telefon detoksu yapıyor

Giriş Tarihi: 16.12.2015 12:49
İpek Karapınar telefon detoksu yapıyor

Atv'nin sevilen dizisi Kırgın Çiçekler'in Feride Hocası , teknoloji bağımlılığından korunmak için telefon detoksu yapıyor. Karapınar, eve girdiğinde telefonunu eline almayarak uzak durduğunu söyleyerek, özellikle gençlere telefon dedoksu yapma çağrısında bulunuyor,

Akıllı telefonlar asosyalleştiriyor

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlar, bir çok zararının yanı sıra sosyalleşmenin de önüne geçiyor. Uzmanlar, teknolojinin ölçüsüz kullanımının yarattığı psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklara karşı uyarıyor. Toplumda özellikle gençler arasında hızla yayılan teknoloji bağımlığına dikkat çekmek için farkındalık çalışmaları yapan Yeşilay'ın gündeminde de teknoloji bağımlılığı var. Yeşilay Dergisi, aralık sayısında Kırgın Çiçekler dizisinin Feride Hoca'sı ile gerçekleştirdiği söyleşide, günümüz gençliğini tehdit eden teknoloji bağımlılığına dikkat çekiyor.''Bağımlılıktan kurtulmak için telefon detoksu yapıyorum''

Akıllı telefonlar çıktıktan sonra kendisini sürekli telefona bakarken yakaladığını söyleyen Karapınar, "Bağımlılıktan korunmak için telefon detoksu yapıyorum. Evde olduğum zamanlarda çok önemli bir işim yoksa ve mesajlarına bakmam gerekmiyorsa kesinlikle telefonu elime almıyorum" diyor.

Sosyal medya kirliliğinde zaman harcanıyor

Sosyal medyada çok fazla vakit geçirildiğine dikkat çeken Karapınar, "Akıllı telefonların hayırlı durumları da var. Haberleri oradan okuyorum, bilgileri oradan ediniyorum. Aklıma gelen şeyleri oradan sorgulatabiliyorum. Ama gün içinde uzun süreli detokslar yapıyorum. Telefonla uğraşmamak, elimden bırakmak, varlığını unutmak gibi" diye konuşuyor.

Bağımlılıktan sohbet ile kurtulunur

Karapınar'a göre, teknoloji bağımlılığından korunmak için aile ve arkadaş sohbetleri ideal yöntem. Evlerinde televizyon bağımlısı da olmadıklarını dile getiren Karapınar, "Televizyonu kapatır ve sohbet ederiz. Herkes gün içinde ne yaptığını anlatır, eleştirisini ve yorumlarını yapar. Şu an ayrı bir eve taşınmış olsam da ailemle çok sıkı ilişkilerim var. Müzik dinliyorum. Konservatuvarda müzik bölümünde okumuştum zaten. Kitap okuyorum. Günlük hayatımda telefonu iletişim için kullanmaya çalışıyorum. Eve girdiğimde elimden bırakıyor, yaydığı radyasyondan uzak durmayı amaçlıyorum. Telefondan uzakta, zamanımı verimli geçirmeye çalışıyorum " diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpek Karapınar telefon detoksu yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN