Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsanlar tezahürat yapınca kendimi popstar zannettim

Atv'de yayınlanan 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisinin 'Tipi'si Savaş Özdemir: Bir grup taraftar beni görünce 'Tipi ağabey oley, Tipi ağabey oley' diye bağırmaya başladı. Ben de bir anda kendimi popstar gibi hissettim

Giriş Tarihi: 9.1.2016
İnsanlar tezahürat yapınca kendimi popstar zannettim
Savaş Özdemir, atv'nin izlenme rekorları kıran dizisi 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da 'Tipi' karakterini canlandırıyor. Ünlü oyuncu; dizide diline pelesenk olan 'Dadaş' repliği ve çelik yeleği içerisinde üşüyen mafya babası karakteriyle dikkat çekiyor. 17 yaşında babasının "Senin dilin çok uzadı, git artist ol" sözlerinden sonra oyunculuğa adım atan Savaş Özdemir; oyunculuğun yanı sıra albüm çıkarıyor, resim sergisi hazırlıyor, oyun yazarlığı yapıyor. Savaş Özdemir ile Etiler'deki Harvard Cafe'de buluşup rol aldığı diziyi, canlandırdığı karakteri ve hakkında bilinmeyenleri konuştuk...

GERÇEKTE DE ÜŞÜRÜM

'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisine nasıl dahil oldunuz? Canlandırdığınız 'Tipi' karakterini anlatır mısınız?
Yaz aylarından beri dizinin hazırlıkları sürüyordu. Hikayenin ve karakterlerin dramatürjik altyapıları oluşturuldu. Ardından görüşmeye gittiğimde bana iki karakter teklif edildi. Ben de kendime 'Tipi' karakterini uygun buldum. Ardından Raci Şaşmaz-Bahadır Özdener ve ekibiyle çalışmaya başladık. Çekimler gayet güzel gidiyor. 15 yıl Adana Devlet Tiyatrosu'nda görev yaptım ve 30'a yakın oyunda yer aldım. Karşıma 'Tipi' karakteri çıkınca canlandırmak istedim.
Neden?
'Tipi'nin gizemlerle dolu acıklı bir çocukluk hikayesi var. Çocukluğunda annesi ile yaşadığı bir travma yüzünden soğuktan nefret ediyor. Özellikle ablasına karşı duygusal ve hürmetli biri... Onun sözünden dışarı çıkmıyor. Ablası 'Emine'; 'Tipi'nin beyni, pusulası gibi.
'Tipi' karakterinin bu kadar ses getireceğini düşünüyor muydunuz?
Açıkçası bu kadarını beklemiyordum. Sokakta ve sosyal medyada büyük bir ilgi var. 'Dadaş' kelimesi adeta slogan oldu. Beni Erzurumlu zannediyorlar. (Gülüyor) Erzurum'a davet ediyorlar.
Sosyal medyadaki caps'lerden dolayı da bir hayran kitleniz oluştu. Başınıza gelen en ilginç olay neydi?
Beşiktaş Çarşı'da her zaman oturduğum bir pastane var. Bir gün oturuyordum; BJK maçından çıkan bir grup taraftar beni görünce 'Tipi ağabey oley, Tipi ağabey oley' diye bağırmaya başladı. Ben de bir anda kendimi popstar gibi hissetim. (Gülüyor)
'Tipi' ile gerçek hayatta benzerlikleriniz var mı? Gerçek hayatta da çok üşürüm.
'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'ın beğenilip izlenme rekorları kırmasını neye bağlıyorsunuz?
Tiyatro kökenli oyuncularla oynadığım için çok mutluyum. Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener ikilisi, müthiş bir beyin takımı. Yönetmenimiz Onur Tan, görsel zekası çok üstün biri. Bir mafya dizisinde kadın hikayesinin bu derece baskın olması, dizinin başarılı olmasında çok etkili. Bence başarının formülü bu oldu.
Konservatuvar mezunusunuz. Siz oyunculuğu nasıl tanımlarsınız?
Bir karaktere bürünürken çocuk kalmaya çalışıyorum. Onlar gibi meraklı, dikkatli ve dalgacı ama ciddiyet dozu çok yüksek bir dalgacılık... Her oyuncunun bir misyonu olmalı ve benim misyonum hoşgörüdür. Oynadığım karakter ne olursa olsun amacım, izleyeni inandırmak ve ona 'Bak sen aslında böyle birisin' demek. Kısacası bazen sevgi dolu, bazen bencil, bazen şefkatli, bazen şiddet dolu... Oyunculuğa başladığımdan beri her akımdan beslenmeye çok yönlü bir sanatçı olmaya özen gösterdim. '

TİPİ' DÖNÜM NOKTAM

Dizide, Deniz Seki'nin hapishanedeki yaşamını hikaye ile birleştirerek Türk ve dünya televizyonlarında bir ilke imza attınız. Dizinin bu hamlesini siz nasıl değerlendirdiniz?
Müthiş bir stratejik başarı bence. Ben de çok şaşırdım. Deniz Seki'yi izlerken çok duygulandım. Süreci hiç bilmiyordum, yayından kısa bir süre önce öğrendim. Onu çok gizli tutmayı başardılar.
Bugüne kadar birçok tiyatro, dizi, sinema projesinde yer almanıza rağmen isminizi en çok 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisiyle duyduk. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz', oyunculuk kariyerim açısından bir dönüm noktası oldu; ben de şaşkınım. Yaklaşık 20 tane dizi projem oldu, beş-altı filmde rol aldım, 30'a yakın oyunda oynadım ama beni bu kadar gündeme taşıyan bir proje olmamıştı.
Siz salı akşamları diziyi izliyor musunuz?
Evdeysem mutlaka izliyorum. Ben de kendini beğenmeyen oyunculardanım. Her zaman eksik bir şeyler görüyorum. Ancak kendimi beğendiğim noktalar da oluyor; kendi hakkımı da yemeyeyim. (Gülüyor)
Dizide hangi oyuncuları beğeniyorsunuz?
Dizideki herkesi beğeniyorum. Ama 'Civciv', 'Enişte' ve 'Mübeccel' karakterlerini izlerken çok gülüyorum. Tabii bir de Oktay Kaynarca'ya değinmek gerek. Oktay Kaynarca, kendini kanıtlamış bir aktör. Ağır mesainin altından büyük bir başarı ile kalkıyor. Bu, her aktörün harcı değil.

30 BESTEM, 50 TABLOM VAR


Oyunculuğun yanı sıra sanatın diğer kollarıyla da ilgileniyorsunuz. Yakında bir albüm çıkaracaksınız, değil mi?
Dört parçalık bir albüm hazırladım, bu ay piyasaya çıkacak. Babam ozandır; çok sayıda derlemesi var, çok güzel bağlama çalar, hocalık yapar. Ben de bağlama çalmaya başladım. Konservatuvarda piyano ve gitar eğitimi aldım. Gitar ile tanıştıktan sonra da kendi çapımda besteler yapmaya başladım; 30'a yakın bestem var. Altı aydır Sekiz Müzik ile albüm üzerine çalışıyorduk ve sona geldik.
Peki, resim çalışmalarınız...
Yakında resim sergisi açacağım. Sürrealist ve dışavurumcu çalışmalar yapıyorum. Şu anda 50'ye yakın tablom var. Oyun yazıyorum. İki kişilik bir oyun yazdım. Mart ayında provalara başlayacağız. Psikolojik gerilim tarzında bir oyun olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsanlar tezahürat yapınca kendimi popstar zannettim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN