Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanat eserleri 7/24 hayatımızda olabilir

GÜNAYDIN'ın kültür-sanat buluşmaları bu hafta sanat ve tasarım alanında dikkat çekici çalışmalar yapan Armaggan'ı konuk etti. Galeri; Türk tasarım zevkini ve kültürünü dünyaya tanıtmak amacıyla çıktığı yolda sağlam adımlarla ilerliyor

Giriş Tarihi: 20.2.2016
Sanat eserleri 7/24 hayatımızda olabilir
SABAH Gazetesi'nin düzenlediği Kültür Sanat Buluşmaları'nın bu haftaki konuğu, 2011 yılından beri yüzlerce genç sanatçıya kapılarını açan Armaggan Sanat ve Tasarım Galerisi oldu. Buluşmada, Türk tasarım zevkini dünyaya yansıtan Armaggan'ın genel müdürü Ebru Karaçam, Armaggan Genel Koordinatörü Şanel Şan Sevinç ve Halkla İlişkiler Danışmanı Arzu Demirer, Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin, GÜNAYDIN Yayın Koordinatörü Sinan Özedincik ve Şamdan Plus Genel Yayın Yönetmeni ve GÜNAYDIN yazarı Bülent Cankurt ile bir araya geldi. Buluşmada; Armaggan'ın kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği sanat ve tasarım faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. Buluşmanın yapıldığı Nişantaşı'ndaki La Petite Maison adlı mekanın duvarlarını; galerinin sergi takviminde yer alan İrem Çamlıca, Aslı Kutluay, Hülya Sözer ve Çetin Pireci gibi sanatçıların eserleri süslüyordu. Ebru Karaçam, sanatçıların eserlerini daha fazla kişiyle buluşturmak adına seçkin mekanlarla iş birliği yaptıklarını ve eserleri mekanın ruhuna uygun olarak sergilediklerini söyledi. Karaçam, 'Sanat Burada' başlığıyla hayata geçirilen projenin, ileride başka mekanlarda da devam edeceğini belirtti. Forbes dergisi tarafından en zengin 100 Türk işadamı arasında gösterilen Yalçın Ayaslı'nın kurduğu Armaggan; sanat ve tasarım alanında dikkat çekici çalışmalarıyla tanınıyor. İlk karma sergisini 2012'in Ocak ayında açan galeri; geçtiğimiz yıl 118 sanatçının eserlerini sanatseverlerle buluşturdu. Nuruosmaniye'de üretim ve sergi alanları bulunan Armaggan'ın genel müdürü Ebru Karaçam, sadece yurt içinde değil, yurt dışında da ses getiren sanat organizasyonlarına imza attıklarını söyledi. 20 yıldır Chicago'da düzenlenen dünyaca ünlü sanat organizasyonu Sofa Art+Design Fuarı'na katılan Armaggan, 2014'te de New York'taki heykel ağırlıklı sergide büyük ilgi gördü.

SERGİ, 29 MART'A KADAR GÖRÜLEBİLİR

Türkiye'de fonksiyonel sanat üzerine yapılan tek sergi olan Sanat 7/24 Vol.4 sergisi; Armaggan Art&Design Gallery'de görülebilir. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen sergi, 29 Mart'a kadar devam edecek. 'Sanat gündelik yaşamın içindedir, insanidir ve gereklidir' görüşünün benimsendiği sergide 21 sanatçının eserleri yer alıyor. Sergi; 'Bir sanat eseri 7/24 yanımızda nasıl olur?', 'Sanat gündelik hayata nasıl dahil olur?' gibi sorulara yanıt arıyor. Galeri, dünyanın en önemli online sanat platformu arasında yer alan 40 binden fazla sanatçının yer aldığı Artsy'de de yer alıyor. Bu sayede sanatçıların tasarımları online olarak satın alınabiliyor.

ANADOLU'DA İSTİHDAM SAĞLIYORLAR
Özgün tasarımlarla geleneksel teknikleri birleştirerek el işçiliği ile yapılan mücevherler, sanatsal obje, doğal boya tekstil, deri ve ev tekstil ürünleri ise; Armaggan Unique by Design etiketiyle satışa sunuluyor. Galerinin yanı sıra markanın hayata geçirdiği en önemli projelerden biri de bu bünye altındaki çalışmalar. Karaçam, bu çalışmalarla ilgili şunları söyledi: "Bünyemizde iki profesör var. Anadolu'da 2007'den beri 25 noktada istihdam sağlıyoruz. Kilim projemiz öyle doğdu; tamamen doğal boya ile yapılan kilimler büyük ilgi gördü. Armaggan Tekstil Atölyesi bünyesindeki koleksiyonlar; doğal boyama ve basmaları, antibakteriyel ve antimikrobiyel özellikleri, el yapımı dikiş teknikleri, Anadolu'nun bölgesel ve tarihsel iğne oyaları, bölgesel ipekli dokumacılığını yeniden yapılandırma çalışmaları hassasiyetle yapılıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat eserleri 7/24 hayatımızda olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN