Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ocak'ta çinekop ve mezgit Ekim'de lüfer ve palamut yenir

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan balığı tüketirken taze olmasına özen göstermeliyiz. Mevsiminde yenen balık hem sağlıklı, hem de lezzetlidir. Nisan balığın en bol olduğu aydır. Balığın en az olduğu ay ise Temmuz'dur

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Ocak'ta çinekop ve mezgit Ekim'de lüfer ve palamut yenir
İnsan sağlığı açısından son derece faydalı olan deniz ürünlerinin her biri adeta sağlık deposudur. İklimsel özellikler; balığın kalitesini, tadını ve miktarını etkiler. Balık alırken dikkat edilecek en önemli şey, balığın taze olmasıdır. Taze balığın solungaçları kırmızı, derisi gergin, gözleri parlak ve dışa doğru, pulları sıkı, kuyruğu da dik olur. Tabii en önemlisi balık alırken balık takvimine göre seçim yapmaktır. Türkiye'de aylara göre balık mevsimi şöyledir:

Ocak: Kefal ve hamsi yağlanmıştır. Lüfer, palamut, uskumru ve istavrit; lezzetlidir. Çinekop, kofana ve mezgit; boldur. Tekir ve kırlangıç; çok tutulur. Barbunya, kılıç, mercan ve sinarit; az tutulur.

Şubat: Kalkan mevsimi başlamıştır. Tekir boldur. Uskumru, lüfer ve palamut; artık yağını kaybetmeye başlamıştır. Gümüş balığı ve kefal; lezzetlidir. Hamsi artık yağını ve lezzetini kaybetmektedir. Ayrıca istavrit, zargana, mezgit yine tezgahlardadır.

Mart: Kefal, levrek ve kalkanın; en lezzetli olduğu zamandır. Uskumru artık çiroz olmaya yüz tutmuştur. Gümüş balığı artmaya başlar. Lüfer ve palamut; yağını kaybetmiştir. Kofananın ızgarası olur. Minakop ve tekir; her zaman olduğu gibi lezzetlidir. Barbunya bol miktarda çıkar ve çok lezzetlidir.

Nisan: Balık türlerinin bol olduğu bir dönemdir. Kalkanın en lezzetli ve en bol olduğu zamandır. Eşkinanın sezonu başlar çok lezzetlidir. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç; bollaşır. Dolayısıyla diğer aylara oranla daha ucuzdur. Gümüş, kefal, mezgit, tekir ve barbunya; lezzetlidir. Zargana bu ay da devam eder.

Mayıs: Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç, kırlangıç ve iskorpit fazla çıkar ve lezzetlidir. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit; yağını kaybetmiştir. Kefal lezzetlidir. Mezgitin zamanıdır.

Haziran: Balık açısından verimsiz bir dönem başlamıştır. Mezgit, levrek ve biraz barbunya; çıkar. Bu ayda en lezzetli balık karagözdür; yağlanıp lezzetlenmiştir. Kırlangıç da lezzetlidir. Tekir, barbunya, gelincik, mercan, sinarit ve eşkina; bulunur. Fakat pahalıdır.

Temmuz: Balığın en az olduğu aydır. Sardalya mevsimi başlamıştır, Ekim ortasına kadar yenebilir. Sardalyanın asma yaprağı içinde ızgarasının tam zamanıdır. Kolyoz, istavrit, uskumru, tava ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya yine lezzetlidir. Levrek ve çipura vardır; mezgit ve istavrit az da olsa bulunur.

Ağustos: Çingene palamudu sezonu başlamıştır. Sardalyanın en lezzetli zamanlarıdır. Kılıç, mercan, sinarit; lezzetlidir. İzmarit de yağlanıp lezzetlenmiştir.

Eylül: Balık sezonu açılmıştır. Sardalya ve kılıç; lezzetlidir. Palamut yağmur suyunu yedikçe irileşmiştir. Lüfer sezonu yaklaşmaktadır, biraz pahalıdır. Kolyoz, izmarit ve istavrit lezzetlidir. Kırlangıç bolca çıkar.

Ekim: Geçici olarak yazın Karadeniz'de beslenen balıkların Marmara'ya göçe başladıkları aydır. Bu yüzden bol miktarda tutulur. Lüfer lezzetini kazanmış, istavrit de yağlanmıştır. Palamut boldur. Barbunya ve tekirin en yağlı ve lezzetli zamanıdır. İzmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit ve eşkina hem bol, hem de lezzetlidir.

Kasım: Verimli ve bol balıklı bir aydır. Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik artmıştır, lakerdası yapılır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Lüfer, eşkina, çinekop, palamut, torik, zargana, levrek, mezgit ve istavrit; bol miktarda çıkar ve çok lezzetlidir. Hamsi de çıkmıştır ve çok lezzetlidir.

Aralık: Hamsi, tekir, palamut, lüfer, çinekop, barbunya, mezgit, istavrit bol ve lezzetlidir. Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlıdır ve her türlü yemeği yapılır. Hamsi de lezzetlidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ocak'ta çinekop ve mezgit Ekim'de lüfer ve palamut yenir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN