaç, bizim kıymetli sinemacılarımızla, dünyanın kıymetli sinemacılarını bir araya getirmek. Bunun için ünlü isimler geliyor Antalya'ya. Ama bu isimlerin festivale gelmesinin amacı, 'yıldız isimler getirip festivale dikkat çekmek' değil. Festivalin adındaki 'uluslararası' sözünün altını doldurmak. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin direktörü Elif Dağdeviren'in 'Festivale layık konuk, konuğa layık festival' anlayışıyla hareket ettiklerini söylemesi de bu yüzden. Uluslararası bir festival olmak kolay değil. Ama Antalya, zoru başaracağını gösterdi. Bu yıl yaşanan değişimin kabul gördüğünü söyleyebiliriz. Değişimi, festivalin mimarlarından Elif Dağdeviren anlattı...

DENEUVE 'SÖZ VERDİM, TUTARIM' DEDİ


Ne oldu da uluslararası yıldızlar tekrar Antalya'ya gelmeye başladı?
Uluslararası arenada önemli bir festival olmak istiyoruz. O zaman dünya sinemasının önemli isimlerinin de bu festivalde olması gerekiyor. Her gelen konuğun bir nedeni olsun istedik. 'Festivale layık konuk, konuğa layık festival' anlayışıyla yol almaya çalışıyoruz. Hedefimiz; verilen ödüllerin o sinemacıların kariyerlerinde önemsenmesi. Antalya bu yıl zoru başardı ve görkemli bir festivale evsahipliği yaptı, herkes bu festivali konuştu.

Bu yıl bu tür yıldız isimler çok fazla etkinliğe katıldı. Ustalık sınıfları düzenlediler, filmlerini takdim ettiler, seyircinin sorularını cevapladılar...
Bir zamanlar Helen Mirren, Kevin Spacey gibi önemli isimler gelmişti. Şimdi Jeremy Irons, Catherine Deneuve, Kathleen Turner gibi yıldızlar geliyor. Biz, insanlar bir heyecanla gelsin, sinemayla ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşsın istiyoruz. Zaten onlar buradaki festival ortamından etkilenip ülkelerine döndüklerinde, Antalya'da ciddi bir festival düzenleniyor diye sinema çevrelerine anlatıyorlar. O zaman bu isimler festivalimizin sinema elçisi gibi, bizim için de referans noktaları oluyor. Bunun için hedefimiz böylesi yıldızları Antalya'ya getirmek.

Bu yıl bu kadar yıldızı getirmek zor oldu mu? Çünkü yanı başımızda savaş var, terör saldırıları yaşanıyor. Bunlar konuklarda tedirginlik yarattı mı?
Yaratmadı. Zaten bu insanlar durumun farkında ve bile isteye geliyorlar. Jeremy Irons "Ben İrlandalı'yım. Şimdi gelmem lazımdı. Tam da bizim hayat standartlarımızı değiştirmek isteyenlere karşı meydan okumamız lazımdı" dedi. Catherine Deneuve prensip sahibi bir insan ve "Söz verdim mi tutarım" dedi ve sorunsuz bir şekilde geldi. Kathleen Turner ise "Hayatım boyunca Türkiye'ye gelmek istedim. Kim bana engel olabilir ki!" dedi.

KEŞKE İFF İLE EL ELE TUTUŞSAK...


Antalya'da bu yıl Ulusal Yarışma ve Uluslararası Yarışma dengeli bir şekilde gidiyor. Burada amaç nedir?
Türk sineması bu festivalin evsahibi. Biz festivalle bir platform yaratmaya çalışıyoruz. Festival; dünyanın her tarafından gelen sinemacılarla, bizim sinemacılarımızın buluşacağı bir platform olsun istiyoruz. Bunun için bizim elimizdeki en önemli araç sinema. Bunun için iyi filmler, iyi film programları yapmalıyız.

Sinemamızın dünyaya açılan kapısı İstanbul Film Festivali olarak bilinir. Antalya'da yeni bir kapı mı olacak?
Evet. Mesela 'Sarmaşık' ve 'Rüzgarın Hatıraları' filmleri geçen yıl Antalya Film Forum'dan destek almıştı. 'Sarmaşık', dünyayı dolaşıyor ve başında Antalya Film Forum ve Antalya Film Festivali yazıyor. 'Rüzgarın Hatıraları'nın da çok ülke gezeceğini düşünüyorum. Zaten sinemamıza tek kapı yetmez. Keşke İstanbul Film Festivali ile el ele tutuşup bir şey yapsak.

Festivaller artık sadece filmlerin gösterildiği yerler değil. Aynı zamanda filmlerin yapım aşamasından başlayarak desteklendiği yerler. Festivalde bu anlayışa uygun olarak Antalya Film Forum başlatıldı. Sinemacıların ilgisi nasıl oldu?
İlkini geçen yıl düzenledik. İkinci yıla geçerken ilgide büyük bir sıçrama oldu. Açıkçası bu düzeye gelmesi için üç-dört yıl bekleriz diye düşünüyordum ama ikinci yılımızda bunu başardık.

KIYAFET TARTIŞMASI AŞILDI

Belediye Başkanı Menderes Türel'in kılık kıyafetle ilgili ricası kabul gördü. Böyle devam eder mi?
Yıllardır tartışılan bir mesele bu. Artık bu tartışmanın aşılacağını düşünüyorum. Aslında normal hayatlarımızda da gittiğimiz yerlere uygun giyinme konusunda bir çabamız vardır. Düğüne giderken, bir davete giderken, arkadaşımızla buluşmaya giderken nasıl farklı giyiniyorsak, böylesi bir törene gelirken de ona uygun giyinilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya bu yıl zoru başardı yıldızları topladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN