Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acı çekmeden oyuncu olunmuyor

'Yeşil Deniz' dizisinde rol alan Burak Alkaş: Dramda oynamak için olgunlaşmanız, acı çekmeniz gerekiyor. Acı çekmeden oyuncu olunmuyor. Acıyı ne kadar çok çekerseniz, o kadar iyi yansıtırsınız

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Acı çekmeden oyuncu olunmuyor
TRT 1'de yayınlanan 'Yeşil Deniz' adlı dizide bir müezzini oynayan Burak Alkaş, sorularımızı yanıtladı. Acı çekmeden oyuncu olunamayacağını belirten Alkaş, müezzini oynamak için ders almadığını, çocukken Kuran kursuna gittiğini söyledi. Hayatta çektiğin acıların oyunculuğuna yansıyacağının altını çizen Alkaş, insanların dertlerinin olduğunu bu yüzden komediyi daha çok tercih ettiğini belirterek, "İnsanları güldürmeyi seviyorum" diyor. İstanbul'dan İzmir'e taşınan Burak Alkaş, bilinmeyenlerini anlattı.
'Yeşil Deniz' adlı dizi ikinci sezona girdi. Çekimler nasıl gidiyor?
Diziyi İzmir'in Ödemiş ilçesinde çekiyoruz. Ödemiş çok güzel bir yer. Kış hiç gelmiyor, hep yaz. Hep yaz olduğu için insanlar toprakla uğraşıyor ve hep mutlular. Kimsenin suratı asık değil. Şehir hayatında sevgiyi unutmuşuz.
Peki sizce sevgiyi niye kaybettik?
Çünkü insanlar değişti. Büyük şehirlerde güvensizlik duygusu hakim olmaya başladı. Kimse kimseye bir şeyini emanet edemiyor. Bence mutsuzluk toplumun güvensizliğiyle alakalı. Sevgisizlik de buradan geliyor.

GÜNDELİK YAŞAMDA MUTSUZUZ


Dizilerde daha çok komedi tarzını seçme sebebiniz nedir?
Seviyorum, mutluyum. İnsanları güldürmek hoşuma gidiyor. İnsanlar zaten gündelik hayatta çok mutsuzlar. Ben de onları ağlatmayayım güldüreyim istiyorum.
Siz de hep güler misiniz?
Allah ağlatmasın. Karamsar bir insan değilim, hep mutluyum. Ufak şeylerden bile kendimi mutlu etmeye çalışırım. Çevremde de benim gibi insanlar olduğu için pozitifim. Çünkü karşımdaki insan mutsuz olduğu zaman benim de canım sıkılıyor. Çevremizde şükretmeyi, mutlu olmayı bilen insanlar olsun. Karamsar insanlardan mümkün olduğu kadar kendimi soyutluyorum.
Pozitif bir insan olduğunuz için dram oynadığınızda sizi zorlar mı?
Zorlamaz. Gelen her rol zordur. Çalışırsan, her rolün üstesinden gelirsin.

MESLEĞİMDEN MEMNUNUM


Peki sizce güldürmek mi, ağlatmak mı daha zor?
Güldürmek çok daha zor. İnsanlar ağlamaya yer arıyor. O yüzden güldürmek daha zor. Oyunculukta, insan ilişkisi yaptığımız için bir nevi psikolog görevindeyiz. Ben bir insanla konuştuğum zaman, nasıl bir insan olduğunu anlayabiliyorum. Bizim işimiz gözleme dayalı olduğu için sürekli insanları gözlüyoruz. Bir şekilde yapılarını çözüyoruz. Dram yapmak için olgunlaşmanız, acı çekmeniz lazım. Acı çekmeden oyuncu olunmuyor. Acıyı ne kadar çok çekerseniz, o kadar iyi yansıtırsınız. Ben bugüne kadar çok acılar çektim ama bu beni ne kadar olgunlaştırdı, soru işareti. Dram oynayabilmem için biraz daha acı çekmem lazım.
Geldiğiniz noktadan memnun musunuz?
Mutluyum. Mesleğimiz bu. Hayatımın sonuna kadar oyunculuk yapmak istiyorum.
Bu sezon tiyatro yapıyor musunuz?
Dizi İzmir'de çekildiği için bu sezon tiyatro yok. En son Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'ndaydım. Aslında bahane, sette uzun saatler çalıştığımız için zorlanacaktım.
Memleketinizde dizi çekiyor olmak nasıl bir duygu?
Hep istediğim bir şeydi. 14 yıldır İstanbul'daydım. İnsanların İstanbul'da yürümesi bile değişik. İzmir'de insanlar yavaş yavaş yürür, İstanbul'da herkes koşturuyor. Ailemin ve kendimin rahatı için İzmir'e yerleştim.

TELEVİZYON GEÇİCİ ŞÖHRETLER YARATIYOR

Türk sineması rekorlar kırıyor son yıllarda. Bu gelişmeyi Türk sineması hakkında olumlu ilerleme olarak görüyor musunuz?
Baktığınız zaman Türkiye'de sanat filmlerini 20-25 bin kişi izliyor, gişe filmleri ise 7-8 milyon izleniyor. İlerleme derseniz; bence ilerleme var. Ben diziye sanat gözüyle bakmıyorum. Televizyon gelip geçici şöhretler yaratıyor, sonra yok olup gidiyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acı çekmeden oyuncu olunmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN