Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Van Gogh gibi popüler işler yapmayı hiç sevmiyorum'

Giriş Tarihi: 28.2.2016
'Van Gogh gibi popüler işler yapmayı hiç sevmiyorum'
Geçtiğimiz hafta Van Gogh'un 'Yatak Odası' adlı tablosunun, Chicago'da gerçek bir otel odası haline getirildiğini okuyunca aklıma Hakan Gerçek geldi. Malum, Gerçek; kendi tiyatrosunu kurduğu 2008'den beri 'Van Gogh' adlı biyografik oyunu sahnelemeye devam ediyor. Ben de buradan hareketle Gerçek'in MOİ Sahne'de izleyiciyle buluştuğu oyunu izledim. Oyun öncesinde Gerçek'le kuliste bir araya geldik ve hemen "The Art Institute of Chicago tarafından Chicago'da hazırlanan ve geceliği 10 dolara kiralanabilecek olan odada kalmak ister misiniz?" diye sordum. Gerçek de "Uzak olmasa yani Avrupa'da bir yerde olsa kesinlikle gider kalırdım" yanıtını verdi.

KENTER'E SAYGI DURUŞU
Gerçek, Tiyatro Gerçek'in ilk oyunu olarak 'Van Gogh'u seçmesinin nedenini ise şöyle açıkladı: "Müşfik Kenter, 25 sene evvel bu oyunu oynadığında, ben kendisine asistanlık yapıyordum. Tiyatroyu kurduktan sonra ona saygı duruşu olsun diye ilk oyun olarak 'Van Gogh'u seçtim." Kolay değil; yedi yıldır 200'den fazla kez Van Gogh olarak sahneye çıkıyor Gerçek. Sanatçıyla arasında nasıl bir bağ kurduğunu merak ettim; şöyle anlattı: "Van Gogh kendi portresini en çok yapan ressamlardan biri. 'Kendimi bulmak için resim yapıyorum ama hiçbiri ben değilim' diyor. Ben de yaptığım işe böyle yaklaşıyorum. Van Gogh, hayatını çalışma üzerine kurmuş; ben de öyleyim. 'Popüler, satılabilir şeyler yapmamı istiyorlar, yapmıyorum' diyor. Ben de satılabilir, popüler oyunlar yapmıyorum."

OLAĞANÜSTÜ PERFORMANS
Gelelim oyuna... W. Gordon Smith'in yazdığı, Ülkü Tamer'in Türkçe'ye çevirdiği tek kişilik oyunda Gerçek; Van Gogh'un hayatından kronolojik olarak kestiler sunuyor. Gerçek, sanatçının madenlerdeki sefil yaşamından, akıl hastanesine ve ardından intiharına kadar geçirdiği dram yüklü hayatını anlatırken, bir yandan da onun yaptığı eserler; projeksiyonla perdeye yansıtılıyor. Sanatçının en popüler eserlerinden 'Yıldızlı Gece', 'Patates Yiyenler', 'Günebakanlar' ve kendi portrelerini gören seyirci; resmin yapılış hikayesini, sanatçının o resmi hangi duygularla yaptığını öğreniyor. Bir de üstüne olağanüstü bir oyunculuk performansı izliyor. Gerçek; kendisiyle sürekli hesaplaşan, çevresindekiler tarafından anlaşılamamış bir sanatçı portesini ustalıkla sahneye yansıtıyor. İki perdeden oluşan oyun, yaklaşık iki saat sürüyor.

'BANA TİYATRODAKİ ROLÜMLE SESLENMELERİNİ SEVİYORUM'
Hakan Gerçek, oyuna olan ilgiyi şöyle özetliyor: "Sanırım seyirci de kendisini Van Gogh'a, onun çektiği sıkıntılara, acılara, yaşadığı melankoliye yakın buluyor. Her gittiğim yerde dolu salona oynuyorum. Zaten seyirci ilgisi olmasa bunca yıl devam etmezdim. Gerçekten ses getirdi ve bilinen bir oyun haline geldi. Son zamanlarda bana 'Van Gogh' diyorlar. Tiyatrodaki rolümle ilgili olduğu için hoşuma gidiyor. Dizideki adımla hitap ettikleri zaman o kadar hoşlanmıyorum ama."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Van Gogh gibi popüler işler yapmayı hiç sevmiyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN