Hamilelikte diş tedavisinin sakıncası yok

Anne adayları, hamilelik sürecinde dişlerinin bakımına ekstra özen göstermeli. Günde iki kez diş fırçası ve diş ipi ile dişler temizlenmeli. Ayrıca uzmanlar, hamilelikte diş çektirmenin ve tedavinin sakıncalı olmadığını söylüyor

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Hamilelikte diş tedavisinin sakıncası yok
Hamilelik döneminde günlük ağız ve diş bakımına her zamankinden daha özenli ve dikkatli şekilde devam edilmeli. Diş Hekimi Pertev Kökdemir; hamilelik döneminde diş bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı: t Hamilelikte oluşan hormon artışı ağız mukozasını dış etkenlere, özellikle de bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar. Günde iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanıp etkili diş bakımı yapılarak, plak birikimi engellenmelidir. Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılarak, diş etleri rahatlatılmalıdır. Kusma oluyorsa, ağız hemen bol suyla çalkalanmalı, dişler ise yarım saat sonra fırçalanmalıdır.

KONTROLLER İHMALE GELMEZ

t Planlı hamileliklerde, hamilelik öncesinde mutlaka ağız ve diş sağlığı kontrolünden geçilmesi gerekir. Teşhis edilen sorunların da en kısa sürede tedavi edilmesi şarttır. Hamilelik döneminde yaşanacak ağız ve diş sağlığı problemleri anne adayını olduğu kadar, bebeğin sağlığını da yakından ilgilendiriyor. Dolayısıyla diş hekimi kontrolleri hamilelik döneminde daha da önemli hale geliyor. t Hamilelik sırasında yaşanan hormonal değişimler; diş eti hastalıkları başta olmak üzere, diş çürüklerine ve diğer pek çok ağız sağlığı problemlerine ortam hazırlıyor. Kadınlar, en çok hamilelik sırasında diş kaybı yaşıyor. Bu dönemde meydana gelen diş ve diş eti problemleri, bebeğin düşük ağırlıkta doğma olasılığını da artırıyor.

DİŞ İPİ KULLANIN

t Hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerle birlikte anne adayının tükürüğündeki asit miktarında artış meydana geliyor. Yine gebelik döneminde yaşanan kusmalarda da diş ve diş etleri yoğun biçimde aside maruz kalıyor. Hormonal değişimler, gebelik öncesinde var olan diş eti problemlerini daha da alevlendirebiliiyor. Bu konuda ağız gargalarından yardım alınabilir. Ağız gargarası kullanarak veya tuzlu suyla ağız çalkalanarak diş etleri rahatlatılabilir. t Dişler fırçalanırken zaman zaman kanamalar meydana gelebilir. Dişlerinin kanadığını gören bazı anne adayları paniğe kapılarak diş fırçalamaya ara veriyor. Fırçalanmayan dişlerin üzerinde biriken bakteriler, diş etlerinde şişmeye ve kızarmaya sebep olabilir. Günde iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanıp etkili diş bakımı yapılarak, plak birikimi engellenmelidir. t Anne adayının özel bir durumu veya bir hastalığı yoksa, hamilelik döneminde diş tedavisi ve diş çekimi gibi işlemlerin yapılmasında sakınca yoktur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte diş tedavisinin sakıncası yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN