"Benim En İyi Film adayım 'Spotlight'"

Bu yılki Oscar törenlerini Yekta Kopan ile birlikte sunmaya hazırlanan Ceyda Düvenci, Fransa adına yarışan 'Mustang' filmiyle ilgili konuştu

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Benim En İyi Film adayım 'Spotlight'
Bu yıl 88'incisi düzenlenecek olan Oscar Töreni, bu gece canlı yayınla Digiturk Moviemax Oscars HD'de izleyiciyle buluşacak. Gece; Yekta Kopan ve Ceyda Düvenci'nin sunumu, ünlü oyuncular Demet Evgar, Hazal Kaya, Mert Fırat ve Serkan Keskin'in katılımları, sinema yazarları Mehmet Açar ve Melis Behlil'in yorumları ile başlayacak. Stil danışmanı Ceylan Atınç ve moda tasarımcısı Tuvana Büyükçınar ise 02.00'de başlayacak kırmızı halı seremonisini ve kostümleri yorumlayacak. 03.30'da ise unutulmaz anlarıyla Oscar Ödül Töreni heyecanı yaşanacak. Yekta Kopan ve Ceyda Düvenci'yle Oscar Töreni'nin Türkiye yayını hakkında konuştuk...

Bu yıl, 88. Oscar Töreni'nin Türkiye yayınını sizler sunacaksınız. Nasıl bir araya geldiniz?

Yekta Kopan :
Bu iş sadece sunuculuk veya ekran bilgisi değil; aynı zamanda sinemayla da ilgili bilgi gerektiriyor. Dolayısıyla, Digiturk bu yönde seçimler yaptı.
Ceyda Düvenci: Baktım ki son yıllarda Yekta'nın yanındaki kadın sunucular değişiyor; "Ben şu sıkıntıyı bir çözeyim" dedim.

Oscar törenini evde izlediğiniz zaman neler hissediyordunuz?
C.D.:
Evde bile izliyor olsam, ödevime çok iyi çalışırım. Çünkü oyuncu olarak çok önemsiyorum; bir yıl boyunca heyecanla beklediğim özel bir tören.
Y.K.:
Yaklaşık 10 yıldır bu töreni evimde oturup izleyemedim. Hep işin içerisinde yer almam gerekti. Bir de şu var; biz, Oscar'ı sunuyoruz ama sonuçta eve metroyla dönüyoruz. (Gülüyor) Hayaller Los Angeles, gerçekler metro.

Siz kimlere Oscar verirdiniz?
Y.K.:
Tüm izleyicilere, akışı bozmayacak şekilde töreni yansıtmaya çalışıyoruz. Ama gönlümün hangi yana kaydığını merak edenler bu gece yayını izlesinler.
C.D.: Benim En İyi Film adayım 'Spotlight', En İyi Erkek Oyuncu'yu da Eddie Redmayne almalı.

Beşinci kez Oscar'a aday gösterilen Leonardo DiCaprio bu kez heykelciği alır mı?
Y.K.:
Biz bir iddiaya girdik. Ben, Leonardo DiCaprio'ya ödül verileceğini söylerim; Ceyda ise öyle olmayacağını söyledi.
C.D.: İddiaya girerken "Leonardo DiCaprio almasa iyi olur" dedim ama sanırım verecekler.

'Oscar çok beyaz' tartışmasını ve siyahi oyuncu Chris Rock'ın sunuculuk yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
C.D.:
Onun adını duyduğumda 'Chris Rock mı, ne alakası var?' demiştim. Ta ki 'Oscar çok beyaz' tartışması başlayana kadar...
Y.K.: Chris Rock' agresif ve kendi ırkıyla da dalga geçmeyi seven bir komedi anlayışı var.

KIRMIZI HALI PRENSES HİKAYESİ GİBİ


Kırmızı halı seremonisini nasıl buluyorsunuz?
C.D.:
Bana bir prenses hikayesi gibi geliyor. Bir kadın oyuncu olarak bir gün böyle bir şeyin içerisinde bulunmak isterim. İnsan, 'Şu kıyafetle bir endam etseydim oralarda' diye hayallere dalmıyor değil.
Y.K.:
Ben takım elbisemi giyeceğim. Tabii ki bu yayının bir şıklığı ve bir ciddiyeti var. Ancak olaylar Hollywood Bulvarı'nda Kodak Tiyatrosu'nda yaşanıyor, biz Ayazağa'dan yayın yapıyoruz.

'SEKSİ YA DA IŞILTILI KIYAFET GİYMEK YETMEZ'

Ceylan Atınç ve Tuvana Büyükçınar; Oscar gecesinde ünlülerin giydiği kıyafetleri yorumlayacak. İkili, kırmızı halı seremonisindeki beklentilerini anlattı...

Oscar Töreni'nin kırmızı halı seremonisi için dünyanın en önemli moda markaları da bir yarış içerisinde... Başarılı bir tasarımcı olduğunuzu ilan etmek için bir ünlüyü giydirmeniz mi gerekiyor?
Tuvana Büyükçınar:
Tabii ki ünlülerle çalışmak çok önemli. Ünlüler çok zor insanlar ve biz tasarımcı kimliğimizi bir askıya asıp onların karşısına çıkıyoruz. Onlara iyi bir şeyler katmaya çalışıyoruz ama onlar her zaman 'Benim bir kitlem var' diyor. Ancak sadece seksi ya da ışıltılı bir kıyafet giymek yetmez.
Ceylan Atınç : Ünlülerin ve tasarımcıların birbiriyle iyi anlaşması çok önemli. Hollywood'da da kimin ne giydiği ve ne taktığı çok önemseniyor.

Moda haftalarından ya da defilelerden daha çok Oscar Töreni dünyada modaya yön verir oldu. Oradaki kostümlerden ilham alan tasarımcılar oluyor mu?
T.B.:
Esinlenmemek mümkün değil. 'Bakmıyorum' diyen, bence yalan söyler. Oscar Töreni'nden sonra bazı müşterilerimiz, görüp beğendikleri kostümleri diktirmek istiyor.
C.A.: Moda haftalarını daha çok modayla ilgili olanlar, Oscar'ı ise daha geniş bir kitle takip ediyor. Sadece kostüm değil; saç, makyaj ve mücevher de işin içerine girdiği için Oscar'ın kırmızı halı seremonisi çok gösterişli oluyor.

Birkaç yıl evvelki Oscar Töreni'nde Angelina Jolie bir bacak pozu vermişti. Kostüme dikkat çekmek için böyle hareketler yapılmalı mı? C.A.: Bazı isimler var ki; ne yaparsa yapsın, biz onları kırmızı halıda bekliyoruz. Angelina Jolie, Jennifer Lopez, Penelope Cruz, Charlize Theron, Nicole Kidman, Cate Blanchett... Hayal kırıklığı da olsa, ne giydikleri bizim için önemli. Sanırım stilisti Angelina Jolie'ye 'Bacağını göster' demiş ama gerçekten komikti.
T.B.: Bazen milyarlık bir bilekliği göstermek için elini beline koyup poz vermek gerekebiliyor. Elbisenin arkasını gösteriyor, eteğini atıyor...

Stiline yön verip giydirmek istediğiniz bir Oscar ünlüsü var mı?
C.A.:
Cate Blanchett; kadın ve duruş olarak çok kuvvetli.
T.B.: Ben de Cate Blanchett diyorum. Çünkü tarzını çok beğeniyorum.

Kırmızı halı seremonisinin dışında En iyi Kostüm adayları hakkında ne düşünüyorsunuz?
C.A.:
'The Revenant' da adaylar arasında ama hayvanseverlerle sorun yaşadıklarını düşünüyorum. Çünkü 45 kiloluk bir ayı postu kullanılıyor. Bu ödülü, 'The Danish Girl' almalı.
T.B.: Filmlerdeki kostümler de muazzam.

'KADINLAR TANRIÇA GİBİLER'

Bu tür seremonilerde kadınlar neden daha ön planda?
C.A.:
Ceyda, Tuvana ve ben; haftalardır bu gece ne giyeceğimizi tartıştık. Yekta ise "Kravat mı takayım, papyon mu?" dedi. (Gülüyor) Bu kadar basit yani... Erkekler; frak ya da smokin giyiyor. Bence erkekler tamamlayıcı bir unsur...
T.B.:
Erkekler de kadınlara bakıyor, kadınlar da kadınlara bakıyor. Hepimiz kadınlara bakıyoruz, bu bir gerçek. Erkeklere baktığımızda; tamam jilet gibiler ama genelde siyah giyiyorlar. Kadınlarsa daha renkli ve ışıltılı oluyor, tanrıça gibiler...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Benim En İyi Film adayım 'Spotlight'"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN