Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukluğum yetim çocuklarla geçti o duyguyu bilirim

Atv'de yayınlanan 'Aile İşi'nin 'Hakan'ı Ufuk Özkan, eğlenceli bir çocukluk geçirdiğini söyledi ve ekledi: Yetim çocuklarla büyüdüm ama sevgi ve şefkat dolu bir ortam öksüzlüğü, yetimliği unutturur

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Çocukluğum yetim çocuklarla geçti o duyguyu bilirim
Komedi projelerinin aranılan oyuncusu Ufuk Özkan, atv dizi 'Aile İşi'nde 'Hakan' adlı bir kast ajansı sahibini canlandırıyor. 'Hakan', hafızasını kaybeden küçük bir kız için farklı özelliklere sahip yedi insanı bir araya getirip kurmaca bir aile oluşturuyor. Yine eğlenceli bir rolle izleyici karşısına çıkan Özkan, hakkında merak edilenleri anlattı...
'Aile İşi'nde yetim olarak büyümüş 'Hakan' karakterini oynuyorsunuz. Diziye başlamadan önce bu çocukların psikolojisi üzerine araştırma yaptınız mı?
Ailemde yetim olan ve akrabalarımızla, bizimle büyüyen yakınlarımız vardı. Ben Almanya'da doğdum. Teyzelerimle, komşularımızla; kalabalık, neşeli, oyun dolu, tabiri caizse piknik havasında bir çocukluk yaşadım. Tabii yetim olan akraba çocuklarımızla beraber... 'Aile İşi' dizisinde olduğu gibi sevgi, şefkat dolu bir ortamda yaşadığınızda yetimlik, öksüzlük unutuluyor.

'HAKAN' 1 DERECEDE KAYNIYOR

Hakan'da dolandırıcı değil ama bir fırıldaklık söz konusu. Yaptıkları size, 'Yok artık' mı dedirtiyor, yoksa eğlendiriyor mu?
'Hakan'ın hayattaki tek gayesi bir işe yarayıp kendini kanıtlamak. Bu uğurda her şey mübah; kast organizasyon işi yapar, kadın programlarına, evlilik programlarına figürasyon yollar, tenha cenazelere ağlayıcı tedarik eder... İtinayla kalabalık yaratır. İçi dışı bir, kalbi temiz delikanlı biri ama aklına sürekli yeni fikirler gelmesi sağlıklı düşünmesini engelliyor. Yani özetle su 100 derecede kaynar, 'Hakan' 1 derecede... (Gülüyor)
Eğlenceli rolleri izleyicinin size yakıştırmasının sebebi sizce nedir?
Oynadığım dizilerde 'Bizim mahallenin, bizim evin çocuğu, delikanlısı' gibi bir algı oluştu. Sağ olsunlar, sevenlerim de beni benzer rollerde görmeyi tercih ediyor. Onları mahcup etmemek tek duam.
Çok eğlenceli bir çocukluk geçirdiğinizi söylediniz. Canlandırdığınız karakterlerdeki enerjinin bir sebebi de bu olabilir mi?
Bir insan 7'sinde neyse 70'inde de odur. En güzel anılarım bu günlere sirayet etti mi, pek zannetmem. İş disiplini, mesleğe duyulan büyük aşk, profesyonellik devreye girdi.
Bir çocuğu mutlu etmek için böyle bir yalana ortak olmak doğru mu?
Eğer 'Ece'yi tekrar konuşturup hayata döndürecekse, sonuna kadar doğru.
Ufuk Özkan'ın kimsenin bilmediği bir hobisi var mı? 10 yıldır Galatasaray ile ilgili fotoğraf ve yorumlarımın olduğu bir albüm kitabım var. 8 yaşındaki oğluma 10'uncu yaşgününde hediye edeceğim.
Oyunculuk yapmadan önce bir firmada telefonlara bakmışsınız, bellboyluk yapmışsınız. Farklı mesleklerden insanlar tanımak oyunculukta size katkı sağladı mı?
Bizim mesleğimizin önemli bir parçası gözlem yapmak; farklı kültürler, insanlar, hikayeler oyuncu için birer malzeme. Öğrencilik yıllarımda AVM'lerde hafta sonları palyaçoluk yaptım. Her türden insan ve hikaye var hafızamda.
Maddi sıkıntı çektiniz mi hiç?
Bizim meslekte yeri gelir aylarca yeni bir teklif beklersiniz. Ama hiç keşke 9'dan 5'e bir işim olsun demedim. Mesleğimi çok seviyorum. Bir gün hiç unutmam, halk otobüsüne binerken bir sürü bozuk para verip kalabalığa karışmıştım yıllar önce, 50 kuruş eksikti. Allah affetsin. Kirada oturduğum evlerde aylarca kira veremediğim oldu. Bakkala görünmeden eve kaçmalar yaşadım. Çok şükür bugün okuttuğum çocuklar var; bir tanesi geçen sene tıp fakültesini kazandı. Ne mutlu bana.

TERCİHİM KOMEDİ YAPMAK


'Komedi yapmak istemiyorum' dediğiniz bir dönem gelecek mi?
Alaylı-mektepli ayrımı yapmam asla. Ben konservatuvar mezunuyum, hocam Yıldız Kenter. Yani bir gün çok farklı bir rol gelirse 'Bizim çocuk bunu da yapabiliyormuş' dedirtmek isterim. Ancak komedi işlerinde tercih ediliyorum, bundan da asla gocunmuyorum. Çünkü takdir edersiniz ki bu işler gazoz kapaklarıyla yapılmıyor. Yapımcılar, kanallar 'Ufuk Özkan hep komedi yapıyor, farklı teklif götürmeyelim' demiyor. Ne mutlu bana; tercih edilmek çok güzel, sağ olsunlar.
Ailenize nasıl vakit ayırıyorsunuz?
Her boş anımda karım ve oğlumlayım.
Ufuk Özkan nasıl bir baba?
Bilmiyorum, Eren'e sormak lazım. Rahmetli babamın bana davrandığı gibiyim. Bu günüme bakınca iyi bir adam yetiştirmiş sanki. Alçakgönüllü, kimseyi kırmayan, çalışkan, disiplinli, insansever biri olarak yetiştirmiş beni. Aynısını Eren'e yapıyorum, bahtı açık olsun.

ORTALIĞI YIKTIK

Dizi için izdivaç programına katılmak nasıl bir deneyim oldu?
Esra (Erol) Hanım'a, ekibine ve atv yöneticilerine teşekkür ederim. Dizide yalandan bir aile kuruyoruz, biliyorsunuz. Programda "Dizimizin çok güzel bir tanıtımı oldu. Talip olduğum kişiye sadece anne değil; baba, dede, babaanne, abi, abla ve amca lazım. Üstelik bu akşam 8'e kadar" (dizinin yayın günü) deyince ortalık yıkıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukluğum yetim çocuklarla geçti o duyguyu bilirim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN