Nemlendirici, cilt tipine yaşa ve mevsime göre değişir

Giriş Tarihi: 27.2.2016
Nemlendirici, cilt tipine yaşa ve mevsime göre değişir

Cildi etkili biçimde temizlemek ve doğru ürünlerle nemlendirmek; cilt bakımının iki temel noktasını oluşturuyor. Yaşınıza, cildinize ve mevsim koşullarına uygun ürünler seçerek, daha sağlıklı ve genç bir cilde kavuşabilirsiniz

Sağlıklı ve genç görünmenin yolu, cilt bakımınıza özen göstermekten geçiyor. Güzel ve canlı bir cilde sahip olmak için; yüz, göz çevresi ve vücut bakımınızı ihmal etmemelisiniz. İşte bunun için yapmanız gerekenler:

İLK AŞAMA TEMİZLİK:
Deri yüzeyinde biriken fazla yağ, makyaj kalıntıları, toz parçacıkları, daha önce kullanılan krem artıkları sabahakşam olmak üzere günde iki kez cilde uygun bir temizleyici ürün ile temizlenmeli. İyi bir temizleyici, cildi bir sonraki işleme hazırlar. Cildi çok sıcak suyla ve sert alkali sabunlarla yıkamamalısınız. Aksi halde cildinizin aşırı kurumasına ve egzamaların oluşmasına neden olabilirsiniz. Cildi sert hareketlerle temizlemek de sık yapılan yanlışlardan birkaçıdır.

HANGİ TEMİZLEYİCİ?:
Temizleyici ürününüzü cildinize uygun seçmelisiniz. Yağlı cilde yağlı sabun kullanmak, siyah nokta veya sivilcelenmeye yol açabilir. Kuru bir cilde yağlı ciltler için hazırlanmış temizleyiciler kullanılması da cildi aşırı derecede kurutabilir. Çok kuru deride krem, süt veya losyon formunda temizleyiciler daha uygundur. Yüze sürüldükten sonra pamukla silerek veya su ile durulayarak temizlik sağlarlar. Yağlı ve akneye eğilimli ciltlerde ise çok sert olmayan, yağ içermeyen ürünler, temizleyici jeller daha uygundur. Yağlı cilt genellikle akne problemiyle birlikte olduğu için, bazı temizleyicilere akne tedavisine yönelik salisilik asit, benzoil peroksit gibi bazı aktif maddeler ilave edilmişse de, bu ürünlerin kullanımı akne tedavi sürecini olumsuz etkiler. Karma ciltlerde sert olmayan, sabun ve deterjan içermeyen, su içinde yağ emülsiyonu içeren yıkama jelleri uygun seçimlerdir.

YAZIN VE KIŞIN FARKLI ÜRÜNLER:
Nemlendiriciler geçici olarak deriye daha canlı ve pürüzsüz görünüm vermelerinin yanı sıra derinin bariyer yapısını desteklerler. Bu nedenle, anti-aging amaçlı aktif madde içermese bile nemlendirici kullanmak, derinin güzel görünmesine ve sağlıklı olmasına yardım edecektir. Kişinin yaşı, cilt tipi, mevsim ve iklim özelliklerine göre de nemlendirici seçimi ve uygulama sıklığı değişir. Herhangi bir cilt problemi veya kullanılan bir tedavi yoksa kuru, karma, yağlı deri için farklı farklı üretilmiş nemlendirici ürünleri kullanmak uygun olacaktır. Kuru ciltlerde özellikle kış mevsiminde yağlı kremler daha uygundur ve bazen günde birkaç kez uygulama yapmak gerekebilir.

YÜZ BAKIMINDA BUNLARA DİKKAT
Yüz bakımınızı yaparken bu noktalara dikkat etmelisiniz:
Nemlendiriciler, cilt temizlendikten sonra ve hâlâ nemliyken uygulanmalı.
Soğuk, kuru, rüzgarlı havalarda nemlendiriciler, dışarı çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalı.
Yaşınızı ele vermemek için göz çevresi bakımına mutlaka özen gösterin. Göz çevresindeki deri, daha kuru ve hassas yapıdadır.
Cildinizde egzama, akne, siyah nokta ve leke gibi problemler varsa, kullanacağınız günlük bakım ürünlerini seçmek ve tedavi için mutlaka dermatologa başvurmalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nemlendirici, cilt tipine yaşa ve mevsime göre değişir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN