Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şarkılarımdaki aşkları asla yaşayamam

Single çıkaran Soner Arıca, aşka bakış açısını anlattı: Benim için aşkın içinde hesap-kitap yoktur ama çıkar ilişkilerinin yaşandığı bir dünya var. Şarkılarımdaki derin aşkları asla yaşamayacağım

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Şarkılarımdaki aşkları asla yaşayamam
24 yıldır müzik kariyerine devam ediyor Soner Arıca... 'Deniz Gözlüm' ve 'Vefasız' gibi şarkıları hâlâ akıllarda... Arıca şu sıralar ise 'Saklı' adlı yeni single çalışmasıyla adından bahsettiriyor. Arıca ile yeni şarkısını ve aşka bakışını konuştuk.

'Saklı'dan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?
Uzun aradan sonra bir şarkıda sadece beni sevenlerin değil, farklı grupların da enerjisini hissediyorum.

CEPTEN YEMEK İSTEMEM


'Saklı'yı kime yazdınız?
150 tane şarkı yazdım. Bunların hepsi birine yazılmıştır mutlaka ama hatırlamıyorum. İçinde 'gitme' lafı olan her şarkımı, ağabeyimin ölümüne bağlıyorlar ama ben şarkıları öyle kategorize etmeyi sevmiyorum. Ama şarkıda geçen 'Yoruldum, benim yerime dünya ağlasın' sözlerini yazarkenki halimi biliyorum. Kendimi çok sıkışık hissettiğim bir andaydım.

İnsanlarda uzun zamandır bir şey yapmıyormuşsunuz gibi bir algı var...
10 yıldır her hafta sahne yapan, beş tiyatro oyununda rol alan biriyim. Fakat beni 24 yıl değil de 54 yıldır var zannediyorlar. Sanki ben Tarkan'dan, Sertab'tan daha evvelki nesildenmişim sanıyorlar. Halbuki aynı yıllarda çıktık. Beni benimsemişler demek. İki yıl bir şey yapmazsan unutuluyorsun. Sanki yıllardır bir şey yapmıyormuşsun gibi algılanıyor. Ben nasılsa dinleyici üzerinde kredim var diye düşünmüyorum. Belki de var. Bugün albüm yapmasam şimdiye kadar yaptıklarım yeter ama cepten yemiş olacağım. O yüzden 'Ben buradayım' demek istiyorsun.

ROMANTİK KRAL


Size 'romantik şarkıların prensi' deniyordu...
Evet, romantik şarkılarımın daha çok kabul gördüğü bir gerçek. Belki tipimle, belki sesimle alakalı; formülünü bilmek, büyüyü bozmak istemiyorum. Bunun altını yıllarca çizebilirdim ama yapmadım çünkü zaten romantiğim. Bunun üstüne gitmenin anlamı yok. Benim başka şarkılarım da var. Benden sonra çıkan yeni nesil arkadaşlarımız var. Şimdi de romantik prens denilen çok şarkıcı var. O romantik prensse, ben romantik kral mı oldum?

Yaşlanmamayı nasıl beceriyorsunuz?
Erol Evgin'le Ajda Pekkan'a bakıyorum. 'Demek ki yaşlanmamak mümkün. O zaman kendini inandır" diyorum. İçinden nasıl düşünüyorsan dışa da öyle yansıyor. Enerjim değişmiyor. Beslenmeme, özel hayatıma dikkat ediyorum.

Aşk hayatınız nasıl?
Yalnızım. Aşka inanıyorum ama aşkın şarkılara yansıdığı gibi olduğuna inanan biriyim. Yani kendi şarkılarımda anlattığım kadar derin bir aşkı asla yaşayamayacağım. Bu tamamlanmanmış yanım, şarkıların çıkmasını sağlıyor. İyi ki de öyle aşık olmamışım.

Aşkı niye böyle zor bir kavram haline getirdiniz?
Çünkü benim anladığım aşk kavramının içinde hesapkitap yok. Çıkar ilişkilerinin yaşandığı, egoların çatıştığı bir dünya var. Bence aşk, annenin çocuğuna duyduğu gibi olmalı.

OLGUNLUK NOKTASINA GELMEK İSTEMİYORUM


Şarkılarınızın hâlâ dinleniyor olmasını neye bağlıyorsunuz?
Kalbe dokunan şarkılar yapmışım demek.

Sizin için olgunluk döneminizi yaşadığınızı söyleyebilir miyiz?
Aslında olgunluk noktasına gelmek istemiyorum. Beni var eden içimdeki çocuk, burayı lunapark gibi görüyor. Bazen korku tüneline girer korkarsın, bazen dönme dolaba biner heyecanlanırsın. İçinde bulunduğum durumu böyle fotoğraflamaya çalışıyorum. Ben saygı duyulan bir sanatçı olmak isterim. Mick Jagger, Sting mesela; taş gibi duruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şarkılarımdaki aşkları asla yaşayamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN