İstanbul Modern'deki teknoloji hiçbir müzede yok!

SABAH gazetesinin Kültür Sanat Buluşmaları bu hafta Türkiye'nin ilk ve en büyük çağdaş sanat müzesi olan İstanbul Modern'de gerçekleşti. 12 yıl boyunca 6 milyon kişinin ziyaret ettiği müze özel bir teknolojiyle donatılmış. Sanatseverler, müzedeki eserler hakkındaki bilgilere bir uygulama sayesinde akıllı telefonlarından ulaşabiliyor

Giriş Tarihi: 10.3.2016
İstanbul Modern'deki teknoloji hiçbir müzede yok!
Sabah Gazetesi'nin Kültür Sanat Buluşmaları'nın bu haftaki durağı; kurulduğu 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası eserleri sanatseverlerle buluşturan, aynı zamanda Tarihi Yarımada'ya ve Boğaz'a bakan konumuyla benzerlerinden ayrılan İstanbul Modern oldu. İstanbul Modern Direktörü Levent Çalıkoğlu ve Basınla İlişkiler Müdürü Begüm Güven; Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin, Sabah Gazetesi yazarları Hasan Bülent Kahraman, Emre Aköz, Bülent Cankurt ve Günaydın Yayın Koordinatörü Sinan Özedincik'i İstanbul Modern Cafe'de ağırlayarak müze ve sergilenen güncel eserler hakkında bilgi verdi.

SANATI DEĞİŞTİREN MÜZE

BBC'nin 'Türkiye'nin sanatını değiştiren müze' olarak bahsettiği, Türkiye'nin ilk ve en büyük modern ve çağdaş sanat müzesi olan İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde; yıl sonuna kadar devam edecek olan, 115 sanatçının, 186 eserinin gösterildiği 'Sanatçı ve Zamanı', 22 Mayıs'ta sona erecek olan 'Habitat' ve 5 Haziran'da sona erecek olan 'Yok Olmadan' adlı üç sergi yer alıyor. Toplantıya katılan herkesin kafasında, devam eden Galataport inşaatı sebebiyle İstanbul Modern'in akıbetinin ne olacağı sorusu vardı. 2013'te Doğuş Holding, 701 milyon dolarla Galataport ihalesini kazanmıştı. Doğuş Holding, Serdar Bilgili ve Ethem Sancak iş birliğiyle Karaköy Rıhtımı'ndan Mimar Sinan Üniversitesi'ne kadar uzanan alanda inşa edilecek Galataport projesi kapsamında; İstanbul Modern'le ilgili nasıl bir yol haritası izleneceği henüz netlik kazanmamış. Ancak Çalıkoğlu, inşaatın ortasında kalmamak için geçici olarak Karaköy'deki Paket Postanesi'ne taşınma ihtimallerinin olduğunu söyledi ve ekledi: "Henüz anlaşma durumu yok. Yani bugün yarın taşınıyoruz diye bir tarih vermek söz konusu değil. Süreç devam ediyor. Bugün müze mimarlığı müthiş prestijli bir alan. Danışmanlarla çalışıp bulunduğumuz lokasyona yakışır bir mekan yapmak istiyoruz. Eğer çok iyi aktarılırsa, ortaya bugünkünden çok daha iyi bir yapı çıkacak." Toplantı sonrası sergi alanını gezdiren Çalıkoğlu, burada dünyada çok önemli müzelerde dahi olmayan bir sistemden bahsetti. Turkcell alt yapısıyla geliştirilen sistem sayesinde, Beacon teknolojisi ile donatılan İstanbul Modern'in ziyaretçileri; eserlerle ilgili yazılı ve görsel bilgiye akıllı telefonlarından ulaşabiliyorlar. Bu teknolojinin dünyanın çok önemli müzelerinde bile olmadığını belirten Çalıkoğlu, sistemi uygulamalı olarak da gösterdi. Sistem şöyle çalışıyor: Akıllı telefonlarına İstanbul Modern uygulamasını indiren ziyaretçiler, uygulamada Beacon ikonunu aktive ederek tura başlayabiliyorlar. Müze üst kat girişindeki başlama noktasında tura katılan ziyaretçilere; bir karşılama mesajıyla birlikte, müzenin sergi alanının ilk hali, dönüştüğü hali ve şimdiki hali sunuluyor. Sinema katına gelindiğinde ekrana gelen Beacon uyarısı; güncel ve gelecek programla ilgili bilgiler veriyor. Uygulamanın restoran bölümünde ise mönüde yer alan yemeklerle ilgili bilgiler ve şefin önerisi gibi özel içerikler ziyaretçileri karşılıyor.

EĞİTİME ÇOK ÖNEM VERİYORUZ
Çocuklara yönelik atölye çalışmalarından da bahseden Çalıkoğlu, İstanbul Modern olarak en çok önem verdikleri konunun eğitim olduğunun altını çizdi. Her yaş grubu için eğitim programları olduğunu söyleyen Çalıkoğlu, şunları söyledi: "Velilere yönelik seminerler dizisini çok önemsiyoruz. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek için 'Çocuğu ile Büyüyenler' adıyla beş oturumluk bir seminer dizisi hazırladık. İlk seminer, 9 Nisan'da Psikiyatr Prof. Dr. Yankı Yazgan'ın yönetiminde 'Bir Düşünme Biçimi Olarak Yaratıcılık ve Esnek Düşünme'yle başlıyor." Konuyla ilgili detaylı bilgiler İstanbulmodern.org'da.

MÜZEYİ GÜNDE 1500 KİŞİ ZİYARET EDİYOR

İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin günlük ortalama ziyaretçi sayısı bin 500.
Perşembe günleri halk günü. Girişler ücretsiz ve günlük ziyaretçi sayısı 3 binden aşağı düşmüyor.
Kurulduğu günden beri toplam 115 sergi düzenlendi. Sanat eğitimi programlarına 650 binden fazla çocuk ve genç katıldı.
Açıldığı günden bu yana yaklaşık 6 milyon kişinin ziyaret ettiği müzeyi, 2015'te 640 bin kişi gezdi.
İstanbul Modern'in 'İndirimli', 'Bireysel', 'Aile', 'Genç Modern', 'Gümüş' ve 'Altın' olmak üzere altı farklı kategoride üyelik sistemi var. Üye sayısı ise yaklaşık 2 bin.
Bina sıcaklığı 21-23 derecede tutuluyor.
Maliyetin yüzde 60'ının sponsorlar tarafından karşılandığı 8 bin metrekarelik müzenin aylık elektrik faturası; 960 bin lira.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Modern'deki teknoloji hiçbir müzede yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN