Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Güçlü ve birlik olmalıyız

, "Başka iktidar geldiğinde mutlaka onlar da dostlarım olacaktır" dedi.

Giriş Tarihi: 3.1.2016 13:35 Güncelleme Tarihi: 3.1.2016 13:45
Orhan Gencebay: Güçlü ve birlik olmalıyız
"BAŞKA HÜKÜMET GELDİĞİNDE HALKIMIZ BİRDEN BİLGELEŞMİŞ Mİ OLACAK?"

2015 nasıl bir yıldı sizce?


Hem dünya hem ülkemiz için yorucu bir yıldı. Siyasal mecburiyetlerimiz vardı. Zorlu olaylar yaşamamıza rağmen seçimlerimizi yapabildik. Halkın dediği oldu. Demek ki halkımız her zaman olduğu gibi devletine saygı duyuyor ve vatanını seviyor. Bu beni mutlu ediyor.
Halkın bir bölümü 1 Kasım seçimlerinde çıkan sonuçtan mutsuz oldu ama...

Atatürk 'Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir' demiş. Halkımıza seçiminden dolayı saygı duymalıyız. Başka kişiler hükümet olduğu zaman halkımız birden bilgeleşmiş mi olacak? Hayır. Dünyada birçok şey değişiyor.

"BAŞKA İKTİDAR GELDİĞİNDE ONLARLA DA DOST OLURUM"

Sizi iktidara yakın durmakla eleştirenler var. "Halktan koptu" eleştirisine ne diyorsunuz?


50 yıldır sevip saydığım insanlar var. Onlar siyasetçi, sanatçı ya da sporcu olabilir. Süleyman Demirel, babamın yadigârıdır. Süleyman Baba'yla yakın dosttuk. Bülent Ecevit'i iyi tanırdım. Sık sık bir araya gelirdik. Turgut Özal'la Çankaya'da buluşurduk. Sanatla ilgili konularda bize çok yardımcı oldu. Tayyip Bey'i de 40 yıldır tanıyorum. Çok sevdiğim bir insan. Tayyip Bey'den sonra başka iktidar geldiğinde mutlaka onlar da dostlarım olacaktır. Onlarla da görüşeceğim. Cepheleşmeyi tamamen kaldıralım. İnsanlar birbirini sevmeli. Ben sanatçı olduğum için hiçbir zaman insan ayrımı yapmadım. İster ateist ister agnostik olsun yeter ki insan olsun, görevini iyi yapsın. Halkına karşı görevini iyi yapan siyasetçiye teşekkür ediyorum. Mevlânâ "Hizmet erlerine yol açın" demiş. Onları sevip koruyalım ki hizmetlerini iyi yapsınlar.

"SİYASETİ KAPININ ÖNÜNE BIRAKIP BİRLİK OLABİLİRİZ"

70'lerle 2010'ları kıyasladığınızda ne görüyorsunuz?


Yine o zamanki gibi bugün de ülkemizi karıştırmak isteyen güçler var. Komşularımız feci olaylar yaşıyor. Haritaya göre aşağımızdaki 10-15 ülke kendini idare etmiyor. Dünyada bazı dengeler değişmeye başladı. Batı'nın ekonomisi kötüye gidiyor. Eski kazanımlarını kaybetmemek için harekete geçtiler. Zorda kalan güçlü ülkeler kendi coğrafyaları dışındaki bazı yerlerde ortalığı karıştırıyor. Ama biz saldırmıyoruz. 70'lerde şimdiki kadar güçlü değildik. Şimdi çok daha güçlüyüz. Buna rağmen saldırmıyoruz. Nefsi müdafaa halindeyiz. Keşke tüm insanlarımız içinde olduğumuz durumları anlasa da tek bir ses çıksa. Keşke vatanımızı korumak için aynı duyarlılıkta ve bilgi seviyesinde olabilsek. Bunu yapabilirsek dünyanın en mutlu ve güçlü ülkelerinden biri oluruz.

Ama olamıyoruz. Büyük bir kutuplaşma var...

Siyaset yapmak kutsal bir görevdir. Halkımız idare edilmek istediği partiyi seçti. Fakat siyasi görüşü farklı olan bireyler birbirlerine acımasızca davranabiliyor. Burada siyaset, bilgi ve insanlığın önüne geçiyor. Böyle düşünmemeliyiz. Hepimiz insanız. Hepimizin gayesi mutlu yaşamak. Hiçbir görüş, insanlığın önüne geçmemeli.

Çözüm sürecinin sekteye uğraması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk, Kürt, Laz, Çerkez kim olursa olsun bizde farklılıklar vardır, ayrılık yoktur. Bütünün parçalarıyız. Kesinlikle ayrılamayız. Bu vatan hepimizin. Kimse devletin önünde imtiyazlı değildir. Hepimiz kardeşiz. Bu konuda bestelerim bile var. 20 sene evvel "Gelin birlik olalım, yarın çok geç olmadan" demiştim.

Peki, bugün çok geç oldu mu?


Hiçbir şey için geç değil. Her şeyin üstesinden gelinir. Gücü iyi kullanırsak Türkiye her şeyi aşar. Güçlü ve birlik olmalıyız.

Nasıl birlik oluruz?

Siyaseti kapının önüne bırakırsak olur. Herkesi barışa çağırıyorum. İnsan önce kendi içindeki barışı sağlamalı. Kendisiyle barışık olmayan başkasıyla barış yapamaz. Yanlış her yerde vardır. Siyasi görüşlerimizi katılaştırarak, başka fikri olanların yaşama hakkını kısıtlamaya hakkımız yok. Empati ve sempati eksikliğimiz var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes aynı haklara sahiptir. Bunu bilerek varlığımızı sürdürmeliyiz.

Kaynak: Habertürk / Kübra Par
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orhan Gencebay: Güçlü ve birlik olmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN