Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Adam olmaya çalışıyorum'

Şarkıcı Onur Şan: Şu an bana eski Onur deseniz, "Yıkıl karşımdan" derim. Bana "Nerelerdesin?" diye sorduklarında "Adam olmaya çalışıyorum" diyorum. Daha adam olduğumu düşünmüyorum

Giriş Tarihi: 26.12.2015
'Adam olmaya çalışıyorum'
Dört yıllık aradan sonra çıkardığı 'Göresim Var' isimli türkü albümüyle adından söz ettiren ve tesettürlü akademisyen Büşra Aköz ile yaptığı evlilikle dikkatleri üzerine çeken Onur Şan, kariyerinde ve hayatında bambaşka bir sayfa açtığını söylüyor. Türkücü, geçmişte bazı yaşadığı şeylerden pişmanlık duyduğunu belirterek; "Artık ben eski Onur değilim; çok değiştim" diyor. İçkili yerlerde sahneye çıkmadığını ve artık daha münzevi bir hayat sürdüğünü söyleyen Şan, "Çok gezdik, çok tozduk, çok zıpladık. Çok daldık çıktık. Hızlı geçen bu hayat beni yordu" diyor. Albüm vesilesiyle konuştuğumuz Şan, yeni hayatını anlattı:
Ben türkülerle büyüdüm. Bu, dededen gelen bir tutku. Kulak dolgunluğu çok küçük yaştan itibaren oluyor. Dolayısıyla yaptığım her eserde türkü tadı oluyor. Babam da "Şehirde yaşayıp bunları nasıl yazıyorsun?" diye soruyor. Bütün yaşanmışlıkları türkülere dökebiliyorum. Bir esere türkü diyebilmemiz için üzerinden belli bir zaman geçmesi ve halkın onu benimsemesi lazım. Benim yaptıklarım türkü formunda beste. Bunların türkü olarak benimsenmesi zamanla alakalı bir şey.
Müziğe verdiğim dört yıllık dönemde kendimi yenileme fırsatı buldum. Hızlı geçen bu hayat beni yordu. Hiçbir şey yapmak istemedim. "Ben nasılsa konservatuvar bitirdim. Oyunculuk da yapmayayım, albüm de çıkarmayayım" diyordum. İnanılmaz şekilde kendimi eleştirmeye yermeye ve dövmeye başladım. Şu an bana eski Onur'la karşılaşsam "Yıkıl karşımdan" derim. Bana "Nerelerdesin" diye sorduklarında "Adam olmaya çalışıyorum" diyorum. Daha adam olduğumu düşünmüyorum.
Yeni hayatıma birçok şey etken oldu. Artık 'Zıpırlığını bırak', 'Ailene, kendine yakışır ol' ve 'Taşıdığın bedeni hak et' gibi düsturları kendime ilke edindim. Örfe ve adete göre davranmaya çalışıyordum ama eksik, gafil ve cahil olduğumu gördüm. Hiç ölmeyecek gibi yaşadığımı fark ettim.
Şimdi Yaradan'a sığınıp daha sakin ve düzgün bir hayat sürmeye çalışıyorum. Vecibelerimi layığıyla yerine getirmeyi istiyorum. Eskiden gece gezip eğlendirdik, şimdi gece çıkmıyorum. Alkollü mekanlarda sahne almıyorum.

'GEÇMİŞE DAİR KONUŞMAM'
Eşim Büşra Aköz ile evlenmeden bir yıl önce tanıştık. Marmara İlahiyat Fakültesi'nde konser verdim; orada gördüm hanımefendiyi, sonra büyükler, aileler devreye girdi ve kısmetmiş oldu, çok şükür. Beni kabul ettiler, bana inandılar.
Geçmişe dair konuşmam yanlış olur. Benim derdim kendimle. Pişman olduğum o kadar çok şey var ki. Önemli olan bunlardan ders almak.
Evliliğimle ilgili güzel yorumlar aldım. Herkes tebrik etti. Bana nazar duaları yollayıp 'Çok yakışmışsınız' diyorlar. Herkesten Allah razı olsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Adam olmaya çalışıyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN