Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her zaman son vuruşu sen yap

Giriş Tarihi: 13.2.2016
Her zaman son vuruşu sen yap
Sanat Mahal, geçtiğimiz Ekim'de Mert Fırat, Didem Balçın ve İlksen Başarır gibi popüler isimlerin önderliğinde Bursa'da hayata geçmişti. Topluluğun ilk oyunu 'Şempanzeler'; İstanbullu tiyatroseverlerle buluştu. Oyunu Haldun Dormen, Bülent Emin Yarar ve Melisa Sözen gibi ünlü isimlerin de yer aldığı BKM'deki galasında izledim.

BEBEK BEKLEYEN BİR ÇİFT

Erkan Bektaş, Emel Çölgeçen, Kerem Atabeyoğlu ve Tuğrul Şenol Önsel'in rol aldığı oyunun yönetmenliğini Cem Uslu üstleniyor. Simon Block'un yazdığı oyunun dekor ve kostüm tasarımını oyuncu Duygu Yetiş yaparken, müzikler ise Harun Tekin imzası taşıyor. Bektaş ve beş yıl sonra sahneye dönen Çölgeçen oyunda; 'Mark' ve 'Stevie' adlı bebek bekleyen bir çifti canlandırıyor. 'Mark' kendi işini kurma hayalleri olan, içindeki çocuğu dizginleyemeyen heyecanlı bir tip. 'Stevie' ise dediğim dedik, güçlü, disiplinli, dominant bir grafiker. 'Stevie'; bebek bekliyor, bir yandan aikido derslerine devam ediyor, diğer yandan bebek bakım dersleri alıyor. Bu derslere 'Mark'ın katılmamasından şikayetçi. 'Mark' bebek sahibi olacakları fikrine alışamamış. 'Stevie'nin dominant hali onu zor duruma düşürüyor.

DUYGUSALLIKTAN KURTUL
'Mark', karar mekanizmasının kendisinde olmasını istiyor ama evlerine gelen satıcılara bile 'Hayır' demekten aciz bir insan. 'Steive' ile aralarındaki çatışma ya da söz geçirme mücadelesi bu olayla başlıyor. Bir gün evlerinin kapısına; duvarlarının yalıtıma ihtiyacının olup olmadığı konusunda keşif yapmayı teklif eden iki uzman geliyor. Uzmanlar, duvarların yıkılma tehlikesi taşıdığını söyleyerek müdahalede bulunmak istiyorlar ama 'Stevie' onlara karşı çıkıyor. 'Mark' ise hayat arkadaşını ikna etmeye çalışıyor. Diğer tarafta uzmanların arasında da bir savaş yaşanıyor. Oyunda; aralarında ast-üst ilişkisi olan iki uzmanla, bir çiftin birbirlerine karşı üstünlük kurma mücadelelerini izliyoruz. 'Duygusallıktan kurtul. Hislerinin tam tersi hareket et. Her zaman son vuruşu sen yap!' sloganıyla hayata geçen oyun, iki saat sürüyor. 'Şempanzeler'de; zaman zaman tempo sıkıntısı yaşansa da oyunculuklar izleyenleri tatmin ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her zaman son vuruşu sen yap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN