Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebeğinizi ek gıdayla tanıştırın

Bebeğiniz eğer süt içmek istemiyor, memeyi diliyle itiyor, beslenmeleri kısa kesiyorsa; artık daha koyu kıvamlı şeyler yemek istiyor olabilir. Onu artık ek gıdalarla tanıştırmanın zamanı gelmiş demektir

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Bebeğinizi ek gıdayla tanıştırın
İlk altı ay bebeğinizi beslenmenin en ideal yöntemi onu anne sütüyle beslemektir. Bu sürecin sonlarına doğru bebeği artık yavaş yavaş ek gıdalara alıştırmak gerekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı, ek gıdaya geçiş sürecini anlattı:
Ek gıdalara başlamak, bebeğinizi değişik tatlara alıştırmak, dil ve damak gelişimini desteklemek ve artık eksilmeye başlayan besin maddelerini yerine koymak için gereklidir. Örneğin; bebeğin anneden aldığı demir bu dönemde yavaş yavaş tükenmeye başlar. Artık süt içmekten zevk almıyor, meme veya biberonu diliyle itiyor, beslenmeleri kısa kesiyorsa; artık daha koyu kıvamda bir şey yemek istiyor olabilir. Gece kesintisiz uyurken, kalkıp beslenmek istiyorsa, süt yeterli gelmiyor olabilir.
Kök sebzeler, ilk başlangıç için idealdir. Örneğin; biraz sütle karıştırılmış havuç püresi veya armut ve elma gibi meyveler ya da sütle karışmış pirinç mamasıyla ek gıdalara başlayabilirsiniz. Bir-iki tatlı kaşığı püre, ilk hafta için yeterli. Daha çok isteyen çıkabilir; duruma göre artırılabilir.
İlk hafta günde bir öğünle başlayabilirsiniz. İlerleyen günlerde, bebeğin isteğine göre öğün sayısını artırabilirsiniz. 7-9 ay arası bebeğin hızlı büyüdüğü bir dönemdir. İhtiyacı olan kalorilerin büyük kısmı sütten, diğer kısmı da yediği sebze, meyve, karbonhidrat ve proteinden gelecektir. Zamanı geldiğinde püresine karıştıracağınız peynir ya da yoğurtla biraz yağ da almış olur. 7 ay civarında yani desteksiz (veya çok az destekle) oturmaya başladığında artık bir mama sandalyesi alarak olayı daha sosyal bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. 7 aylık olduğunda artık doğum kilosunun en az iki katına çıkmış olmalı ve günde üç kez ek gıda alıyor olmalıdır. Özellikle et eklenmiş sebzeler, ona demir kazandırır.
Sebze ve meyvelerinizi seçerken mevsime uygun olmalarına dikkat edin. Kabak, brokoli, bezelye, ıspanak, mısır gibi besinler çok değerli besin unsurları içerirler. Daha tatlı kök sebzelerle karıştırıp bebeğin besinleri daha kolay kabul etmesini sağlayabilirsiniz.
Tahıllar, sütle karıştırılarak ya da ekmek olarak verilebilir. Pirinçle başlayıp sonrasında beslenmesine yulaf, irmik ve mısır ekleyebilirsiniz. Protein için tavuk, beyaz yağlı balıklar, yumurta ve kırmızı et verebilirsiniz. Kırmızı etin içindeki demir, en kolay emilen demirdir.

İTİRAZ EDERSE BİR-İKİ GÜN BEKLEYİN
Besinleri biberon ile değil, kaşık ile verin.
Yeni deneyeceğiniz besinleri, bebek aç iken ve alışık olduğu besinlerden önce verin.
Ek besinlere tek öğün olarak ve az miktarda başlayın. Bebeğin alımına uygun olarak miktar ve öğün sayısını artırın.
Yeni besinleri üç gün ara ile bebeğinizin diyetine ekleyin. Aynı günde birden fazla ek besine başlamayın. Böylece istenmeyen bir reaksiyon olduğunda hangi yiyeceğin neden olduğu daha kolay anlaşılabilir.
Her bebek geçiş dönemini rahat kabul etmez. Bebeği almadığı besinler için zorlamayın. Bir-iki gün sonra tekrar deneyin.
Anne sütünü veya biberon mamasının miktarını hemen azaltmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeğinizi ek gıdayla tanıştırın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN