Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ömer Koç gözünü bu yalıya dikti

Koç Ailesi'nin sanat aşığı ismi Ömer Koç, önümüzdeki yıl Dolapdere'de açılacak müze için çalışmalara başladı. Koç, müzede Feryal Gülman'ın yalısında olan bir kitap ile tabloyu müzede sergilemek istiyor.

Giriş Tarihi: 14.1.2016 08:44
Ömer Koç gözünü bu yalıya dikti
Dünyanın en iyi koleksiyonerleri arasında gösterilen Ömer Koç, ailenin sanat aşığı ismi. Vehbi Koç Vakfı'nın önümüzdeki yıl Dolapdere'de açılacak ve 20 bin metrekare alana kurulacak müzesiyle ilgili çalışmalar yapan başarılı işadamı, burada dillere destan çağdaş sanat koleksiyonundan parçalar sergileyecek. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da en önemli kitap koleksiyoncularından biri olan Ömer Koç, müzede sergilemek için Feryal Gülman'ın Bebek'teki yalısında bulunan bir kitaba göz dikti.TEK EŞİ GÜLMAN'DA...


Şimdilerde sosyete dünyasında konuşulanlara göre Koç'un ilgisini çeken kitap, 1700'lü yıllardan kalma. Dönemin padişahı tarafından İstanbul'a çağrılan ünlü gravür sanatçısı Meiling'in İstanbul çizimlerinin siyah beyaz yer aldığı kitap, dünyada tek. Ömer Koç'un yine müze açılışında sergilemek istediği diğer parça ise Osman Hamdi'nin 'Çiçekci Kız' isimli tablosu. Her iki paha biçilemez parçaya gözü gibi bakan hatta Osman Hamdi tablosu için "Allah, sattırmaya muhtaç etmesin" diyen Feryal Gülman'ın Ömer Koç'tan geleceği konuşulan teklife ne cevap vereceği de herkesin merak konusu...


MÜZE GİBİ YALI


600 metrekarelik yalının kapıları, Edirne işi. Sehpa ve heykeller de müzayedelerden alınan antika parçalar.

Yalının duvarlarında Osman Hamdi'nin yanı sıra Mahmut Cüda, De Mango, Ferruh Başağa ve Ergin İnan gibi eski ve modern sanatçıların eserleri var.

Tavanlar, 20 yıl önce sanat akademisi öğrencileri tarafından çizilen melek figürleriyle süslü.

Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait birçok parçanın olduğu yalının duvarında yine arkeolojik kazılardan çıkarılan Selçuklu döneminden kalma birçok eser var.

Yemek odası da Rönesans döneminden izler taşıyor.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ömer Koç gözünü bu yalıya dikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN