'Kolpaçino'lardan hiç para kazanmadım

İlk iki filmiyle yaklaşık 1.2 milyon izleyiciye ulaşan 'Kolpaçino' serisinin son filmi 'Kolpaçino 3. Devre' vizyona girdi. Filmin senaristi, yönetmeni ve başrol oyuncusu Şafak Sezer, "İki 'Kolpaçino' filminden hiç para kazanmadım. İlk kez reklamım yapılıyor. Bu filmde 15 dakika varım" diyor

Giriş Tarihi: 12.3.2016
'Kolpaçino'lardan hiç para kazanmadım
Şafak Sezer, yıllar önce 'İner misin Çıkar mısın?' yarışmasında kazandığı birincilikle hayatımıza girdi. 'Vizontele', 'G.O.R.A.', 'Hababam Sınıfı Merhaba' ve 'Hababam Sınıfı Askerde' gibi filmlerde oynadı. Sonra iki 'Kutsal Damacana' filmiyle izleyiciden büyük ilgi gördü. Ardından beyazperdedeki en büyük adımını, ilki 2009 yılında gösterime giren 'Kolpaçino' serisiyle attı. Bu filmde, şımarık zengin çocuğu 'Özgür' karakterine hayat verdi. Kendi jargonunu yaratan 'Kolpaçino' serisi; gişede toplam 1.2 milyon kişiye ulaştı, internette de en çok izlenen yapımlar arasına girdi. Şimdi Sezer, bu fenomen serinin üçüncü filmi 'Kolpaçino 3. Devre' ile sinemaseverlerle buluşuyor. Filmin senaristliğini, yönetmenliğini ve başrolünü üstlenen ünlü oyuncu ile gala öncesi buluştuk. Filmin hayranlarına müjde veren Sezer, 'Kolpaçino 4'ün de yolda olduğunu söyledi...

'Kolpaçino' yine izleyiciden büyük ilgi gördü. Bu ilgiyi bekliyor muydunuz?
İlk defa bir filmin gala davetiyesinin korsanının basıldığını gördüm. Taklidini yapmışlar! Toplam yer bin kişilik ama talep bin 750... Salonlara giremeyenlerden özür diliyoruz. Gerçekten kimse alınmasın gücenmesin; filmin müziklerini bile daha bu sabah bitirdik. Beş yıldır 'Kolpaçino' çekilmiyordu. Seyirci, filmdeki karakterleri içlerinden birisi gibi görüyor. Bu ilgiye ben bile şaşırdım. Bizi sahiplenen herkese teşekkür ediyorum. Gala, bir oyuncunun düğünü. Bu ilgiyi de düğün gibi karşılıyorum.

'Kolpaçino: Bomba' ile bu filmin arasında beş yıl var. Neden bu kadar uzun sürdü?
Ben istekli değildim ama oyuncular ve yapımcılar çok istiyordu. Bense başka işler yapmak istiyordum.

Niye yapmak istemediniz? Keseyi akarken doldurmak lazım değil mi?
Öyle ama bana hiç akmadı. İki 'Kolpaçino'dan hiç para kazanmadım. İlk defa bu filmde reklamım yapıldı. Sosyal medyada çok sevdiğim arkadaşlarım destek verdi.

Peki nasıl bir film oldu?
Diğer iki filmi sevenleri doyuracak bir film oldu. Hikayelerin çoğu yaşanmış. Filmde 15 dakika varım. Bu filmde seyirci kimi seviyorsa onu öne çıkardık. 'Ganyotçu'yu, 'Sabri Abi'yi, 'Ağa'yı, 'Şahin'i; onlar gibi karikatürize tipleri seviyorlar. Benim oynadığım 'Özgür'ü de seviyorlar ama onun hikayesini dördüncü filme sakladık.

Dördüncü film için seyirci yine bu kadar bekleyecek mi?
Senaryoyu yazmaya başladık; 65'inci sayfadayız. Kısmetse Mayıs ayında çekeceğiz. Adını da ilk defa söylüyorum: 'Kolpaçino: Özgür-lük'

AL PACINO NEDEN OLMASIN?

O nasıl bir film olacak peki?
'Özgür', o filmde Avrupa'ya açılacak. Hep mağdur olan adamdı; lümpen, şımarık bir ailenin çocuğunu seyrettiniz şimdiye kadar. Ailesiyle ilgisi olmayan, arkadaşlarıyla umulmadık tehlikelere giren ve onlar yüzünden ceset bile taşımak zorunda kalan, karısından ayrılan bir adamdı. Artık 'Özgür'ün intikam alma zamanı geldi. Dördüncü filmde özgürlüğüne kavuşuyor ama yine başı beladan kurtulmuyor. Kadroya yeni tipler girecek ve çok kaçma kovalama olacak. Yurt dışı bağlantılı oyuncular olacak. Mesela Kolpaçino, Al Pacino neden olmasın?

Beşincisini de yapmayı düşünüyor musunuz?
Seyirci isterse, Allah ömür verirse yaparız. Neden yapmayalım...

'Özgür'ün hayatına özeniyor musunuz?
Ben parayı aldığım zaman kaçmazdım; arkadaşlarımla beraber yerdim! 'Özgür'le beni ayıran çok şey var. Ben karımı hiçbir zaman bırakmam. Bizde imza bir kere atılır, asla geri dönüş olmaz. Ne olursa olsun bırakmam. Para beni bozmaz. 'Özgür'le Şafak'ı asla kıyaslamamak lazım. Dilencilik yaparım, yine çocuğumu hiçbir yerde bırakmam. 'Özgür' ise kumarda çocuğunu bile satabilir. Bu karakteri, benim zıddım biri olsa, nasıl olur diye düşünerek yazdım zaten.

Senaryo yazmayı ve yönetmenliği sevdiniz sanırım...
Sinemanın sevgi kısmındaydım. Film vizyona kaç kopyayla girecek, kaç kişi izleyecek gibi ticari kısımlarla ilgilenmem. Yönetmen asistanları yönetmenlik yapıyor, ben oyuncu koçluğu yapıyorum. Senaryoda beraber çalıştığımız abiler var. Onlar 'İsmini yaz' diyor, ben de yazıyorum.

Filmlerinizde oyunculuk tecrübesi olmayan isimleri de oynatıyorsunuz. Bu bir risk değil mi?
Hayır... Samimiyeti çok seviyorum; böylesi daha samimi oluyor. Bu filmde tanımadığınız çok isim var. Kabadayı abilerimizin çocukları oynadı filmde. Berdan Mardini ve Popstar Mehtap da oynadı. Ailesi çok zengin olan da var, maddi durumu hiç iyi olmayan arkadaşlarımız da... O kadar çok kişi bu işten ekmek yiyor ki... Seyircinin onları sevmesi, sokağı sevmesi demek. 'Kolpaçino', sokak demek. Biz o işin kolpasını, komiğini yapıyoruz.

Kızınız da oynadı filmde. Onu ikna etmek zor oldu mu?
Evet, Irmak'la beraber oynadık. Evde çalıştırdım onu. Çok da güzel oynadı; hiç yormadı bizi. İki çocuğum var; onlar için dua ediyorum, bu mesleği yaparlar inşallah.

Uzun bir kariyeriniz var. Geldiğiniz noktayı nasıl görüyorsunuz?
Ben ilkokul mezunuyum; yoksulluktan okuyamadım. Ama çok da açlık çekmedim açıkçası. Bana manevi abilik yapan, beni benimseyen, filmlerimi seven herkese teşekkür ederim. Siz de basın olarak bizden iyi bahsedin. Siz bu adamı galalarda ittiniz ama bu adam hep sustu. Karısıyla beraber itildi bu adam, hem de bir komedyen geliyor diye! Bir şey dedi mi bu adam size? Kavgalar oldu, bu adamı öldürdünüz. İki kere yürüdü, kabadayı dediniz. Halbuki Şafak iyi bir adam. Rica ediyorum beni düzgün yansıtın.

İNTERNETTE 5 MİLYONDAN FAZLA İZLENDİ

'Kolpaçino' serisinin ilki 2009 yılında 252 kopyayla gösterime girdi. Film, 14 haftada 457 bin 687 kişi tarafından izlendi. Ancak film internette fenomen oldu. Serinin ikinci filmi 2011'de 280 kopyayla gösterime girdi. 17 haftada 736 bin 320 kişi tarafından izlenen film, 6 milyon 500 bin lira hasılat yaptı. İki filmin sadece Youtube'daki izlenme sayısı ise 5 milyonu geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kolpaçino'lardan hiç para kazanmadım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN