Günümüzde marka oyuncu olmak önemli

Giriş Tarihi: 31.12.2015
Günümüzde marka oyuncu olmak önemli

'Kertenkele' adlı dizide öğretmen 'Şenol'u oynayan Taylan Güner: Bize parayı televizyon dizileri getiriyor. Ancak bu noktada oyuncuda aranan şey görünürlük. İyi oyuncu olmak değil, marka oyuncu olmak önemli

Televizyon dizilerinde canlandırdığı, genellikle muhafazakar ve efendi karakterler ile tanınan genç oyuncu Taylan Güner; şimdi de atv'nin sevilen dizisi 'Kertenkele'de rol alıyor. Dizide edebiyat öğretmeni 'Şenol'u oynayan Güner, ilk kez bir komedi dizisinde rol aldığını söylüyor. Güner; henüz üniversite üçüncü sınıfta öğrenciyken Adana'da çekilen 'Beyaz Gelincik' dizisinde konuk oyuncu olarak adım attığı oyunculuk serüvenine, daha sonra İstanbul'da devam etti. Bugüne kadar 'Kaybolan Yıllar', 'Duvar', 'Serçe', 'Geç Gelen Bahar', 'Küçük Ağa' ve 'Huzur Sokağı' dizilerinde; 'Civa', 'Uçan Melekler', 'Çok mu Komik?', 'Hür Adam Bediüzzaman' ve 'Muska' filmlerinde rol aldı. Güner ayrıca, 'Tarlabaşı Pansiyonu', 'Pes Doğrusu', 'Harputta Bir Amerikalı' ve 'Sır' adlı tiyatro oyunlarında oynadı. Quality of Magazine'e konuşan Güner, kariyeriyle ilgili açıklamalar yaptı...

'CİDDİ KOMEDİ' ZOR

'Kertenkele' dizisinde canlandırdığınız edebiyat öğretmeni 'Şenol' nasıl bir karakter?
'Şenol' filmin romantik komedi yönünü tamamlayacak sanırım. Benim bir önceki oynadığım 'Huzur Sokağı'nı yine aynı yapım şirketi yapıyordu, orada muhafazakar zengin aile çocuğunu oynuyordum. Burada da muhafazakar bir edebiyat hocasını oynuyorum.

Şu an dizide komedi yapıyorsunuz. Komedi oynamak zor mu?
Aslında ciddi komedi oynamak zor. Tipleme yapmak ise bana göre komedi değil. 'Komedi oynayacaksam yine kendim gibi oynarım' dedim; tipleme yaparak değil.

Peki dizi, sinema, tiyatro... Hangisi oyunculuk için öncelikli tercihiniz?
Bir sıralama yapmam gerekirse tabii ki önce tiyatro, sonra sinema, sonra da dizi. Çünkü ben tiyatro kökenli bir oyuncuyum. Sahnede aldığınız manevi tatmini başka hiçbir platformda o düzeyde alamazsınız.

YENİ BİR KOMEDİ FİLMİ

Peki yakın zamanda yeni bir dizi, film ya da tiyatro projeniz var mı?
Yeni bir film projemiz var; bir durum komedisi. Elazığ'da çekilecek. Adı; 'Bizim Köyün İnsanları.' Bir köydeki halkın yaşantısını anlatan komik bir proje. Filmin ana karakteri 'Ali'yi ben canlandırıyorum. 'Ali', Elazığ'da doğmuş ama İstanbul'da büyümüş. Kütüphaneci olan babasının vefatından sonra memleketine geri dönerek onun misyonunu devam ettirmek için köyünde kalmaya karar veriyor. Filmde ayrıca Selahattin Taşdöğen, Turan Özdemir gibi oyuncular yer alıyor. Filmin ikincisi de çekilecek.

Günümüzde oyuncular nasıl ve neye göre değerlendiriliyor sizce?
2004 yılından beri kendimi oyunculuk sektöründe eğitmeye çalışıyorum. Bize parayı televizyon dizileri getiriyor. Bu noktada kaşeyi yükselten de magazin gazetecileri. Çünkü sponsorların aradığı, çok görünürlük. İyi oyuncu olmak değil, marka oyuncu olmak önemli.

HAYALİM PSİKOPAT BİRİNİ CANLANDIRMAK

Özellikle canlandırmak istediğiniz bir karakter var mı?
Oyuncu her rolü oynamalıdır ama tiyatro sahnesinde. Televizyonda ya da sinemada yapımcılar, oyuncunun görseline göre cast yapıyor. Bana hep mülayim, efendi karakterler geliyor. Psikopat adamı oynamayı çok istiyorum; biraz farklı, façası bozuk birini...

Oyunculuk alanında hedefiniz nedir?
Hedefim bir sosyal sorumluluk projesi; böyle bir konuyu ele alan bir film çekmek istiyorum. Sosyal sorumluluk konusunda çok duyarlıyım. Şu sıralar 2016'da KAÇUV'la yürüteceğimiz bir projenin hazırlıkları ile meşgulüz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günümüzde marka oyuncu olmak önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN