Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölmeyecekmişim gibi geliyor yaşamayı çok seviyorum

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Ölmeyecekmişim gibi geliyor yaşamayı çok seviyorum

'Faslı Asuman' isimli gösterisiyle izleyicinin karşısına çıkan Asuman Dabak: Hayatı, yaşamı çok seviyorum. Ölmeyecekmişim gibi geliyor, ben ölmeyeceğim yani. Anı yaşamanın güzelliğinin farkındayım

Oyuncu Asuman Dabak, 'Faslı Asuman' adlı gösterisiyle Etiler'deki My Cabaret'te sahneye çıkıyor. 11 yıl önce rahim kanserini yenen, üç yıl önce de 2.5 milyonluk evini dolandırıcılara kaptıran ve bu durumu salaklık olarak nitelendiren ünlü oyuncu, bunu dert edinmek yerine hayatı ti'ye almayı tercih etmiş. Asuman Dabak, sorularımızı yanıtladı...

'Faslı Asuman' isimli proje nasıl ortaya çıktı?
Birkaç senedir aklımda olan bir şeydi. Hep erkek gözüyle hayata dair hikayeler anlatıldı; bir de kadın gözünden bu hayatı tiye alalım, biraz onun komiğini çıkaralım istedim. Kadın anlatım dilinin olması lazım.

GÖSTERİYE ÜÇ YILDA HAZIRLANDIM

Bunun için neye dikkat ettiniz?
Feodal toplumda yaşadığımız için erkekler belden aşağı da vursa, küfür de etse seyirci gülüp geçiyor. Ancak kadın, kendi içinde naif bir varlık olduğu için bunu pek yakıştıramıyoruz kendimize. Hassas konular olduğu için hassas çalışmak gerekiyordu. O yüzden üç yıl zamanımı aldı. Belden aşağıya vurmadan, vurulacaksa da kadının ince zekasıyla yapılmasından yanaydım esprilerin.

Bunu sahneye taşıma fikri nasıl oluştu?
Normal şartlarda sadece stand-up formatıydı. Sevgili Cenk Eren, Etiler My Cabaret'de yapalım deyince iş biraz daha farklı yöne geçti. Cenk böyle teklif edince sadece stand-up olarak kalmasın, işin içine müzik ve dans gösteri de ekledik. Türkiye'de bu uygulama yok. İlk defa ben yapıyorum.

Bir gece kulübünde çatal bıçak sesleri arasında gösteri yapmak sizi etkiliyor mu?
Ona da dikkat ettik. Ben sahneye çıkmadan önce yemeklerin bir kısmı veriliyor. Birinci perdede ana yemek veriliyor. Ben sahnedeyken hiçbir masaya servis yapılmıyor.

Sahneye çıkacağınız gün neler yapıyorsunuz? Belli bir toteminiz var mı?
Ben bu konuda hep titiz ve disiplinli davrandım. Bir başkasıyla değil, kendisiyle yarışan bir insanım. Yogamı, meditasyonumu yaparım. Dualarımı ederim. Duasız çıkmam. Tek totemim Allah ve inancım. Onun dışında enerjimi yüksek tutmaya çalışıyorum.

Nasıl başarabiliyorsunuz bunu peki?
Her şeye rağmen ben hayatı, yaşamı çok seviyorum. Ölmeyecekmişim gibi geliyor, ölmeyeceğim yani. Ne olursa olsun nefes almanın kıymetini biliyorum. Anı yaşamanın güzelliğinin farkındayım. Ben çok ciddi badireler atlattım. Birçok insanın hayatı boyunca geçirebileceği sınavı ben çok kısa bir zaman diliminde arka arkaya yaşadım. Bunlar beni hayata daha da bağladı. Nietsche'nin sözü vardır ya "Beni öldürmeyen acı güçlendirir" diye; sanırım bende öyle bir duygu yarattı.

HAYALİM BROADWAY

Kariyerinizde yaklaşık 25 yılı geride bıraktınız. İstediğiniz gibi yol alabildiğinizi düşünüyor musunuz?
Çok şükür. Her şey hayalle başlıyor. Yaklaşık 25 yıldır ne hayal kurduysam gerçekleştirdim. Millet Londra'ya oyunculuk eğitimi almaya giderken ben Londra'da kurduğum oyunculuk atölyesinde eğitim vermeye gidiyorum. Bu yaşta böyle bir başarı yakaladığım için çok memnunum. Sıradaki hayalim Broadway.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölmeyecekmişim gibi geliyor yaşamayı çok seviyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN