Akbank Sanat'tan rekor etkinlik

Sabah Gazetesi'nin düzenlediği Kültür Sanat Buluşmaları'nın bu haftaki konuğu, Akbank Sanat oldu. Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı; kurumun yılda yaklaşık 700 etkinliğe imza attığını söyledi

Giriş Tarihi: 23.1.2016
Akbank Sanat'tan rekor etkinlik
Sabah Gazetesi, ülkenin kültür-sanat dünyasına yön veren kurum ve kuruluşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Kültür Sanat Buluşmaları başlığıyla düzenlenen etkinliklerin bu haftaki konuğu Akbank Sanat oldu. Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin önderliğinde Taksim'deki Fiamma Restaurant'da düzenlenen öğle yemeğinde; Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı, Akbank Sanat İletişim Yöneticisi Çağla Demiralp ile Akbank Sanat Danışma Kurulu'nda da yer alan Sabah Gazetesi yazarı Hasan Bülent Kahraman, Günaydın Yayın Koordinatörü Sinan Özedincik ve köşe yazarı Bülent Cankurt bir araya geldi. Akbank Sanat'ın kurulduğu günden bu yana kültür-sanat dünyasına verdiği destekten gururla bahseden Derya Bigalı, Akbank Sanat'ın yılda yaklaşık 700'e yakın etkinlik düzenleyerek bu alanda Türkiye'nin en çok kültür-sanat faaliyeti yapan kurumu olduğunun altını çizdi. 1993'te kurulan Akbank Sanat'ın 2001'den itibaren çağdaş sanata yönelik etkinlikleriyle adından bahsettiren bir kurum olduğunu ifade eden Bigalı; kuruluşundan bugüne kurumun gelişiminden ve gerçekleştirdiği etkinliklerden bahsetti.

'CAZI SEVDİRMEK İSTİYORUZ'
Sergilerden atölyelere, caz festivalinden kısa film festivallerine, çocuk tiyatrosundan söyleşilere kadar sanatseverlere geniş bir yelpazede birbirinden renkli etkinlikler sunan Akbank Sanat; özellikle sergilerini sanatseverlerle buluşturmak isteyen sanatçıların ilk başvurdukları yerlerden biri haline geldi. Öyle ki geçen yıl 300'ün üzerinde başvuru almışlar. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var; Ceren Arkman ve Irmak Arkman'ın küratörlüğünü üstlendiği 'Monochrome' sergisi, halen devam ediyor. Dijital sanat meraklıları, 8 Şubat'a kadar devam edecek sergiyi ziyaret edebilir. Akbank Sanat'ın belki de en önemli etkinliği caz festivali... Türkiye'nin en köklü caz festivali olan Akbank Caz Festivali, 1991 yılında İstanbul'da düzenlenen konserlerle başladı ve uluslararası arenada adından bahsettirir hale geldi. Kendisinin tam bir cazsever olduğunu söyleyen Bigalı, "Herkes caz sever ama caz sevdiğinin farkında değildir. Misyonumuz cazı sevdirmek" diyerek bu alanda yine önemli isimleri ağırlamaya devam edeceklerini söyledi. Bu arada Akbank Caz Festivali'ni geçen yıl 20 bine yakın cazsever takip etmiş.

KISA FİLM FESTİVALİ 12'NCİ YILIN DA

Türkiye'de kısa film alanında etkin bir platform oluşturan Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl 12'nci yaşını kutluyor. 12. Akbank Kısa Film Festivali, 7-17 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Derya Bigalı, festivale 700 başvurunun olduğunu, hatta Papua Yeni Gine'den gelen başvurunun kendisini çok şaşırttığını belirtti. Akbank Sanat; sadece yetişkinlere değil, çocuklara yönelik faaliyetlerle de adından bahsettiriyor. Örneğin 43 yıldır devam eden Akbank Çocuk Tiyatrosu, bu alanın öncülerinden. Yine, yaratıcı dramadan oyuncak heykele, linol baskıdan mozaiğe eğlenceli ve yaratıcı atölyelerle çocukları da ihmal etmiyor. Çocuk atölyeleri ailelerden de yoğun ilgi görüyor. Civar okullardaki çocuklar, sergileri gezip atölye çalışmalarına katılıyorlar. Bu anlamda sanat sevgisini çocuk yaşta kazandırıyorlar.

'KÜRATÖR YARIŞMASI BİR MUCİZE'
Akbank Sanat'ın Danışma Kurulu'nda da yer alan Sabah Gazetesi yazarı Hasan Bülent Kahraman da verdiği anekdotlarla söyleşiye farklı bir renk kattı. Bilgi birikimiyle herkesin saygı duyduğu isim olan Kahraman, "Ben 1985 yılında bu işlerle uğraşmaya başladım. O dönemde sanatçının gideceği hiçbir yer yoktu. O dönemlerde böyle bir kurumun oluşması, boyutları anlaşılamayacak kadar önemli" dedi. Kahraman'ın 'mucize' diye bahsettiği uluslararası küratör yarışması ise Akbank Sanat'ın en önemli projelerinden. Hatta bu alanda başka örneği yok. Küratör yetiştirmeyi amaçlayan bu yarışmada, kazananların sergi masrafını Akbank Sanat karşılıyor.

'ÇAĞDAŞ SANAT HARİTASI ÖNEMLİ'
Derya Bigalı, gerek çağdaş sanat, gerek müzik alanında sesini duyurmak isteyen genç sanatçılara kendilerini gösterme fırsatı da sunan Akbank Sanat'ın yayıncılık alanında da faaliyet gösterdiğini belirterek şöyle konuştu: "Her yıl referans niteliğinde basılan önemli bir yayın tüm üniversite kütüphanelerine ve ilgili birimlere gönderiliyor. Akbank Sanat'ın dijital kütüphanesiyle sanatseverler kaçırdıkları etkinlikleri Akbank Sanat'a gelerek dinleme ve izleme imkanı bulabilecekler. Bunun yanı sıra iki aylık sergi takvimi, galerilerle ilgili bilgileri kapsayan Çağdaş Sanat Haritası da hayatı kolaylaştıran, kültür sanat tutkunlarına yol gösterecek bir proje."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbank Sanat'tan rekor etkinlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN